Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:277, Did:0, useCase: 3


Notiks Dzintras Romanovskas personālizstāde “Klusais mielasts”

Redakcija
Redakcija

No 5. līdz 30. novembrim Rīgas Kultūras un atpūtas centra “Imanta” galerijā notiks Dzintras Romanovskas gleznu izstāde “Klusais mielasts”.

Māksliniece Dzintra Romanovska izstādē “Klusais mielasts” ar lakoniskas kompozīcijas un krāsu kontrastu palīdzību savos darbos panākusi īpašu noskaņu. Tas ir brīdis, kurā vēl smalki nojaušama nesena cilvēku klātbūtne un pieskāriens – iepakaļ palikusi vien kāda izdzerta pudele vai sulas paciņa, kāda vāze ar ziediem. Visam pāri klājas klusums – ir agrs rīts vai vēls vakars, kad visi jau guļ. Skatītājam, kurš vienīgais palicis nomodā, ir iespēja lēnām iejusties mākslinieces radītajā askētiskajā telpā un atbildēt uz mostošos jautājumu par to, kas tad šajā pasaulē ir īsts un mūžīgs un kas – tikai pārejošs. Māksliniece izstādes telpā ieviesusi arī īstu galdu, pie kura skatītājs aicināts apsēsties un sajust, kā ir piedalīties šajā klusajā mielastā jeb garīgajās dzīrēs.

Ievietojot šos mākslas darbus plašākā kontekstā, iespējams atrast līdzības gan ar Marka Rotko krāsu laukumiem un dūmakainajām kvadrātiskajām kontūrām, gan ar Raimonda Staprāna abstrakto reālismu klusās dabas motīvu izmantojumā. Lielu nozīmi autore piešķīrusi objektu kontūru apspēlei. Tās var būt izplūdušas vai saglabājušās tikai kā līnijas, līdz ar to objektiem brīžiem šķietami nav svara un tie ēteriski aizpilda gleznas plakni. Lai arī mākslinieces darbos figurē kādas abstraktas formas un elementi, tomēr saikne ar reālo telpu un objektiem netiek zaudēta. Izstādē tiek turpināti 20. gs. sākuma eksperimenti, kad mākslinieki, novirzoties no akadēmiskās tradīcijas, mēģinājuši padziļināti izpētīt attiecības starp reālo priekšmetu un tā būtību. Tas rosina pārdomas, kādā mērā objektus reprezentē forma un kādā mērā to funkcijas – virsmas, uz kurām novietot priekšmetus vai trauki, kurus jāiztukšo.

Dzintra Romanovska (1995) beigusi Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolu, vēlāk pievērsusies teorētiskām mākslas studijām Latvijas Mākslas akadēmijā Mākslas zinātnes nodaļā (šobrīd studē maģistrantūrā). No 2019. gada strādā Rīgas Porcelāna muzejā kā zinātniskā speciāliste, taču atzīst, ka glezniecība joprojām ir svarīga un neatņemama viņas dzīves daļa. Dzintra Romanovska ne tikai glezno, bet arī raksta par aktuālajām mākslas norisēm Latvijas kultūras telpā.

Izstādi rīko Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Kultūras un atpūtas centrs “Imanta”.

Izstāde atvērta katru dienu no 10.00 līdz 20.00. Ieeja bez maksas. Apmeklējot kultūras centru, jāvalkā mutes un deguna aizsegs.