Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:277, Did:0, useCase: 0


Valmieras drāmas teātrī tiks atklāta izstāde „Vilciens. Asja”

Redakcija
Redakcija

Valmieras drāmas teātrī tiks atklāta izstāde „Vilciens. Asja”
Foto: Alise Iļjina

8. martā pulksten 12.00 Valmieras teātra otrā stāva foajē tiks atklāta izstāde „Vilciens. Asja”, kas veltīta Annai Lācis (1891–1979), fascinējošai personībai, kura bijusi cieši saistīta ar 20. gadsimta Eiropas un Krievijas modernā teātra un filozofiskās domas ietekmīgākajiem pārstāvjiem. No 1948. gada Anna Lācis strādāja Valmieras teātrī, bija tā galvenā režisore (1950–1957). Ar Valmieras teātri cieši saistīta arī Annas Lācis mazmeitas, izcilās režisores Māras Ķimeles radošā biogrāfija. Izstāde tapusi Latvijas Kultūras Akadēmijas rīkotās Starptautiskās zinātniskās konferences „Kreisuma ideja kultūrā. Parole – Asja” ietvaros.

Izstāde tiks atklāta ar teatralizētu atgādinājumu par Annas Lācis personību, piedaloties Valmieras teātra aktieriem, režisorei Mārai Ķimelei, Starptautiskās zinātniskās konferences vadītājai Ingai Pērkonei u.c.

Izstādes nosaukumu „Vilciens. Asja” inspirēja tai paredzētā telpa – Valmieras teātra skatītāju foajē otrā stāva laipa, taču pamats tam rodams Annas Lācis sarežģītajā un bagātajā biogrāfijā. Vilciens – mūžīgas kustības un nemiera simbols – aizvedis Līgatnes meiteni Annu Liepiņu uz Rīgu, kur viņa mācījusies Annas Ķeniņas ģimnāzijā. Vilciens Pirmā pasaules kara laikā aizrāva nu jau Annu Lācis uz Pēterburgu un Maskavu, kur viņa ieguva gan augstāko izglītību, gan saskarsmi ar kreisuma idejām, Orlu, kur iesaistīja mazos bezpajumtniekus teātra spēlēšanā, bet vēlāk veda uz Berlīni, Neapoli, arī uz tālo Karagandu, kur pavadīti desmit gadi Staļina nometnē.

Izstāde veidota kā simbolisks ceļojums pa šīm Annas Lācis dzīves „stacijām”, viena no kurām bijusi arī Valmierā – šeit bijis viņas vienīgais profesionālais teātris, kura seju kā galvenā režisore viņa veidojusi, gan izvēloties repertuāru, rosinot izbraukuma izrādes, gan uzsākot skatītāju konferences.

Katrā no „stacijām” Anna Lācis satikusi cilvēkus, kuru radošais darbs bijis nozīmīgs 20. gadsimta teorētiskās domas un mākslinieciskās kultūras attīstībā – filozofs Valters Benjamins, rakstnieki un dzejnieki Jūlijs Lācis, Linards Laicens, teātra reformatori Makss Reinhards, Vsevolods Meierholds, Ervīns Piskators un Bertolts Brehts, teātra zinātnieks Bernhards Raihs un daudzi citi. Tās nav pasīvas tikšanās, vairāku personību likteņos un radošajā darbībā Annai Lācis ir izšķiroša nozīme – Valteru Benjaminu pārfrāzējot, viņa kā inženiere izcirta savu ielu cilvēkos, tā izbūvējot Annas Lācis īpašo ielu arī 20. gadsimta kultūrā.

Izstādes koncepcijas autores ir Līga Ulberte, Māra Ķimele, Edīte Tišheizere, tās mākslinieciskais vadītājs un autors – režisors un scenogrāfs Reinis Suhanovs, mākslinieks – Gatis Priednieks-Melnacis.

Izstāde „Vilciens. Asja” būs apskatāma līdz 2015. gada jūnijam Valmieras drāmas teātra otrā stāva foajē kases darba laikā (no 10.00 līdz 14.00 un no 15.00 līdz vakara izrāžu sākumam), sestdienās un svētdienās – stundu pirms izrāžu sākuma. Izstādes apmeklējums ir bez maksas.

Izstāde tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.