Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:354, Did:0, useCase: 0


„Jūlijas jaunkundze“ atgriežas uz Valmieras teātra skatuves un piedalās festivālā Luksemburgā

Redakcija
Redakcija

„Jūlijas jaunkundze“ atgriežas uz Valmieras teātra skatuves un piedalās festivālā Luksemburgā
Foto: Matīss Markovskis

Pēc ilgāka pārtraukuma, kura laikā aktrise Inese Pudža sagaidīja meitiņu, Valmieras teātra Apaļajā zālē atgriežas viens no pēdējo sezonu spilgtākajiem darbiem – Augusta Strindberga „Jūlijas jaunkundze“, ar kuru 2012. gadā šeit debitēja Vladislavs Nastavševs. Nu jau viņš atzīts par vienu no Latvijas režijas līderiem un ieguvis arī starptautisku atzinību. Maija sākumā „Jūlijas jaunkundze“ dosies uz Luksemburgu, lai tur kā izcils Latvijas mākslas fakts pārstāvētu skatuves mākslu "Latvijas dienās Luksemburgā", ko rīko mūsu valsts prezidentūras Eiropas Savienības padomē sekretariāts.

„Jūlijas jaunkundze“ (1888) ir A. Strindberga visslavenāka un vismīklainākā luga, kuras sižets ir izstāstāms vienā teikumā: Jāņu naktī grāfa meita kļūst par sulaiņa mīļāko, bet no rīta dodas pašnāvībā. Toties pirms, starp un pēc šiem notikumiem plosās jūtu, dziņu, aizvainojumu, pagātnes atmiņu, nākotnes sapņu vētra, kas lugu padarījusi par iekārojamu kumosu daudziem slaveniem režisoriem Arī Vladislavam Nastavševam šis bijis lugas trešais iestudējums, kurā viņš beidzot sasniedzis to, ko vēlējies. Iestudējumam Valmieras teātrī ir atrasta ļoti ieturēta, askētiska forma. Neviens – ne Jūlijas jaunkundze (Inese Pudža), ne Žans (Mārtiņš Meiers), ne viņa līgava, virtuvene Kristīne (Anta Aizupe) – šajā naktī nepaceļ balsi, taču starp viņie valda tāds spriegums, ka strāva sit pa pirkstiem. Visa nakts paiet mokošos līdzsvara meklējumos – brīžiem šā vārda tiešajā nozīmē.

Intervijā portālam kroders.lv Vladislavs Nastavševs sacījis: “Es gribu būt pēc iespējas intīmāks, līdz galam patiess. Man gribas runāt par vientulību. Kaut arī mums liekas, ka esam kopā, īstenībā katrs cilvēks ir vientuļš. Mani interesē tas, ko vārdos nevar pateikt. Uztaustīt kaut ko, ko nevar izteikt, un izrādē nevis skatītājam pateikt to vārdos, bet likt sajust.”

Izrādes neparastā formā un koncentrētā aktieru spēle uzreiz ieguva skatītāju un kritikas ievērību, tā tika nominēta „Spēlmaņu nakts“ balvai vairākās kategorijās, bet Inese ar Jūlijas lomu kļuva par „Gada jauno skatuves mākslinieci“. Iestudējums saņēma laikraksta „Diena“ 2012. gada balvu kultūrā kā pārsteidzošs un kvalitatīvs mākslas darbs, tika nominēts Latvijas televīzijas balvai „Kilograms kultūras“, ar ovācijām to uzņēma skatītāji Erevānā (Armēnija) starptautiskajā festivālā HIGHFEST.

Uz Valmieras teātra skatuves „Jūlijas jaunkundze“ 28. un 29.aprīlī plkst.18:30.