Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:354, Did:0, useCase: 0


Valmieras teātrī top latviešu oriģinālluga "Stubenhocker: Velta Kalniņa istabā"

Redakcija
Redakcija

11. maijā pirmizrādi piedzīvos jaunās latviešu dramaturģes Annas Zvaigznes luga "Stubenhocker: Velta Kalniņa istabā" Pētera Krilova režijā. Darbs ir neparasts sacerējums, kurš ārēji atbilst biogrāfiskas drāmas formai, bet pēc būtības ir eksistenciāls cilvēka likteņa pētījums.

1915-1995 – tas ir laika rāmis, kurā XX. gs. Latvijā, Rīgā, dzīvoja viena deju skolotāja, kuras skolnieku skaits mērāms tūkstošos. Viņas dzīves laikā par viņu bija dzirdējuši visi. Annas Zvaigznes lugā, istabā ar teicamu dejas grīdu sadzīvo divas kundzes. Viena gatavojas deju stundām un ballēm. Šķiet, ka viņa tepat vien ir un nekur nav aizgājusi, bet tai pašā laikā liekas, ka viņas nav bijis vispār, jo viņa nepieder pie tiem, par kuriem runā, kurus citē, kurus iekļauj kultūras kanonā. Nu, kas, galu galā, ir tādas balles dejas? Bet istabā dzīvo arī “Stubenhocker”. Šai sievietei deja ir viss. Tā ir sieviete, kuras vēriens, ar kādu īstenoti mākslinieciskie mērķi, kuras dzīves laikā pieredzētas vēsturiskās pārmaiņas un piemērošanās jaunai kārtībai, padara viņu par izcilu, unikālu paraugu mūsdienu cilvēkam. Radoša personība, kas ir dzīva pat pēc savas aiziešanas.

Istabā top nebeidzams dzīvesstāsts - daudzbalsīga daudzu Stubenhocker’u saruna ar sevi un tiem cilvēkiem, kuriem viņa, kā pašai šķiet, veltījusi savu dzīvi, un arī ar tiem, kuros viņa patiešām ir dzīva. Izrāde ir par to, kā mēs atspoguļojamies sev un citiem, kā mēs turpināmies un pārtraucamies un kā vienā dzīvo daudzi un daudzajos – viens. Kas un kā veido mūsu identitāti, kur ir māksla, kur - darbs un dzīve, un kur - fikcija.

Pēteris Krilovs: “Mani visvairāk šajā lugā pievelk smalki uzrakstītā tēma par viena atsevišķa cilvēka nemitīgu cīņu par neatkarību, gara brīvību, gandrīz vai disidentismu padomju režīmam, kuru var kopt un apliecināt tikai ar stāju, domāšanu, dzīves un uzvedības stilu, kas kaitina un “kož kaulā” totalitārisma dzīves paraugiem. Esmu jaunībā šādus cilvēkus saticis un apbrīnojis. Vēlētos Valmieras teātrī, ar izcilu aktieru piedalīšanos, atdzīvināt šādu personību mentalitāti, izdzīvošanas principus un arī izmisumu, kas jāsamaksā attiecībās ar citiem.”
Izrādes radošajā komandā arī scenogrāfs Gints Sippo, kostīmu māksliniece Kristīne Abika, gaismu mākslinieks Mareks Lužinskis, deju konsultante Signe Heidemane, komponists Emīls Zilberts, dramaturģijas konsultante Daina Teters.

Lomās: Dace Everss, Ingus Kniploks, Māra Mennika, Inese Pudža, Inese Ramute, Elīna Vāne, Kaspars Zvīgulis.

Biļetes pieejamas Valmieras teātra, "Biļešu paradīzes" kasēs un Bilesuparadize.lv