Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:354, Did:0, useCase: 0


Valmieras vasaras teātra festivāls izsludina pirmos māksliniekus un izrādes

Redakcija
Redakcija

Valmieras vasaras teātra festivāls šovasar piedāvās spilgtas Rūdolfa Blaumaņa un viņa laikabiedru darbu skatuves versijas, kas top īpaši festivālam – režisors Mārtiņš Eihe kopā ar grupu „Iļģi” senā muižas kompleksa laidarā Valmiermuižā uzvedīs Raiņa „Spēlēju, dancoju”, Gaujmalā pie Stāvajiem krastiem komponists Kristaps Pētersons veidos audiālu instalāciju koncerta formā – R.Blaumaņa "Purva bridējs", bet vecajā Valmieras dzelzceļa depo varēs noskatīties modes mākslinieku MAREUNROL’S un mūziķa Shipsea versiju par R.Blaumaņa balādi „Tālavas taurētājs”. Savukārt starptautiskās sadarbības ietvaros Valmieras vecpilsētā R.Blaumaņa laikabiedra Augusta Strindberga lugu „Jūlijas jaunkundze” piedāvās projektu teātris „MTÜ Kell Kümme theatre” no Igaunijas. Festivāls norisināsies no 5. līdz 7. augustam, biļetes jau pieejamas.

Festivālu atklās Igaunijas eksperimentālais projektu teātris „MTÜ Kell Kümme theatre” ar R.Blaumaņa laikabiedra, cilvēka tumšāko kaislību pētnieka, zviedru dramaturga A. Strindberga „Jūlijas jaunkundzi”. Valmieras teātra skatītājiem šis darbs ir pazīstams pēc augsti novērtētā V.Nastavševa iestudējuma Apaļajā zālē. Igaunijā izrāde atzīta par augstākā un profesionālākā līmeņa Vasaras teātra izrādi - tā tiek spēlēta jau 3 gadus, iegūstot nedalītu atzinību teātra profesionāļu vērtējumā – Jūlijas jaunkundzes lomas atveidotāja Kersti Heinlo par šo lomu saņēmusi Igaunijas Teātra balvu “Estonian Theatre Awards” nominācijā Gada aktrise 2014.gadā. Izrādei tiks nodrošināts sinhronais tulkojums latviešu valodā.

Gaujmalā pie Stāvajiem krastiem būs iespēja pieredzēt unikālu skaņas izrādi, ko pēc R.Blaumaņa noveles „Purva bridējs” motīviem veido komponists Kristaps Pētersons. Tās pamatā būs elektroakustisks skaņdarbs, kura centrā atradīsies cilvēku balsis no solo līdz korim visdažādākajās niansēs, savukārt izrādes perifēriju veidos vides trokšņi. Audiālā iestudējuma tapšanā piedalās Nacionālās operas solisti, aktieri no Jaunā Rīgas un Valmieras teātra.

Valmieras vēsturisko dzelzceļa depo apdzīvos modes mākslinieki MAREUNROL’S un mūziķis Shipsea, kuri veido versiju par R.Blaumaņa balādi „Tālavas taurētājs”. Radošajai komandai pievienojies aktieris Gundars Āboliņš (Minhenes teātris „Kammerspiele”) un skaņu režisors Gatis Zaķis. "Tālavas taurētājs" būs vizuāls kostīmu un skaņas uzvedums - stāsts par cilvēka bailēm no drosmīgas rīcības un par drosmi to atzīt, par tautas kopumu un tā izšķīšanu izšķirīgos mirkļos, par katra cilvēka pašapziņu un kolektīvo zemapziņu. Tas būs cieņas apliecinājums drosmīgiem cilvēkiem, kuri top par tautas kodolu un ved līdzi pārējos.

Raiņa „Spēlēju, dancoju” – festivāla vērienīgākais notikums, mūzikas un dejas piesātināts uzvedums – būs Valmiermuižas laidara pagalmā ar skatītāju tribīnēm vismaz 500 viesiem. Uz sengrieķu mītiem balstītais stāsts par Spēlmani, kurš nokāpj pazemē, lai glābtu mīļoto, ir viena no simboliskākajām un mūsu latviskās identitātes kodiem bagātākajām Raiņa lugām. Izrādi veido režisors Mārtiņš Eihe kopā ar postfolkloras un folkroka grupu „Iļģi”, radošajā komandā Valmieras teātra aktieri, horeogrāfs Krišjānis Sants, scenogrāfs Kristians Brekte, kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone, vokālā pedagoģe Zane Šmite un gaismu mākslinieks Ivars Tilčiks.

Festivālu papildinās īpaša programma bērniem un jauniešiem, bet papildus teātra izrādēm trīs dienās tiks izvērsta paralēlā – mūzikas un kino – programma, radot bagātīgus skatuves mākslas svētkus Valmierā. Festivālu rīko Valmieras drāmas teātris sadarbībā ar Valmieras pilsētas pašvaldību.

Biļetes uz galvenās programmas izrādēm jau pieejamas visās „Biļešu paradīzes” kasēs, Valmieras teātrī, kā arī internetā www.valmierasfestivals.lv, www.vdt.lv un www.bilesuparadize.lv.