Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:334, Did:0, useCase: 3


TALLINA ATKAL BŪS RĪGĀ

Redakcija
Redakcija

Igaunijas Krievu teātri un Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātri apvieno radošas attiecības jau daudzu gadu garumā: ne tikai viesizrādes, kas vienmēr paredz un iemanto panākumus; kolektīvus saista arī kopējs triju teātru – Tallinas, Rīgas un Viļņas – unikāls projekts „Krievu smiekli”, kas realizēts pirms desmit gadiem, taču to vēl aizvien nav aizmirsuši skatītāji.

Igaunijas Krievu teātris tika atklāts 1948. gada 15. decembrī, kad pavisam jauna Krievijas Valsts Teātra un mākslas institūta („GITIS”) absolvente Vera Fjodorova izrunājusi vārdus: „Cik jauki!”. Šī replika no lugas „Lidotāju ģimene” arī kļuva par pirmajiem vārdiem, kas tika izrunāti uz Igaunijas vienīgā profesionālā teātra skatuves. Kopš tā laika ir notikusi daudzu režisoru un aktieru paaudžu maiņa. Visnozīmīgākie periodi ir saistīti ar laiku, kad par māksliniecisko vadītāju ir strādājuši Vitālijs Čermeņevs, Semjons Ļermans, Grigorijs Kromanovs, Eduards Tomans. Izrādes iestudējuši Romāns Viktjuks, Andrejs Tarkovskis, Voldemārs Panso, Juri Sillarts, Kalju Komisarovs, Romāns Kozaks, Jurijs Jerjomins, spēlējuši tādi aktieri kā Anatolijs Soloņicins, Ada Rogovceva, Oļegs Striženovs un citi talantīgi aktieri.

Šīs viesizrādes Rīgā būs trīs dienas un dāvās skatītājiem divas teātra populārākās izrādes.
27. janvārī – „Precības” (pēc Nikolaja Gogoļa lugas), ko iestudējis Igaunijas Krievu teātra mākslinieciskais vadītājs Igors Lisovs – ir viena no visapmeklētākajām teātra izrādēm. Šeit veiksmīgi apvienojies viss: gan jautrais Gogoļa absurds, gan problēmas aktualitāte, kad doma par precībām nodarbina ikvienu jaunu sievieti, un risinājuma oriģinalitāte un pilnīgi negaidīts un neparedzams fināls, un mazais kāzu orķestrītis, kas atrodas uz skatuves visas izrādes garumā un palīdz muzikāli atrisināt dažus retoriskos jautājumus, ko uzdevis klasiķis. Lomas atveido vieni no pieprasītākajiem un populārākajiem teātra aktieriem – Tatjana Kosmiņina, Aleksandrs Kučmezovs, Iļja Nartovs un citi.

„„Precības” itin bieži tiek iestudētas vienīgi komiskā atslēgā, taču Igors Lisovs izlēmis palūkoties aiz smieklu un karikatūras aizsega, un ieraudzīt sievieti, kas bez jebkādas žēlastības ir izstādīta vispārējai apskatei, sievieti, kas tik kaislīgi vēlas apprecēties, ka gatava to paveikt teju vai ar katru pretimnācēju, pat kleita viņai jau ir sagādāta, lai jebkurā brīdī mestos altāra priekšā. Tostarp pašiem līgavaiņiem par viņu pašu nav nekādas daļas: viņus satrauc pavisam citas detaļas — vai ir gana bagāta? vai runā franču mēlē? vai ir apaļīga? Un nav jau tā, ka tas nebūtu komiski, taču arī skumji līdz asarām. Gogolis zobojas, Lisovs ir gatavs pasmieties, bet ne izsmiet, kaut vai tāpēc vien, ka pret sievietēm attiecas citādi nekā Gogolis...” – sacīts kādā no neskaitāmām izrādes recenzijām.

28. un 29. janvārī – „Pēdējais stāvs” – romantiska komēdija, ko sarakstījis un iestudējis pazīstamais Maskavas režisors Vladimirs Zaikins. Galvenās lomas atveido Igaunijas teātru skatuves zvaigznes – viens no vispopulārākajiem teātra aktieriem, pazīstamais kinoaktieris Aleksandrs Ivaškevičs un Igaunijas teātra un TV seriālu zvaigzne Elīna Purde (kinoskatītāji neapšaubāmi būs pamanījuši viņu režisora Staņislava Govoruhina filmā „Brīnišķīgā laikmeta beigas”). Dejas iestudējuši pazīstamie horeogrāfi Renē Nimmiks un Tīna Olleska.
„Izrāde nav tikai dinamiska, bet arī demokrātiska. Kaut ko tajā atradīs gan jauns, gan vecs, estēts un tāds, kas īpaši neorientējas mākslas jautājumos. Ir joki, kas ir virspusēji, ir arī ar dziļāku jēgu. Tieši tāpēc domāju, ka skatītāju interese par šo izrādi būs pastāvīga”, – raksta Viktors Solcs, kas ir viens no vadošajiem teātra kritiķiem Igaunijā.