Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:150, Did:0, useCase: 0


Riharda Vāgnera meistardarbs “Tanheizers” 23. maijā piedzīvos pirmizrādi Latvijas Nacionālajā operā

Redakcija
Redakcija

23. maijā Latvijas Nacionālajā operā pirmizrādi piedzīvos Riharda Vāgnera operas “Tanheizers” jauniestudējums. To veido muzikālais vadītājs un diriģents Mārtiņš Ozoliņš, diriģents Andris Veismanis, režisors VilpuKiljunens (VilppuKiljunen), scenogrāfs un kostīmu mākslinieks KimmoViskari, gaismu mākslinieks Antons Kulagins un horeogrāfe Elita Bukovska.

Lomās jauniestudējumā iejutīsies izcils solistu ansamblis. Titullomu interpretēs Korbijs Velčs un Andris Ludvigs, Elizabeti – Liene Kinča un Vida Miknevičute, Venus – Martina Dike un JuliannaBavarska, Volframu – Valdis Jansons un Rihards Mačanovskis, Hermani – TimoRīhonens un Krišjānis Norvelis. Iestudējumā līdz ar Latvijas Nacionālās operas kori piedalīsies arī Rīgas kamerkoris “Ave Sol” un Rīgas Doma kora skolas audzēkņi.

“Tanheizera” pasaules pirmizrāde notika 1845. gadā Drēzdenes Galma teātrī, līdz 1875. gadam komponists šo darbu vairākas reizes būtiski pārstrādāja. Latvijas Nacionālajā operā pirmais “Tanheizera” iestudējums notika jau pirmajā trupas pastāvēšanas sezonā – 1919. gadā.

“Man Vāgnera opera “Tanheizers” atklājas kā modernā cilvēka ciešanu drāma. Tās redzeslokā ir radošs un neikdienišķs indivīds, kāds parādījās 19. gadsimta industrializācijas vētrās, laikā, kad lielie arhaiskie mīti pamazām kļuva par vakardienu. Tanheizers ir rada Parsifālam un pat kristīgās mitoloģijas Kristum. Tanheizers interpretējams kā dumpinieks, kurš nenoliedzami ir spējīgs mīlēt un jūt naidu pret svētulības seklumu,” saka iestudējuma režisors Vilpu Kiljunens.

“Kaut arī operas notikumus caurvij teiksmas un leģendas, tās sižets ir aktuāls arī 21. gadsimtā. Tanheizers dzīvo starp divām pasaulēm, starp laicīgo-juteklisko un pārlaicīgo-garīgo. Šodien bieži diskutējam par normām, pēc kurām dzīvojam, cik tālu no tām atkāpjamies, ko uzskatām par galveno dzīvē: tās piedāvātās ērtības un baudas, kas vairāk saistītas ar materiālajām vērtībām, vai cilvēku attiecības, spēju ziedoties, ticības un ētikas jautājumus. Arī mūsdienu cilvēkam nav viegli atrast līdzsvaru starp šiem diviem svarīgajiem dzīves virzieniem, un tas padara Tanheizeru ļoti saprotamu. Priecājos, ka Nacionālās operas orķestra mūziķiem ir vēlme no jauna izbaudīt Vāgnera instrumentācijas krāšņumu – un par to, ka mums ir iespējas šo meistardarbu iestudēt gan ar lieliskiem Latvijas solistiem, gan spilgtiem viesmāksliniekiem,” saka iestudējuma muzikālais vadītājs Mārtiņš Ozoliņš.
“Sarunas pirms pirmizrādēm” par “Tanheizera” jauniestudējumu notiks 15. maijā 18.30 LNO Jaunajā zālē. Programmā būs tikšanās ar jauniestudējuma radošo komandu, muzikāli priekšnesumi un operas vēsturnieka Mikus Čežes audiovizuāla lekcija.

Latvijas Nacionālās operas un baleta galvenais patrons kopš 2015. gada ir Latvijas lielākais interneta un televīzijas uzņēmums Lattelecom. Izmantojot Lattelecom tehnoloģiju iespējas, tiek veicināta Latvijas Nacionālās operas repertuāra pieejamība.

Nākamās izrādes – 24. maijā, kā arī Rīgas Operas festivāla ietvaros 10. un 15. jūnijā. Aicinām skatītājus pievērst uzmanību, ka operas “Tanheizers” sākuma laiks ir pulksten 18.00.

Biļetes var iegādāties Latvijas Nacionālās operas un “Biļešu Paradīzes” kasēs, kā arī internetā: https://www.bilesuparadize.lv/performances/performance/12464