Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:154, Did:0, useCase: 0


Latvijas Leļļu teātrī atgriežas izrādes pieaugušajiem

Redakcija
Redakcija

27. aprīļa pusdienlaikā Latvijas Leļļu teātris aicināja medijus uz preses konferenci.Tajā pirmo reizi pēc jaunā mākslinieciskā vadītāja Ģirta Šoļa stāšanās amatā publiski tika prezentēta teātra radošā stratēģija turpmākajām sezonām, kurā kā būtiskākais jaunums sagaidāma jaunas repertuāra sadaļas veidošana.

Ar Andra Kalnozola iestudējumu “Kazanova”, kura pirmizrāde gaidāma 26. maijā, Leļļu teātrī atgriežas izrādes pieaugušajiem! Marionešu izrādē, kurā netiks ielaisti skatītāji, kas ir jaunāki par 16 gadiem, galveno lomu atveidos Jaunā Rīgas teātra aktieris Ģirts Krūmiņš, izrādes vizuālo noformējumu radīs Purvīša balvas laureāts – mākslinieks Andris Eglītis un leļļu māksliniece Anita Znutiņa-Šēve, savukārt pikantā stāsta noskaņas ar dzīvās mūzikas palīdzību variēt palīdzēs TheSoundPoets čelliste Undīne Balode.

Izrādes režisors atļāva mediju pārstāvjiem ieskatīties mēģinājumu procesā, uzsverot, ka darbs pie izrādes vēl ir tikai pusē – vēl ir ļoti daudz darāmā.

Pēdējo 5 gadu laikā Latvijas Leļļu teātris mērķtiecīgi virzījies repertuāra paplašināšanas un mākslinieciskās daudzveidības virzienā. Pašlaik teātra iestudējumu piedāvājums ir bagātāks nekā jebkad agrāk – gan izrāžu piemērotībā visdažādākā vecuma bērniem (sākot no divgadīgiem mazuļiem līdz plašam izrāžu klāstampamatskolēniem), gan izvēlēto leļļu tehniku ziņā, gan stilistikā, gan režisoru, mākslinieku un komponistu daudzveidībā. Šis lēnais, bet apzinātais process radījis telpu jauniem meklējumiem un radošiem izaicinājumiem, bet pats galvenais – pavēris iespēju leļļu teātra mākslai ieņemt svarīgu lomu dažādu vecumu auditorijas vidū. Tāpēc, neapstājoties pie sasniegtā, tuvākās sezonas teātrī solās būt īpaši aizraujošas ne tikai bērniem, bet arī viņu vecākiem.

Repertuāra sadaļu pieaugušajiem, ko jau šīs sezonas izskaņā aizsāks izrāde “Kazanova”, nākamajā sezonā papildinās divi viesrežisoru iestudējumi – Raiņa “Zelta zirgs” un Šekspīra “Romeo un Džuljeta”.

Rudenī Latvijā ieradīsies viens no pasaules leļļu teātra grandiem, holandiešu režisors, dejotājs un leļļinieksDudaPaiva, kura mākslinieciskais rokraksts pēdējā desmitgadē būtiski ietekmējis visas pasaules leļļu mākslas standartus. Viņa vizuāli provokatīvās, intīmās, asprātīgās un tehniski ārkārtīgi sarežģītās izrādes iekarojušas laikmetīgā leļļu teātra skatītāju simpātijas visos kontinentos. DudaPaiva strādā gan kā aktieris savās izrādēs, gan kā režisors – veidojot iestudējumus dažādu valstu vietējos teātros. Pēdējo gadu laikā režisora interesi īpaši piesaistījuši nacionālie un mitoloģiskie materiāli, tādēļ arī darbam Latvijas Leļļu teātrī viņš izvēlējies latviešiem tik nozīmīgo Raiņa lugu “Zelta zirgs”. Lugas teksti lielā mērā tiks pārveidoti leļļu un kustību valodā, kas raksturīga DudasPaivas daiļradei, izlobot katra varoņa būtībaskodolu un atklājot to vēl neredzētā, izteikti vizuālā un jutekliskā formā. Latvijas teātra gardēžiem tā būs iespēja iepazīties ar vietējā kultūrtelpā nezināmu teātra valodu, kas lielā mērā sintezē elementus no dažādiem mākslu veidiem – dejas, leļļu teātra, tēlotājmākslas, mūzikas un citiem. Iestudējuma pirmizrāde gaidāma novembra beigās. Jau tagad zināms, ka izrādes muzikālo materiālu veidos Jānis Šipkēvics jeb Shipsi, bet lugu režisora iecerei adaptēs talantīgais dramaturgs Matīss Gricmanis.Savukārt 2018. gada pavasarī uz Latviju dosies vizuālā, fiziskā, masku un delartiskā teātra meistars – režisors Dāvids Džovanzana, kurš Latvijas skatītājiem jau pazīstams no iestudējumiem “Simbelīns” (LKA režijas kursa diplomdarbs 2007. gadā), “Mandragora” (Rīgas Krievu teātrī, 2008. gadā), “Latvia forsale” (pēc Šekspīra lugas “Karalis Līrs” motīviem ar LKA studentiem) un “Ričards III. Aklā zarna” (ar LKA studentiem). Turpinot pētīt Šekspīra lugu aktualitāti mūsdienās un izmantojot sev raksturīgu, ļoti vizuālu, telpisku, ķermenisku un abstraktu skatuves valodu, Dāvids Džovanzana ar Latvijas Leļļu teātra latviešu un krievu trupas aktieriem radīs “Romeo un Džuljetas” versiju. Režisora iecere ir izpētītcilvēku vēlmi pēc sapņa par mīlestību. Cik spēcīga ir vēlme mīlēt un tikt mīlētam.

Tikai šīs sezonas beigās uz izrādi “Kazanova” biļetes iespējams iegādāties par parasto bērnu izrāžu cenu – tās nopērkamas visās Biļešu Paradīzes tirdzniecības vietās, internetā un Latvijas Leļļu teātra kasē. Tuvākās izrādes – 26. un 28. maijā, 7. un 8. jūnijā. Vairāk infromācijaswww.lelluteatris.lv.