Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:382, Did:0, useCase: 3


Daugavpils teātra veltījums Latgales kongresa simtgadei – izrāde „Nūgrymušõ pile”

Redakcija
Redakcija

1917. gadā Latgales kongresā tika pieņemts izšķirošs lēmums, kurš vienoja Latgali, Vidzemi un Kurzemi ceļā uz neatkarīgu Latvijas valsti. Par godu šī notikuma simtgadei6. maijā Daugavpils teātrī notiks pirmizrāde muzikālai izrādei latgaliski „Nūgrymušõ pile” („Nogrimusī pils”).

Lugas „Nūgrymušõ pile” autors ir Francis Trasuns, kurš bija latgaliešu un latviešu kultūras un garīgais darbinieks, valstsvīrs, literāts, kā arīviens no Latvijas apvienošanās idejas iniciatoriem.Tā ir uz varoņteiku pamata veidota luga, kurā caur mītiem apvienotiem ar vēsturisku realitāti tiek aktualizēta spēcīga nacionālā ideja un identitāte. Gadiem ilgi par šo lugu bija piemirsts, un tagad, gandrīz pēc simts gadiem, tauta atkal tiks uzrunāta Franča Trasuna vārdiem.

Sensenos laikos bija tāda pils, kurā visi dzīvoja laimē un pārticībā. Ar laiku pils iedzīvotāji tā pieraduši pie bagātības, ka pārstājuši cienīt dienišķo maizi, darbu un gadu gaitā izveidotās tradīcijas, tāpēc pils nogrima. Bet tā augšāmcelsies, ja atradīsies cilvēks, kurš garīgās vērtības godās augstāk par materiālajām un būs gatavs vest savus tautiešus cīņā par šo zaudētolaimīgo zemi. Radošā komanda tic, ka Trasuns par laimīgo zemi ir uzskatījis mūsu Latviju, kuras laime slēpjas tautas vienotībā.

Iestudējuma „Nūgrymušo pile” tapšanā tika iesaistīti vairāki pazīstami mākslinieki, tostarp arī komponists Kārlis Lācis. Darbs pie šīs izrādes ir pirmais, kurā Kārlis Lācis sacerējamūziku tekstiem latgaliešu valodā. Viņš atzinis, ka dažkārt nācies vairākkārt noklausīties tekstu, lai saprastu tā jēgu, bet latgaliešu valodair ļoti plūstoša un muzikāla. Turklāt Kārlis Lācis piebilda, kadažas no dziesmām, kuras ir paredzētas korim, ir vienas no labākajām, kas viņam izdevušās.

Izrādes tapšanā piedalās arī deju studijas „Dzirnas” vadītājs un horeogrāfs Agris Daņiļevičs, kuram šī ir pirmā sadarbība ar Daugavpils teātri: „Es priecājos, ka tagad esmu šeit. Šī izrāde var tikt iestudēta tikai Latgalē, kur ir tādi cilvēki, tāda mentalitāte, jāsaka, tāds asiņu, emociju, raksturu un temperamentu kokteilis cilvēkos, kas padara to par unikālu vietu Latvijā. Tāpēc man liekas, ka tas, kas notiek uz skatuves, ir neatkārtojami!”

Izrādes režisors ir Oļegs Šapošņikovs, kostīmus un scenogrāfiju veidoja mākslinieces Inga Bermaka Apaiha un Agnese Leilande. Izrādē piedalās Daugavpils teātra aktieri un dejotāju trupa, koris „Daugava” Jevgeņija Ustinskova vadībā un viesmākslinieki Jānis Jarāns un Jurijs Djakonovs.

Pirmizrāde 6. maijā plkst. 17.00, tuvākā izrāde 7. maijā plkst. 17.00. Jāatzīmē, ka šo iestudējumu pēc tā pirmizrādes Daugavpils teātrī varēs noskatīties arī Rīgā - 15. maijā Latvijas Nacionālajā teātrī.

Biļetes jau pārdošanā - Biļešu paradīzes kasēs visā Latvijā un internetā Bilesuparadize.lv!