Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:423, Did:0, useCase: 0


“Neputna” sērijā “Studijas bibliotēka” iznāk grāmata par Maiju Kurševu

Redakcija
Redakcija

Latvijas laikmetīgajai mākslai veltītajā sērijā “Studijas bibliotēka” grāmata par Maiju Kurševu – mākslinieci, kuras radošā darbība aptver sietspiedi, zīmējumu, animāciju, instalāciju, komiksus, zīnus, kolāžas, žurnālu “PopperPublishing”, “Rīgas Zīnu Festivālu” un pasniedzējas darbu Latvijas Mākslas akadēmijā. Grāmatas autors – Tomass Pārups. Dizains – Dita Pence

“Dažkārt atceros savu pirmo tikšanos ar Maiju Kurševu, kad viņai bija jāpieskata izdevuma “PopperPublishing” grupas izstāde “Savienojuma vietas” Kaņepes Kultūras centra otrā stāva izstāžu zālē. Maija tajā piedalījās ar trīs fotokolāžām, kurās vietām pavīdēja zīmējuma fragmenti. Bet arī šeit citi izstādītie darbi – draugu, kolēģu un Maijas domubiedru veikums – jau tajā brīdī radīja iespaidu, ka visa izstāde lielā mērā bijusi Maijas vīziju nopelns. Savukārt pirmo reizi ieraugot viņas zīmējumus, gribējās tos nodēvēt par tādām kā izolētām vājprāta driskām, kas ir atrautas cita no citas un ieslodzītas košos toņos iekrāsotos laukumos. Taču, iepazīstot Maijas darbus kopumā, ātri vien radās atklāsme, ka katrs no tiem iekļaujas rūpīgi izkoptā tēlu sistēmā. Viens sižets aizved līdz nākamajam, un tā viņas darbu varoņi (vai tas būtu zaļais Žanis, kurš nereti uzpeld mākslinieces zīmējumos, vai pūpēži, kas sēž uz kāda Andrejsalas nama jumta) apdzīvo šīs savādās ainavas,” raksta grāmatas autors TomassPārups, kuram šī ir pirmā klajā nākusī grāmata.

Maija Kurševa beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļu, studējusi Berlīnes Mākslu universitāte. Piedalījusies grupu izstādēs Rīgā, Viļņā, Berlīnē, Maskavā, Tallinā, Briselē, Pēterburgā, Brēmenē, Helsinkos u. c., kā arī rīkojusi vairākas personālizstādes. Izvirzīta Purvīša balvai par izstādi “Trīskājainais gadījums” (2010) un par darbu “Dzīvesprieks” (2015). Šobrīd aktīvi darbojās mākslinieku kolektīvā “PopperPublishing“, organizē “Rīgas Zīnu Festivālu”, kā arī strādā par sietspiedes un ilustrācijas pasniedzēju Latvijas Mākslas akadēmijā.

Tomass Pārups raksta par vizuālo mākslu. Kopš 2014. gada publicē rakstus interneta portālos satori.lv, arterritory.com, fotokvartals.lv, kā arī “Kultūras Dienā”. Ir rakstījis pavadošos tekstus mākslinieku Ojāra Pētersona un Ērika Apaļā personālizstādēm. Ikdienā novēro laikmetīgās mākslas procesus Latvijā un cenšas sekot līdzi mākslas notikumiem ārzemēs.