Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:423, Did:0, useCase: 3


Latviešu apģērbs

Redakcija
Redakcija

Tikko iznākusi Ievas Pīgoznes grāmata “Latviešu apģērbs” – krāšņs, bagātīgi ilustrēts izdevums, kurā kodolīgi un lietišķi izstāstīta un parādīta latviešu apģērba vēsture. Grāmatas autore ir kultūrvēsturniece, latviešu apģērba vēstures pētniece un mākslas zinātņu doktore. Patlaban Ieva ir pētniece LU Latvijas vēstures institūtā; pirms tam viņa ir strādājusi Latvijas institūtā, Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā un Latvijas Kultūras akadēmijā.

Ieva aizrautīgi pēta apģērba un apavu vēsturi un to valkāšanas tradīcijas Latvijā, ar prieku pati izgatavo un valkā dažādu laikmetu tērpus, kā arī labprāt dzied un dejo. Jau kopš bērnības viņai ir tuvi un zināmi latviešu tautastērpi. Šajā izdevumā atklājas Ievas plašās zināšanas un pētījumu rezultāti. Kādā intervijā Ieva ir teikusi šādus vārdus: “Man pašai senais apģērbs dod gandrīz vislielāko stabilitātes sajūtu, kāda vien var būt. Tajā ir saistība ar senčiem un arī apstiprinājums, ka tas, ko daru, ir pareizi.”

“Latviešu apģērbs” ir unikāls izdevums, jo tajā pirmo reizi visu apģērba vēsturi ir rakstījis viens autors. Iepriekš vienīgais latviešu apģērbam veltītais darbs, kurā apskatīta visa apģērba vēsture no pirmsākumiem līdz 20. gadsimtam, ir Latvijas brīvvalsts laikā izdotā grāmata “Ievads latviešu tautas tērpu vēsturē” (1936), kas ir triju autoru kopdarbs. Turklāt šis izdevums ir jau samērā novecojis, jo, protams, pēc tam ir bijuši daudzi jauni pētījumi, atklājumi un gūtas jaunas atziņas. Ievas Pīgoznes darbs “Latviešu apģērbs” atspoguļo visu latviešu apģērbu vēsturi aptuveni 1000 gadu ilgā laika posmā no tās pirmsākumiem līdz mūsdienām, kopā ar ziņām par tērpiem sniedzot ieskatu mūsu tautas vēsturē.

Grāmatas atvēršanas svētki norisināsies 6. novembrī pulksten 18.00 Rīgā, Zvaigznes prezentāciju zālē K. Valdemāra ielā 6 (ieeja no grāmatnīcas). Īpaši priecāsimies par viesiem tautastērpos.

Apģērba vēsture nav tikai izsekošana norisēm katra perioda modē, tā ir arī apģērba izgatavošanā izmantoto rokdarbu attīstības un amatniecības prasmju vēsture. Lielā mērā tā ir sieviešu vēsture, jo par to kā agrāk klājās sievietēm, vēsturisku liecību ir samērā maz. Lai gan grāmata pilnībā balstīta uz jaunākajiem pētījumiem, to var lasīt gandrīz kā stāstu. Ļoti svarīgi, ka autore ir mēģinājusi hronoloģiski izsekot apģērbu vēsturei ne tikai pa gadsimtiem, bet arī gadsimtu ietvaros. Izdevums būs lielisks izziņas avots visiem tiem, kurus interesē Latvijas pagātne, kuri vēlas saglabāt un kopt tautas kultūras mantojumu. Tā ir arī labs pirmais ceļvedis tiem, kuri domā par sava tautastērpa izgatavošanu, kā arī palīgs jau pieredzējušiem tautastērpa valkātājiem. Izdevis Apgāds Zvaigzne ABC.

Pieejama arī e-grāmata.