Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:423, Did:0, useCase: 3


Izdoti latviešu folkloras "Ucināmie panti" mazuļiem cietā kartona bilžu grāmatā

Redakcija
Redakcija

Pirmo reiz Latvijā klajā nākuši ucināmie panti bērniem trīs grāmatās “Cepu, cepu kukuļus” , “Sik, sik, sik, sik kundziņš jāja” un “Te pelīte miltiņus mala”. Tās paredzētas mazuļiem jau no pusgada vecuma. Grāmatas drukātas ar bērniem nekaitīgu tipogrāfijas krāsu uz cietā kartona lapām tā, lai tās pavisam maziem bērniem ir drošas un parocīgas.

Par ucināmajiem pantiem mēdz saukt tekstus, ko pieaugušais skaita un ko pavada kustības – spēles ar bērna pirkstiem, rokām, kājām, kutināšana un paijāšana, bērna šūpošana uz ceļiem vai kājām. Parasti ucināmos pantus sāk skandēt bērna otrajā dzīves pusgadā, kad mazais sāk aptvert teksta nozīmi un pats spēj nosēdēt klēpī.

Ucināšana veicina maņu un motorikas attīstību un mazie ucināmie panti bagātina bērna garīgo pieredzi, ļaujot viņam iepazīties ar tautas kultūras daļu - folkloru. Gandrīz katrs no mums bērnībā ir „cepis kukuļus”, „vārījis pelei putru” vai ticis šūpots uz ceļiem. Ucināmo pantu grāmatas atgādina par tālu kopā pavadītu laiku ar vecākiem vai vecvecākiem: pieskārieniem, smiekliem, pirmajiem līdzi izteiktajiem vārdiem.

Ucināmie panti izvēlēti no Latvijas Universitātes literatūras, folkloras un mākslas institūta krātuves. Ilustrācijas un grāmatu dizainu veidojusi māksliniece Irita Tīlane Pakalniņa. Grāmatu izdevējs - biedrība bērniem “DROŠI un KOŠI”. Grāmatas tapušas ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Projektu bankas kopienas atbalstu. Grāmatas nopērkamas Jānis Roze, Globuss un citās grāmatnīcās visā Latvijā.