Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:124, Did:0, useCase: 3


Latvijas grāmatizdevēji uzsākuši akciju “Atdodiet grāmatām 5% PVN likmi!”

Redakcija
Redakcija

Lai īstenotu pēdējos gados sarunu gaitā ar Finanšu ministriju un Kultūras ministriju panākto vienošanos ieviešanu dzīvē, Latvijas gāmatizdevēji uzsāk akciju “Atdodiet grāmatām 5% PVN likmi!”.

Akcijas mērķis ir informēt valdību par kritisko situāciju grāmatizdevēju nozarē, lūgt atbalstu un atgādināt, ka ir nepieciešama politiskā izšķiršanās, lai iepriekšējo sarunu gaitā panāktās vienošanās starp nozari un ministrijām beidzot tiktu ieviestas dzīvē.

Akcijas ietvaros Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas un nozares pārstāvji dosies uz visām Latvijas Republikas ministrijām, lai dāvinātu 13 Latvijas izdevēju (Zinātne, Jāņa Rozes apgāds, Zvaigzne ABC, Madris, Latvijas Mediji u. c.) dažādu žanru un nozaru grāmatas, tā simboliski norādot uz nelielās grāmatizdevēju nozares neatsveramo lomu izglītotas sabiedrības veidošanā un speciālistu sagatavošanā.
26. maijā nozares pārstāvji tiksies ar kultūras ministru Nauri Puntuli un finanšu ministru Jāni Reiru. Akcijas gaita tiks atspoguļota Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas Facebook profilā un turpināsies, kamēr visi ministri saņems nozares prasību un dāvinājumu.

Kā liecina fakti, grāmatizdevēju nozare mūsu valstī jau gadiem ilgi ir izdzīvošanas režīmā. 2009. gadā, kad 5% PVN likme grāmatām uz nepilnu gadu tika nomainīta pret 21% PVN, nozares kopējais apgrozījums kritās par 35% (23,7 milj.), grāmatu tirāža samazinājās uz pusi (2,5 milj.eks.). Pazeminātā likme drukātajām grāmatām tika atjaunota, tomēr ir teju divreiz augstāka par ES vidējo likmi grāmatām, un situācija nozarē jau ilgāku laiku raisa bažas. 2020. gadā jaunu grāmatu nosaukumu skaits samazinājās vēl par 16,3%, bet grāmatu tirāžas – par 35%. Šī negatīvā tendence turpinās arī 2021. gadā – pirmajā ceturksnī jaunu grāmatu skaita (235) samazinājums pret attiecīgo periodu 2020. gadā (503 grāmatas) sasniedza 53,56% kritumu, kas ir zemākais rādītājs kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas. Patlaban liela daļa nozares uzņēmumu grāmatu izdošanu var īstenot, tikai pateicoties dažādos projektu konkursos piesaistītajiem līdzeļiem.

Latvijā iznākošajām drukātajām un e-grāmatām spēkā esošās PVN likmes ir otrās augstākās Eiropā – attiecīgi 12% un 21%. Lai gan grāmatizdevēji, tāpat kā citas nozares Latvijā, ir cietuši arī Covid-19 pandēmijas ietekmē, varas gaiteņos vēl arvien kavējas lēmuma pieņemšanā par atbalstu nozarei, kas ir uz izsīkuma robežas. Tajā pašā laikā lielākā daļa Eiropas valstu valdību, atbalstot savus uzņēmējus, PVN likmi grāmatām ir samazinājušas – vidējā likme ES pašlaik ir 6,1%. Šāds atbalsts Latvijas grāmatizdevēju nozarei ir kritiski vajadzīgs. Tas nozīmētu iespēju atsperties visai izdevējdarbības ķēdei, sākot no autoriem līdz izdevējiem un grāmatnīcām.

“Esam gandarīti, ka nozares aicinājumam ir atsaucies Valsts prezidents Egils Levits un atkārtoti vērsies pie valdības un Saeimas ar lūgumu atbalstīt grāmatizdevējus. Esam saņēmuši apliecinājumu atbalstam arī no vairākām koalīcijas partijām. Uz ministrijām mēs dosimies pozitīvi noskaņoti, bet neatlaidīgi cīņā par savu mērķi – no 2022. gada 1. janvāra panākt 5% PVN likmes piemērošanu visām Latvijā izdotajām grāmatām – gan drukātajām, gan e-grāmatām,” uzsver Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas valdes priekšsēdētāja Renāte Punka.