Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:124, Did:0, useCase: 3


Iznākusi unikālā “Vēju grāmata”

Redakcija
Redakcija

Dabā ir fenomeni, pie kuriem esam tik ļoti pieraduši, ka tos sākam ievērot un just tikai tad, kad tie nopietni izrāda savu spēku un ietekmi. Tāda dabas parādība ir vējš, kuru redzēt neredzam, bet tā darbus un nedarbus visnotaļ. Un tieši vējam apjomīgajā tematiskajā pētījumā “Vēju grāmata” ir pievērsusies Edīte Olupe.

“Kopš bērnības mani ir fascinējis vējš,” saka autore. “Vējš ir visur: klajā laukā un torņa smailē, kuģa burās un meitu brunčos, pūķa astē un vēja tunelī, ērģeļu stabulēs un dzirnavu spārnos, vietvārdos un buramvārdos, grieķu mītā un tautasdziesmas četrrindē. Arī šajā grāmatā.” “Vēju grāmata” ir vairāku gadu cītīgs darbs, aptverot visdažādākās zinātņu jomas, sākot ar meteoroloģiju un beidzot ar pavārmākslu. Būtisks ir arī aspekts, ka vēja daudzveidīgo izpausmju izpēte veikta galvenokārt saistībā ar Latviju. Kaut gan, rakstot par mūžam nerimstošās stihijas atspoguļojumu mitoloģijā, gūsim ieskatu ne tikai par mūsu Vēja mātes raksturu – E. Olupe sniedz saistošu ieskatu gan seno, gan mūsdienu tautu priekšstatos par vēju. Tā kā grāmatas autore savulaik ir strādājusi Latvijas LPR Zinātņu akadēmijas Literatūras, folkloras un mākslas institūtā, ir saprotams, kāpēc tik liela nozīme grāmatas saturā ir latviešu folklorai – to pārstāv faktiski visi žanri ar atbilstošiem piemēriem. Kad vienuviet apkopotas tautasdziesmas un brahiloģismi, vēstītāja folklora, ticējumi un buramvārdi, pat rotaļas, kurās ir minēts vējš, kļūst skaidrs, ka mūsu senči ir dziļi godinājuši un izpratuši dabu tās varenībā, cenzdamies uzturēt, lolot labas attiecības ar tās adeptiem, tostarp visur esošo vēju.

“Un tikai pēc daudziem gadiem vējš atgriezās pie mani līdz ar iemīlēšanos vējdzirnavās,” atzīstas E. Olupe. Patiesi apbrīnojama ir viņas aizraušanās ar šīm Latvijas industriālā mantojuma liecībām, kuras joprojām sastopamas ainavā. Turklāt lasītāji iegūst savdabīgu vējdzirnavu ceļvedi, kurā ir gan to apraksti, gan koordinātas dabā un kvadrātkods. Līdzīgi būs iespējams ieraudzīt kartē arī daudzas vietas Latvijā, kuru toponīmā iekļauts vēja vārds.

“Vēju grāmatā” informācijas daudzums ir mērķtiecīgs, blīvs un savā ziņā unikāls, un faktu materiāla sasaiste par vēja varu tiklab uz zemes, kā ūdeņos un, protams, tur, kur vējam ir īstais bezgalīgais miteklis – gaisā, ir gluži pārsteidzoša. Tādējādi ir radīts enciklopēdisks, bagātīgi un arī poētiski ilustrēts izdevums, kas ir īsts kārums erudītiem, skolēniem un skolotājiem, novadpētniekiem un ceļotājiem – ikvienam, kas interesējas par dabu, tās korelāciju ar sabiedrības ikdienu un Latvijas kultūrvēstures īpatnībām.

Pieejama arī e-grāmata.