Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:325, Did:0, useCase: 3


Arhitekta Andreja Holcmaņa piemiņas izstāde “Tornis” Rīgas Sv. Pētera baznīcā

Redakcija
Redakcija

No 30. oktobra līdz 30. novembrim Rīgas Sv. Pētera baznīcas mazajā Gaiļa zālē būs apskatāma bezmaksas izstāde “Tornis”, kas veltīta arhitekta Andreja Holcmaņa piemiņai, atklājot vēsturiskus faktus un fotogrāfijas no Pēterbaznīcas torņa atjaunošanas gaitas.

Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Sv. Pētera baznīcas pārvalde sadarbībā ar Latvijas Nacionālo arhīvu ir izveidojusi izstādi “Tornis”, veltītu arhitekta, Rīgas pētnieka un pieminekļu saglabātāja Andreja Holcmaņa simtgadei (1920-2009). Izstādi papildina fotogrāfijas no fotogrāfa Gunāra Janaiša privātkolekcijas.

Andrejs Holcmanis reiz teicis: “Gadsimtiem ilgi Vecrīgas trīs augstākās smailes – Svētā Pētera, Svētā Jēkaba un Doma baznīcu torņi ir bijuši Vecrīgas silueta dominante. Vecrīgas siluets ir saglabājis monumentalitāti un torņu smaiļu vadošo lomu savstarpēji pakārtoto lietu un elementu hierarhijā”. Esam pieraduši, ka augstā un slaidā Pēterbaznīcas smaile valda ne tikai pār Vecrīgu, bet ir arī orientieris visā pilsētā. Sv. Pētera baznīca ir unikāls arhitektūras piemineklis, kuram līdzvērtīgu grūti atrast visā Baltijas jūras piekrastē. Vairākus gadu desmitus Rīgas Svētā Pētera baznīca un tās tornis, kas nodega tai liktenīgajā 1941. gada 29. jūnijā tieši Pēterdienā, nebija atjaunots. Tikai 1967. gadā tika uzsākti baznīcas torņa restaurācijas darbi, kas tika pabeigti 1973. gadā. Darbs pie Pēterbaznīcas kļuva par mūža un sirds darbu tās atjaunotājiem, tostarp Andrejam Holcmanim, kuram, esot Rīgas Arhitektūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītāja amatā, Rīgas Sv. Pētera baznīcas torņa atjaunošana kļuva par lielāko panākumu.

Rīgas Svētā Pētera baznīcas atdzimšanā, sākot ar atjaunošanas koncepcijas izstrādāšanu un detalizētu objekta izpēti uz vietas, piedalījās dažādas specializētas projektēšanas, celtniecības, montāžas un restaurācijas organizācijas, kā arī daudzu nozaru speciālisti. Pētera baznīcas atjaunošana bija viens no nozīmīgākajiem pieminekļu aizsardzības pasākumiem Latvijā 20. gadsimta otrajā pusē.