Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:325, Did:0, useCase: 3


Liepājā šogad barikāžu atceres pasākums notiks Vienotības un karogu dienas zīmē

Redakcija
Redakcija

Pirmdien, 20. janvārī, plkst. 17 Liepājas muzeja filiāles ”Liepāja okupāciju režīmos” pagalmā K. Ukstiņa ielā 7/9 notiks 1991. gada janvāra barikāžu atceres pasākums, kas šogad veidots kā Vienotības un karogu diena. Ikviens ir aicināts tajā piedalīties.

Simboliski uzsverot, ka 1919. gada 1. Liepājas kājnieku pulka atjaunotais karogs ceļ vēstures tiltu no cīņām Latvijas Neatkarības karā caur barikādēm uz šodienu kā apliecinājumu mūsu kopības sajūtai vienoti sargāt Latviju.

Pasākumā ar saviem karogiem piedalīsies Liepājas garnizonā dislocētās Nacionālo bruņoto spēku vienības, mācību iestādes, jaunsargu vienības, nacionāli patriotiskās organizācijas u.c.

Pasākumā uzrunas teiks Liepājas pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis, Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla, nacionālpatriotisko organizāciju koordinators Juris Raķis un Zemessardzes 44. bataljona komandieris pulkvežleitnants Vilmārs Vecvagaris, kurš pieņems jauno zemessargu zvērestu.

Savukārt, Liepājas Liedaga vidusskolas direktora vietniece Baiba Bolšteina pastāstīs par 8. – 11. klašu skolēnu projekta “Barikāžu uguns liesmās” norisi un sveiks uzvarētājus. Pasākumu vadīs Emīls Dreiblats.
Klātesošajiem būs iespēja sildīties pie ugunskuriem, malkojot tēju un nogaršojot biezputru, ko gatavo Liepājas Valsts tehnikums, kā arī pasākumā ar muzikāliem priekšnesumiem uzstāsies Jānis Buķelis, Henrijs Silenieks un Liepājas grupa “NE’zāle”.

Dziedošais ugunsdzēsējs un grupas “Līvi un Buks” spēcīgā vokāla īpašnieks Jānis Buķelis, kurš pazīstams ar skatuves vārdu Buks, ir labi zināms un iecienīts. Viņš strādā Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Kurzemes reģiona brigādes Kuldīgas daļā un aktīvi muzicē dažādos pasākumos, izpildot gan grupas “Līvi”, gan paša komponētas dziesmas.
Savukārt, Liepājas grupas “NE’zāle” aizsākumi meklējami 2018. gada vasarā, kad Mārtiņš Petrovs darbavietas rīkotajās sporta spēlēs nodziedāja gan paša komponētās dziesmas, gan tautā pazīstamas kompozīcijas. Tā radās doma dibināt savu grupu, kurā apvienojās Elmārs Klucis (basģitāra), Einārs Skuja (taustiņinstrumenti), Aleksandrs Krasavins (soloģitāra) un Kristaps Pucens (sitamie instrumenti) un Mārtiņš Petrovs, kurš ir gan komponists, gan grupas vokālists.

2019. gadā grupa piedalījās Rietumu radio rīkotajā konkursā “Durvis”, iegūstot 2. vietu, uzstājās pilsētu svētkos, bet gada nogalē kopā ar bijušajiem “Credo” mūziķiem piedalījās Rīgā mākslas un mūzikas festivālā “Bildes”.
Viena no izcilākajām lappusēm Latvijas tautas jaunāko laiku vēsturē ierakstīta 1991. gada janvārī – barikāžu laikā, kad skumjās pieminam bojāgājušos un ar sajūsmu atceramies Latvijas tautas varonību, kas vienoti cēlās aizstāvēt savas valsts tikko atdzimušo brīvību.

1991. gada janvāra barikādes bija organizēts tautas pretspēks Maskavas inspirētajam bruņotajam apvērsumam. Militārās akcijas sākās Lietuvā 12. – 13. janvāra naktī. Padomju armijas daļas un speciālās nozīmes vienības uzbruka Lietuvas galvenajam televīzijas tornim, nogalinot 13 cilvēkus un daudzus ievainojot.
Mainīt savus plānus Padomju Savienību spieda plašā tautas manifestācija Rīgā, Daugavas krastmalā, 13. janvārī, kurā piedalījās vairāk nekā pusmiljons (apmēram 700 000) iedzīvotāju, protestējot pret vardarbību Viļņā un izsakot vienprātīgu atbalstu Latvijas neatkarībai un likumīgi ievēlētajai Augstākajai Padomei un valdībai.
13. janvārī dienas laikā Rīgā ap svarīgākajām valsts un sabiedriskajām ēkām tika izveidotas barikādes, pieejas ēkām apjoztas ar smago tehniku vairākos lokos. Arī Liepājā. Kopš 1997. gada 20. janvāris ir noteikts par barikāžu aizstāvju atceres dienu.