Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:325, Did:0, useCase: 0


Filma “Mātes piens” saņem ES programmas MEDIA atbalstu, autori prezentē pirmo tīzeri

Redakcija
Redakcija

“Filmu studijas DEVIŅI” un režisores Ināras Kolmanes veidotais pilnmetrāžas spēlfilmas projekts “Mātes piens” saņēmis finansiālu atbalstu arī ES programmā “Radošā Eiropa MEDIA”; tas noticis vienlaikus ar Nacionālā Kino centra piešķirto atbalstu filmas ražošanai. Filmas veidotāji prezentē pirmo filmas videorullīti – tīzeri.

Filmas projekts tiek veidots pēc rakstnieces Noras Ikstenas populārā romāna Mātes piens motīviem. Filmas režisore ir Ināra Kolmane, scenārija autors Arvis Kolmanis. Tīzera filmēšanā piedalījusies starptautiska komanda – operators Rolandas Leonavičius (Lietuva), mākslinieki Algirdas Garbačiauskas (Lietuva) un Elena Šimulynaitė (Lietuva), rekvizitore Dace Rožlapa, kostīmu māksliniece Evija Džonsone, grima māksliniece Gunda Zvirbule, producenti Jānis Juhņēvičs un Marta Romanova-Jēkabsone, u.c. Šobrīd galvenajai mātes lomai izvēlēta aktrise Maija Doveika, mātes lomai jaunības gados – Elīna Vaska, bet meitas lomai – Rūta Kronberga, kura spēlēja titullomu Simtgades spēlfilmā Bille.

Filmas tīzeri var noskatīties šeit: https://vimeo.com/362276184

Filmu Mātes piens plānots veidot kā starptautisku projektu, piesaistot starptautiskus kopproducentus un citu valstu radošos speciālistus. Viens no topošā filmas projekta partneriem jeb kopproducentiem jau kopš filmas projekta sākuma ir arī Latvijas tehnoloģiju un izklaides uzņēmums SIA Tet.

Grāmata Mātes piens ir iekarojusi lielu atsaucību visā pasaulē, tā jau tulkota un izdota vairāk nekā 20 valstīs, tai skaitā Apvienotajā Karalistē, Itālijā, Ungārijā, Igaunijā, Maķedonijā, Gruzijā, Zviedrijā, Ukrainā, Sīrijā, Horvātijā, Japānā, Krievijā, Spānijā, Vācijā, Austrijā, Lietuvā, Francijā, ASV, tikko Arābu Emirātos un Norvēģijā un citur. Grāmata ir arī izpelnījusies daudz prestižu starptautisku recenziju.
Filmas veidotāji tic, ka Noras Ikstenas spēcīgā balss literatūrā kopā ar režisores Ināras Kolmanes balsi kinematogrāfā tiks sadzirdēta Latvijā un plaši pāri robežām.

Filmas stāsts aptver laika posmu kopš Otrā pasaules kara beigām un vēsta par sieviešu likteņiem, vēstījuma centrā ir 20. gadsimta 70. un 80. gadi. Jauna daudzsološa ārste konfliktā ar totalitāro padomju režīmu zaudē visu — karjeru, mīlestību pret dzīvi un pat mātes instinktu, liedzot savam bērnam mātes pienu. Taču pieaugot meita kļūst par viņas vienīgo atbalstu un cenšas gan palīdzēt mātes depresijai, gan pati mācās izdzīvot nomācošajā padomju režīmā. Mātes un meitas dzīvesstāsti norisinās padomju okupētajā Latvijā laikposmā no 1945. līdz 1989. gadam, kamēr sabrūk Padomju Savienība. Filmas idejiskās koncepcijas pamatā ir cilvēku savstarpējo un sociālo attiecību, kā arī vēsturisku procesu atspoguļojums caur divu sieviešu – mātes un meitas – dzīvesgājumu un pasaules skatījumu.

Režisores Ināras Kolmanes iepriekšējā pilnmetrāžas spēlfilma Bille (2018), kas veidota Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei kā Latvijas / Lietuvas / Čehijas kopražojums, ieguvusi gan skatītāju mīlestību, gan dažādus apbalvojumus, tai skaitā Nacionālo kino balvu Lielais Kristaps kā labākā pilnmetrāžas spēlfilma. Šobrīd filma Bille joprojām ceļo un piedalās starptautiskos filmu festivālos un konkursos Eiropā, Āzijā, Ziemeļamerikā un Dienvidamerikā, tā ir viens no pirmajām Latvijas spēlfilmām, kuras izrādīšanas tiesības iegādājusies vispasaules starptautiskā televīzijas un interneta platformu (VOD) grupa HBO Europe izrādīšanai Eiropas valstīs. Latvijā Bille joprojām skatāma filmu un seriālu lietotnē Shortcut, arī nopērkama DVD formātā.

Filmas projektu Mātes piens atbalsta Nacionālais Kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, SIA Tet, Latviešu fonds.