Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:325, Did:0, useCase: 0


8. februārī Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā divi izzinoši pasākumi bērniem un pieaugušajiem

Redakcija
Redakcija

Sestdien, 8. februārī, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (Brīvības bulvārī 32) aicina uz diviem pasākumiem: plkst. 12.00 nodarbība bērniem “Iepazīstam un zīmējam viduslaiku un jauno laiku vēsturi. No bruņiniekiem līdz rosīgiem amatniekiem”, bet plkst. 14.00 ekskursija pieaugušajiem “Apspiestie zemnieki, turīgie muižnieki, brīvie pilsētnieki?”. Līdzdalībai šajās norisēs jāiegādājas ieejas biļete muzejā.

ĢIMENĒM AR BĒRNIEM

Šogad mazajiem apmeklētājiem muzejs reizi mēnesī piedāvā jaunu nodarbību ciklu “Zīmē vēsturi muzejā!”.
8. februāra nodarbībā mazie vēstures interesenti tiks iepazīstināti ar viduslaiku un jauno laiku vēsturi izzinošā un radošā nodarbībā “Iepazīstam un zīmējam viduslaiku un jauno laiku vēsturi. No bruņiniekiem līdz rosīgiem amatniekiem”. Gida vadībā varēs iepazīt Latvijas vēstures laika posmu no 13. līdz 18. gadsimtam. Tiks bērniem saprotami pastāstīts, kāda pirms daudziem gadsimtiem izskatījās Rīga, kas kādreiz dzīvoja Rīgas pilī, kādi kuģi piestāja Rīgas ostā un kādas preces tirgoja pilsētas tirgotāji.

Redzēto un dzirdēto bērni pēc sava prāta un patikas, ņemot talkā iztēli, varēs atainot turpat uz vietas tapušos zīmējumos. Darba materiāli un spilveni ērtai radošai darbībai muzejā būs nodrošināti, apmeklētājiem nepieciešams vien radošs noskaņojums, mākslinieka darbam piemērots apģērbs un laba oma. Nodarbības ilgums atkarīgs no dalībnieku izturības un vēlmes darboties.

Uz radošo nodarbību aicinātas ģimenes ar 5–10 gadus veciem bērniem, iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Nākamās nodarbības ciklā “Zīmē vēsturi muzejā” notiks 14. martā un 18. aprīlī.

PIEAUGUŠAJIEM INTERESENTIEM

Lai pievērstu uzmanību Latvijas vēstures ekspozīcijai, kas ietver neskaitāmas vēstures iepazīšanas un izpētes tēmas, muzejs 2020. gadā reizi mēnesī piedāvā noteiktam periodam veltītas ekskursijas vēsturnieku vadībā.
8. februārī plkst. 14.00 interesenti aicināti uz LNVM Viduslaiku, jauno un jaunāko laiku vēstures nodaļas vadītāja Imanta Cīruļa vadītu ekskursiju ekspozīcijas daļās “Livonija 13.–16. gadsimts un Latvijas teritorija un iedzīvotāji 16.–18. gadsimtā”.

Ekskursija par tēmu “Apspiestie zemnieki, turīgie muižnieki, brīvie pilsētnieki?” vedīs viduslaiku un jauno laiku vēsturē. Par dzīvi Latvijā viduslaikos un jaunajos laikos (13.–18. gadsimtā) sabiedrībā līdz mūsdienām sastopami mīti un stereotipiski priekšstati, kuros nereti jūtama tieksme vispārināt, aplūko šo periodu no modernā latvieša skatpunkta, kā arī nereti traktēt to kā vienotu veselumu. Taču aplūkojamie laikmeti aptver vairāk nekā pustūkstoti gadu, kuru gaitā Latvijas teritorijā vairākkārt mainījās politiskā vara un pārvaldes struktūras, tikai pakāpeniski no dažādajām baltu un somugru sentautām izveidojās puslīdz viendabīga latviešu tauta. Tikpat ilgs un pretrunīgs bija ceļš, kādā nostiprinājās atšķirības starp zemniekiem, muižniekiem, pilsētniekiem – iedzīvotāju grupām ar dažādu tiesisko stāvokli, labklājības līmeni un sadzīves kultūru. Ieskatu šī laikaposma sabiedrības slāņu, arodu grupu, pilsētnieku un laucinieku dzīvē sniegs LNVM Viduslaiku, jauno un jaunāko laiku vēstures nodaļas vadītājs Imants Cīrulis.

Nākamā ekskursija notiks 14. martā, un LNVM Etnogrāfijas nodaļas vadītāja Sanita Stinkule vedīs interesentus ekskursijā ar nosaukumu “Zemnieku tradicionālais dzīvesveids 19. gadsimtā: darbi un godi gada ritējumā”. Savukārt 18. aprīļa pasākumā uzmanības centrā būs tēma “Latvieši 19. gadsimta otrajā pusē un 20. gadsimta sākumā: nacionālā pašapziņa, kultūra un sabiedriskā dzīve”, to vadīs LNVM direktora vietnieks zinātniskajā darbā Dr. hist. Toms Ķikuts.

Šogad aprit 100 gadi, kopš Latvijas Nacionālais vēstures muzejs sāka darbību Rīgas pilī. Atzīmējot šo jubileju, muzejs piedāvā plašai sabiedrībai padziļināti iepazīt muzeja Latvijas vēstures ekspozīciju, kurā aptverts laika posms no 11. gadu tūkstoša pirms Kristus līdz 21. gadsimtam.