Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:329, Did:0, useCase: 3


Latvijā negaidīti daudz cilvēku vēlas atmest smēķēšanu

Redakcija
Redakcija

Atklājot mājaslapu par smēķēšanas atkarības pārvarēšanu Bezcigaretes.lv kustība “Bezcigaretes.lv” sadarbībā ar pieredzējušu atkarību speciālisti Ingu Dreimani aicināja smēķētājus, kuri vēlas atmest, pievienoties Latvijā pirmajai bezmaksas atbalsta grupai tiešsaistē “Atmet smēķēšanu 28 dienās!”. Pirmajās pieteikšanās dienās savu dalību reģistrējuši jau gandrīz 200 dalībnieku. Tiek organizētas papildu grupas.

“Iespējams, pandēmija tiešām rosinājusi smēķētājus rīkoties aktīvi, lai uzlabotu savu veselību. Tā kā pieteikumu skaits mājaslapā pēc grupas izsludināšanas pieauga lavīnveidīgi, mēs rīkojamies operatīvi. Jau esam panākuši vienošanos ar atkarību speciālistiem, ka pieteikumus turpinām pieņemt līdz 3. maijam,” stāsta viens no kustības dibinātājiem Kaspars Sebris. “Taču, tā kā būs vairākas tiešsaistes grupas, lūdzam sekot līdzi informācijai šeit https://bezcigaretes.lv/pienem-izai... un mūsu Facebook lapā. Aktīvā pieteikšanās norāda uz to, ka Latvijā nav pieejams plašs profesionāls atbalsts smēķēšanas atmešanai. Pieejamas vizītes pie ģimenes ārsta un/vai narkologa, jo daudziem īslaicīgi var būt nepieciešami medikamenti tieksmes mazināšanai vai nikotīna aizstājterapija, bet nav pieejama valsts apmaksāta atbalsta grupu darbība un/vai individuālas konsultācijas pie psihologa vai atkarību speciālista. ”

“Nikotīns, kas ir psihoaktīvā viela tabakā, ir spēcīgāks nekā heroīns un alkohols, tāpēc mums valstiskā līmenī ir jārunā par līdzvērtīgu pieeju šīs atkarības ārstēšanā. Tas, ko smēķētāji dzird no apkārtējiem, parasti ir: “Vienkārši nepīpē, un viss! Kur ir problēma?” Taču vairākumam smēķētāju tas ir ļoti nopietns pasākums, kas prasa sagatavošanos un lielus iekšējos resursus, jo smadzenēs neironu ceļus, kas nosaka vēlmi smēķēt, nevar izdzēst. Tos var tikai apzināti neizmantot. Katra atmešanas reize nozīmē, ka “Nē” cigaretei jāpasaka nevis vienu, bet ļoti daudzas reizes – katru reizi, kad atgriežas tieksme, kas var būt 10–20 reižu dienā. Tāpēc smēķēšanas atmešanas sākumā atbalsts ir ļoti svarīgs,” skaidro Inga Dreimane, psiholoģe un atkarību speciāliste, kura vadīs atbalsta grupu tiešsaistē.

Paralēli atbalsta grupas darbam ieteicams izpētīt ekspertu padomus pirmajā mājaslapā latviešu valodā smēķēšanas atkarības uzveikšanai Bezcigaretes.lv. Tajā smēķētāji, viņu tuvinieki, ārsti un arī citi interesenti var gūt plašu, pētījumos pamatotu un praksē pārbaudītu informāciju par to, kā plānot un īstenot smēķēšanas atmešanu, kā sniegt un kur meklēt papildu atbalstu, kā atturēt savus bērnus no smēķēšanas uzsākšanas. Arī – ko darīt, ja smēķēšanu uzveikt neizdodas vai atmest šajā brīdī nav ieteicams.

“Es ticu, ka jebkurš var atmest smēķēšanu, ja ir labvēlīgi apstākļi. Gan iekšējie, gan ārējie. Ļoti svarīgas ir cilvēka domas un pārliecība par sevi. Kamēr cilvēks domā, ka viņš nav pietiekami labs, ir nemīlams, ir neveiksmīgs, ir pārliecināts, ka viņam neizdosies un neviens nepalīdzēs, būs daudz grūtāk atmest. Jo cilvēks pamanīs jebkuras situācijas, kas apstiprinās šīs pārliecības, nepievēršot uzmanību savām veiksmēm. Tāpēc tiem, kas atmet smēķēšanu, īpaši jāmācās sevi paslavēt par katru reizi, kad izdevies pārvarēt tieksmi, par katru dienu, kas nodzīvota bez smēķēšanas,” atzīst Krišjānis Zaremba, klīniskais psihologs un kognitīvi biheiviorālās terapijas speciālists apmācībā, kurš piedalījās mājaslapas Bezcigaretes.lv veidošanā.

Visi, kuri būs pieteikušies, savā e-pastā saņems informāciju par Ingas Dreimanes vadītajām nodarbībām Zoom platformā, kā arī nodarbību starplaikos varēs lasīt dažādus vērtīgus padomus, kā rīkoties smēķēšanas atmešanas laikā. Vienlaikus grupas dalībniekiem būs iespēja dalīties pieredzē un saņemt kustības dibinātāju padomus Facebook slēgtajā grupā “Bezcigaretes.lv”. Būs arī balvas par aktivitāti.

“Atmet 28 dienās!” atbalsta: OLD Riga SPA, Ufo golf, Drošas braukšanas skola DBS, CityBee, AlphaLane, Maiznīca Flora, Hokejam.lv, Sierštelle.

Kampaņas informatīvie atbalstītāji: Apollo.lv, Sportacentrs.com, KV.lv.