Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:330, Did:0, useCase: 3


Ziemassvētku aromātu maģija jeb kā ēteriskās eļļas uzlabo labsajūtu

Redakcija
Redakcija

Kas gan rada labāku Ziemassvētku sajūtu par svaigi ceptu piparkūku, sulīgu mandarīnu un egļu skuju aromātu? Šīs smaržu kombinācijas rada ne tikai īpašu svētku noskaņu, bet tām ir arī ārstnieciska nozīme, ja tās tiek lietotas ēterisku eļļu veidā. Kā Ziemassvētku raksturīgākie aromāti ēterisko eļļu veidā iedarbojas uz cilvēka organismu, stāsta Ivanda Krastiņa, Apotheka sertificētā farmaceite.

Izvēloties ēterisko eļļu, būtu jāvadās no mērķa, ko vēlies panākt. Citrusaugļu eļļas, piemēram, palīdzēs uzmundrināties, tikt galā ar nogurumu vai sliktāku noskaņojumu, savukārt skujkoku eļļas labāk noderēs pēc stresa pilnas dienas, lai nomierinātos un sakārtotu domas.

Citrusaugļi – mundrumam un labākai omai

Mandarīna un apelsīna smaržas ir vissaldākās un palīdzēs nodrošināt emocionālo līdzsvaru, tās tiek uzskatītas par ļoti pacilājošām un palīdzēs ātri atgūt pozitīvāku skatu uz dzīvi. Turklāt tās ir pieejamas ne tikai par ļoti demokrātiskām cenām, bet aromātiski tās ir arī labi savienojamas ar citām eļļām, piemēram, garšvielu un garšaugu ēteriskajām eļļām.

Citrona ēteriskā eļļa palīdzēs ne vien kļūt modrākam noguruma reizē, bet arī palielināt uzmanības un koncentrēšanās spējas. Turklāt citrusaugļu eļļām piemīt arī antiseptiskas īpašības, tādēļ citrona ēterisko eļļu (atšķaidītā veidā!) var izmantot arī cīņā ar pinnēm, kā arī pievienot tīrīšanas līdzekļiem, lai saglabātu tīru māju.

No piparkūku mīklas sastāva

Kanēļa ēteriskā eļļa uzlabo smadzeņu darbību, veicina ēstgribu, palīdz, ja ir asinsrites traucējumi, ādas un citas infekcijas, elpceļu iekaisumi, menstruāciju sāpes. Šī eļļa palīdz uzburt īstu Ziemassvētku noskaņojumu un īpaši labi sader ar mandarīna, apelsīna un citām citrusaugļu ēteriskajām eļļām. Svarīgi – kanēļa eļļa ir ļoti koncentrēta, tāpēc tā obligāti jālieto atšķaidīta.

Ingvera ārstnieciskās spējas nu jau ir labi zināmas - tas ir viens no pirmajiem līdzekļiem, kam ķeramies klāt saaukstēšanās gadījumos. Taču ne visiem zināma tā emocionālā iedarbība – būdams ass un karsts aromāts, tas spēj iedegt mūsos iekšējo uguni un enerģiju, dodot spēku un drosmi, kad jūtamies nepārliecināti par sevi vai baidāmies no kaut kā.

Eikalipts un anīss

Cilvēkiem, kuri cieš no alerģijām un biežām saaukstēšanām, ieteicams lietot eikalipta ēterisko eļļu, kas nāks par labu elpceļiem. Eikaliptam piemīt daudz antibakteriālu īpašību un tas stiprina imūnsistēmu. Pareizās proporcijās atšķaidītu to var lietot arī aizlikta deguna gadījumā.

Anīsa ēteriskā eļļa tiek izmantota cīņā ar nopietnām slimībām, kā, piemēram, epilepsija, reimatisms un artrīts, arī caurejas un gāzu uzkrāšanās mazināšanai. To izmanto arī gremošanas sistēmas uzlabošanai.

“Svētku sajūtas radīšanai, telpā var izsmidzināt ūdeni, kurā ir iejauktas ēteriskās eļļas. Pirms izsmidzināšanas maisījums ir kārtīgi jāsakrata, lai izsmidzinātos viss šķīdums, nevis tikai ūdens. Tikpat labi dažus pilienus ēteriskās eļļas var iepilināt arī svecē – tad aromāts būs vēl spēcīgāks. Ja ēterisko eļļu iecerēts lietot ārīgi – tiešā veidā uz ādas, tā obligāti ir jāatšķaida. Šim mērķim noderēs gan ūdens, gan neitrālas bāzes eļļas bez izteikta aromāta, piemēram, olīveļļa, mandeļu, vīnogu kauliņu vai avokado eļļa,” skaidro I. Krastiņa.