Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:121, Did:0, useCase: 3


Kas jāņem vērā, lai braukšana ar elektrisko skrejriteni būtu ne tikai patīkama, bet arī droša?

Redakcija
Redakcija

Arī Latvijā uz ielām arvien vairāk var pamanīt cilvēkus, kuri savās ikdienas gaitās dodas ar elektrisko skrejriteni. Tāpat kā velosipēds, arī skrejritenis ir pietiekami ērts un ekonomisks transports, kas nodrošina gan atrašanos svaigā gaisā, gan ir videi draudzīgs. Tomēr, braucot ar elektrisko skrejriteni, itin viegli var iedzīvoties dažādās nepatīkamās traumās, ko var radīt gan pārlieku liels ātrums, gan sadursme ar citiem satiksmes dalībniekiem, kā arī tas, ka skrejriteņa mazie ritenīši, var kļūt par iemeslu smagam un sāpīgam kritienam, ja gadījies iebraukt kādā no daudzajām bedrēm uz asfalta. Tāpēc, ikdienā pārvietojoties ar elektrisko skrejriteni, jāņem vērā dažas lietas, lai braukšana būtu ne tikai patīkama, bet arī droša.

• Ķivere nav obligāta, bet vēlama
Elektriskie skrejriteņi var būt diezgan traumatiski, tāpēc ir svarīgi sevi pasargāt. Vēl joprojām Satiksmes ministrija lemj par tiem ceļu satiksmes noteikumiem, kas attieksies uz elektrisko skrejriteņu izmantošanu. Sākotnēji tika izteikta doma, ka ķiverei jābūt obligāti, tomēr uz doto brīdi tā ir tikai vēlama. Un kaut arī vismaz šobrīd ķivere nav obligāta, būtu ieteicams gan tādu izmantot ik reizi, kad dodaties izbraukumā ar skrejriteni. Tieši ķivere var pasargāt no smagām galvas traumām, sasitumiem un puniem. Papildu drošībai var izmantot arī roku un kāju sargus, piemēram, plaukstām, elkoņiem un ceļgaliem, var izmantot arī gaismu atstarojošu vesti, kas ļaus braucēju viegli pamanīt citiem satiksmes dalībniekiem, arī sliktos laikapstākļos un diennakts tumšajā laikā. Turklāt gan aizsargķiveres, gan arī pašus skrejriteņus var ērti iegādāties interneta veikalā 220.lv, kur katrs var atrast sev atbilstošāko modeli.

• Ir nepieciešams gaismas lukturis
Jaunajās Ceļu satiksmes likuma izmaiņās paredzēts ietvert arī to, ka skrejritenis būs jāaprīko ar gaismas lukturiem, kam braukšanas laikā visu laiku būs jābūt iedegtiem. Līdzīgi kā automašīnām ar dienas gaismu lukturiem. Tai pašā laikā lukturis ļaus droši pārvietoties arī diennakts tumšajā laikā, lai apgaismotu savu ceļu, kā arī lai vieglāk būtu pamanāms citiem satiksmes dalībniekiem.

• Noderēs arī skaņas signāls
Līdzīgi kā braucot ar velosipēdu, cilvēki izmanto zvaniņu, lai brīdinātu par savu tuvošanos vai pat lūdzot padot ceļu, arī elektriskajam skrejritenim zvaniņš var būt kā papildu aksesuārs drošībai. Tā kā ar elektrisko skūteri drīkst braukt pa ietvi, veloceļiņu un pa parka celiņiem, tad skaņas signāls ļaus laikus pabrīdināt gājējus vai velobraucējus par savu tuvošanos, ja tas nepieciešams.

• Jāizvēlas atbilstošs ātrums
Arī elektriskais skrejritenis spēj attīstīt pietiekami lielu ātrumu. Var šķist, ka 25km/h nav nekas īpašs, tomēr tas ir maldīgs iespaids. Īpaši, ja braukšana notiek pa ietvi vai parku, kur atrodas gājēji. Attiecīgi, braucot ar skrejriteni vietās, kur atrodas gājēji, skūtera ātrums nedrīkst būt lielāks par gājēja pārvietošanās ātrumu. Turklāt jāpatur prātā, ka gājējiem ir priekšroka.

• Kas jāņem vērā, braucot lietū
Ņemot vērā, ka elektriskais skrejritenis darbojas ar uzlādējamu akumulatoru, diezgan loģisks liekas jautājums, vai ar to var braukt arī lietū. Atbilde uz šo jautājumu ir tāda, ka elektriskie skūteri ir ūdens izturīgi un lietus tiem nekaitē. Tomēr pašam braucējam jāpatur prātā, ka lietus laikā būtu ieteicams izvēlēties samazinātu ātrumu tādēļ, ka stipri palielinās bremzēšanas laiks, jo pasliktinās saķere ar ceļa segumu.