Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:2, Did:0, useCase: 0


Miegs kā ļoti svarīga veselības sastāvdaļa

Redakcija
Redakcija

Miegs ir ļoti būtiska mūsu ikdienas sastāvdaļa. Un jo būtiskāk – labs un kvalitatīvs miegs. Ja pieņem, ka vidējais cilvēka dzīves ilgums ir 78 gadi, tad viņš 26 gadus pavada guļot. Un ja padomā šādi, vai mēs vēlamies trešo daļu sava mūža pavadīt nekomfortabli? Protams, nē. Tāpēc arī tas, cik komfortabla ir vide mums apkārt, kad guļam (gulta, gultas veļa, segas, spilveni, telpa), ir būtiski, lai šo laiku pavadītu ērti un labi, iegūstot galveno, kas nepieciešams no miega – atpūtu!

Diemžēl statistikas skaitļi liecina, ka 70 procentu pieaugušo guļ par maz. Miega traucējumi var būt ļoti dažādi, kas radušie no nepareizas, nepietiekamas gulēšanas un vēl citiem iemesliem. Cilvēki lielākoties miega traucējumus ignorē, norakstot uz dažādām strespilnām situācijām dienas laikā, ignorējot to, ka nakts pavadīta nemierīgi un īsti neizguļoties. Tomēr miega trūkums un nekvalitatīvs miegs var novest pie diezgan nopietnām sekām ilgtermiņā.

Miega traucējumus var atpazīt diezgan viegli – piemēram – ja ir grūtības aizmigt vakarā, pat tad, ja jūtamies ļoti noguruši. Ja aizmigšanai vajadzīga vairāk nekā stunda, arī tā ir miega traucējumu pazīme. Atkārtota pamošanās naktī, pēc kuras atkal ir grūti iemigt vai pāragra pamošanās no rīta. Bieži vien varam novērot pie sevis sajūtu no rīta – ja it kā nogulētas pilnas astoņas stundas vai vairāk, tomēr no rīta jūtamies neizgulējušies un miegaini - tas ir simptoms, kas liecina par miega kvalitātes traucējumiem.

Lai risinātu miega traucējumu problēmu, vispirms der meklēt to cēloņus, Ja tos izdodas atrast un veiksmīgi koriģēt, miega traucējumi pāriet it kā paši no sevis. Pats pirmais – pašsaprotami - jāizvērtē ikdienas stresa līmenis, darba daudzums, darba un atpūtas, tai skaitā arī miega, režīms, miega regularitāte un ilgums, kā arī konkrētā vide, kurā mēs guļam.

Lai cik sekundāri tas neliktos, miega kvalitāti ļoti būtiski ietekmē arī tas, kāda ir guļamistaba un tās iekārtojums – vai tur jūtamies ērti un komfortabli, cik tur auksti vai silti, kāds apgaismojums, cik biezi vai plāni aizkari, cik ērta gulta, vai tai ir kvalitatīvs matracis, vai piemēroti spilveni, segas, gultas veļa.

Lai pareizi un labi, kvalitatīvi izgulētos, jābūt gultai ar ērtu matraci, kas lieluma ziņā atbilst gulētāja vajadzībām. Pat pētījumi rāda, ka, guļot pareizā un ērtā gultā, cilvēki kļūst augumā garāki. Fizioloģiski mēs visi no rīta esam par 1,5–2 cm garāki nekā vakarā, bet, guļot gultā ar kvalitatīvu matraci, cilvēka augums no rīta kļūst līdz pat 4 cm garāks, tas liecina, ka muskuļi ir labi atbrīvojušies un atpūtušies.

Arī gultas veļai, segai un spilvenam jābūt labas kvalitātes un patīkamu materiālu, lai nodrošinātu kvalitatīvu miegu un pilnīgu atpūtu nakts laikā. Spilvenam jābūt piemērotā lielumā, nodrošinot galvai pilnīgu atbalstu. Ja cilvēks mēdz likt zem galvas roku, tas parasti liecina, ka vajadzīgs vēl viens spilvens. Miega kvalitāti ietekmē arī sega. Sega nevar būt par šauru vai īstu, kā arī guļot nevajadzētu justies pārāk auksti vai karsti, kas ir segas galvenais uzdevums – nodrošināt pareizu gulēšanas temperatūru. Vislabāk dot priekšroku dabisku materiālu segām un gultasveļai.

Īpaši rituāli palīdz iemigt bērniem - pasaciņa, dziesmiņa. Diemžēl pieaugušie pirms gulētiešanas izpilda ne tik labus rituālus - asiņainas, ar vardarbības ainām pilnas filmas, datorspēles, attiecību noskaidrošana, rītdienas darbu dalīšana un tā tālāk. Tā vietā vajadzētu ieviest savus tīkamos pirms miega rituālus - tasīte zāļu tējas, vieglas uzkodas, gultas klāšana utt.