Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:2, Did:0, useCase: 0


Saulē apdegusi āda. Kā rīkoties?

Redakcija
Redakcija

Karstās dienas un siltie stari ir patiesi svētki pēc ilgstošajiem un nomācošajiem ziemas mēnešiem, taču nereti tverot saules dāvātos pozitīvisma vitamīnus, tiek gūti arī ādas apdegumi. Lai no tā izvairītos, protams, ka ir jāievēro visi drošības pasākumi, taču ko darīt, ja āda ir kļuvusi sarkana kā vēzim? Materiāls ievietots sadarbībā ar pirmo skaistumkopšanas industrijas servisa portālu Latvijā Intensa.Pro

Saules izraisītie sejas apdegumi

Seja no saules apdegumiem cieš biežāk kā pārējās ķermeņa daļas, taču diemžēl apdegums uz sejas ne vienmēr ir uzreiz vizuāli pamanāms. Tā kā sejas āda ir teju nepārtrauktā saskarsmē ar saules stariem, biezi vien vienīgais, kas liecina par apdegumu, ir apsārtums un tūska. Nereti ir situācijas, kad saules apdegumi uz sejas tiek konstatēti jau tādā stadijā, kad nepieciešama ārstēšana.

Maigā sejas āda nelabvēlīgajai apkārtējās vides iedarbībai atkarībā no esošā gadalaika – saulei, nokrišņiem, vējam un salam - ir pakļauta ik dienas. Ņemot vērā nepārtraukto sejas ādas pakļaušanu tik lielai slodzei, aizsarglīdzekļi ir jālieto vienmēr, bet vasaras periodā tie ir jāizvēlas ar spēcīgāku aizsargfaktoru un jāizmanto biežāk.

Fakts, ka saules apdeguma pazīmes nav jūtamas uzreiz, bet gan pēc dažām stundām, ir arī viens no galvenajiem tūlītējas un efektīvas ārstēšanas šķēršļiem. Jo ātrāk tiek pamanīts saules apdegums, jo efektīvāka ārstēšana.

Tie, kas iespējami ilgāk vēlas saglabāt jauneklīgu ādas izskatu, nedrīkst aizmirst, kailgstoša ultravioleto staru iedarbība uz cilvēka ādu veicina priekšlaicīgu tās novecošanos, pigmentāciju plankumu un dzimumzīmju parādīšanos. Tieša ultravioleto staru iedarbība var izraisīt arī ādas virsējo slāņu iekaisumu.

Kopumā tiek izšķirti 3 apdegumu veidi :

- Termiski apdegumi;
- Ķīmiski apdegumi;
- Saules apdegumi.

Atkarībā no bojājuma dziļuma un laukuma, tiek iedalītas apdegumu smaguma pakāpes:

I pakāpes apdegums

Bojāts ir tikai ādas virsējais slānis, apdegums ātri sadzīst, neatstājot rētas.

II pakāpes apdegums

Āda tiek bojāta jau lielākā dziļumā. Apdeguma rezultātā veidojas dažāda izmēra ūdeņaini pūslīši.

III pakāpes apdegums

Raksturīgi dziļi audu bojājumi, kas sasniedz muskuļus, tauku slāni un nervus. Apdegumi ir sāpīgi, pēc to sadzīšanas bieži paliek raupjas rētas.

IV pakāpes apdegums

Pati smagākā apdegumu pakāpe, kuras rezultātā notiek pilnīga virsējo audu atmiršana, muskuļi un kauli pārogļojās.

3. un 4. pakāpes gadījumos ir steidzami jāvēršas pēc kvalificētas medicīniskas palīdzības, taču 1. un 2. pakāpes apdegumu sekas var novērst saviem spēkiem, - šādi apdegumi parasti rodas no pārlieku ilgas uzturēšanās saulē.

Saules apdegumiem raksturīgas izpausmes:

Ādas apsārtums;
Sāpīgas sajūtas;
Ar šķidrumu pildītu pūslīšu parādīšanās uz ādas;
Ādas lobīšanās apdeguma vietā;
Ķermeņa temperatūras paaugstināšanās.

Apdegumu ārstēšana

Pirmā rīcība, lai izvairītos no sāpēm un veicinātu apdegumu ātrāku sadzīšanu – jālieto efektīvs krēms pēc apdegumiem. Tā iedarbība ir krietni prognozējamāka kā neskaitāmu tautas līdzekļu izmēģināšana. Protams, ka ir arī iedarbīgas tautas metodes, taču nepareiza to pielietošana var izrādīties ne vien neefektīva, bet pat nodarīt lielāku ļaunumu par jau esošo.
Diemžēl nereti komplektā ar saules apdegumiem tiek gūts arī karstuma dūriens. Sāpes savu kulmināciju sasniedz aptuveni 4 stundas pēc uzturēšanās saulē un ilgst 2-3 dienas, notiek ādas lobīšanās. Jāzina, ka atkārtoti ādas apdegumi veicina ādas novecošanos un palielina risku iegūt ādas vēzi. Šādiem riskiem visvairāk ir pakļauti cilvēki ar gaišu ādas un matu krāsu, jo viņu organismā ir nepietiekošs melanīna daudzums, turklāt arī atsevišķu medikamentu lietošana paaugstina jūtību pret saules stariem. Pie šādiem medikamentiem ir pieskaitāmas antibiotikas, trankvilizatori, urīndzenošie līdzekļi, zāles diabētiķiem u.c.

Pirmās pakāpes apdegumiem būs līdzēts, ja pilnība izvairīsieties no apdegušo zonu saskarsmes ar saules stariem, nepieciešams pietiekama daudzumā nodrošināt adu ar mitrinošiem līdzekļiem.

Otrās pakāpes apdegumu gadījumā nepieciešamas atjaunojošas procedūras, kā arī nepieciešams veikt piesardzības pasākumus, lai izvairītos no infekcijas iekļūšanas ādā.

Ja jūsu āda pēc sauļošanās kļuvusi sarkana, izmantojiet sekojošus padomus:

- Lietojiet bezrecepšu pretiekaisuma līdzekli, lai mazinātu sāpes un iekasumu;

- Apdegušo vietu nepieciešams atvēsināt. Aukstums mazinās iekaisumu un novērsīs ādas turpmāku karšanu;

- Ieteicams lietot spreju pēc sauļošanās, kas bagātināts ar ādu nomierinošām sastāvdaļām;

- Var izmantot alvejas gēlu, taču, iegādājoties to, pievērsiet uzmanību, lai tā sastāvā būtu 100% aloe vera;

- Pastiprināti dzeriet ūdeni, jo līdzās gūtajiem apdegumiem, organisms ir zaudējis lielu ūdens daudzumu;

- Izmantojiet E vitamīnu kapsulās un uzklājiet to uz apdegušās zonas;

- Pēc apdegumu rašanās nekad nelietojiet nekādas eļļas un taukus, jo tādejādi tiks bloķēta ādas atdzišana un sāpes var kļūt intensīvākas;

- Nedodieties saulē bez aizsargkrēma.

Vērsieties pie ārsta sekojošos gadījumos:

- Ja nespējat patstāvīgi pārvietoties un zaudējat orientāciju telpā;
- Ja pūslīši uz ādas ir lielāki par 1,5 cm diametrā;
- Ja apdegumu zonā ir infekcijas pazīmes, piemēram, strutas, lielas, sarkanas līnijas, spēcīgas sāpes.

Profilakse

Kā izvēlēties jūsu ādas tipam atbilstošu saules aizsarglīdzekli,lasiet ŠEIT

Materiālu sagatavoja Intensa.Pro redakcija.

     [+] [-]

, 2014-07-23 08:28, pirms 7 gadiem
No manas pieredzes, saulē apdegušai ādai vislabākais palīgs ir alveja. Man mājās ir izsmidzināmais līdzeklis ar alveju - uzsmidzina uz apdegušās ādas un uzreiz momentā sāpes nonemtas. Vismaz naktī var mierīgi pagulēt
Pirku šeit: Izsmidzināms nomierinošais losjons - alveja