Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:2, Did:0, useCase: 0


Attīram organismu, dzerot bērza sulu!

Šobrīd ir īstais brīdis, kad organismu atbrīvot no visa liekā, ko pa ziemu esam tajā uzkrājuši. Kā to izdarīt? Dzerot bērzu sulu. Un tieši tagad ir laiks sākt tās tecināt. Bet kā gan zināt, kā to pareizi lietot un kādas ir labākās bērzu sulas receptes? Lūk daži padomi, kā izmantot šo dabas doto gardumu.

Omīte man mūždien stāstīja, ka bērzu sulas ir jādzer tik ilgi, cik vien bērzu sulas ir svaigas un tik cik lien! Vislabākās neapšaubāmi ir tās bērzu sulas, kas tiek dzertas uzreiz tā teikt „no koka”. Bet ja gribas atstāt padzērienu uz vēlāku laiku, tas jāglabā ledusskapī, lai neuzrūgtu. Pusrūgušas bērzu sulas labāk nedzert! Savukārt, kārtīgi pagrabā noraudzētas, vasarā noteikti būs lielisks risinājums, lai atspirdzinātos.

Šī burvju dzira pavasarī jādzer neierobežotā daudzumā (vismaz litru dienā!), bet uzrūgušas labāk nelietot, jo šāda bērzu sula var stimulēt dažādus iekaisumu procesus organismā. Turpretī svaigas bērzu sulas būs labs organisma attīrītājs – saldens, patīkams, garšīgs padzēriens, kurā ir neliels daudzums cukura un dažādas minerālvielas. Bērzu sulu dzēriens veicina organisma attīrīšanos, stimulē nieru darbību un no organisma izvada kaitīgos sārņus. Ja ir liekā svara problēmas, bērzu sulas var izmantot atslodzes dienās.

Kā pareizi tecināt sulu pašam?
1) mežā sulas tek vēlāk nekā saulainās vietās,
2) noēnotam kokam sulas nebūs tik saldas,
3) mazāks koks - mazāk sulas, tāpēc īsti nav jēgas tecināt sulu no koka, kas mazāks par 20-25 cm.
4) nav obligāti urbt milzīgus caurumus, atrodiet pieņemamu plastmasas cauruli un piemeklējiet vēlams par milimetru mazāku urbi,
5) ir vērts izmantot cauruli + šļūteni, lai var normāli nosiet trauku un lai knišļi un lietus ūdens nelīst iekšā,
6) 15 mm caurule ir vispiemērotākā, pārāk dziļi koksnē ar nav vērts urbties, pietiek tikt cauri mizai un starpslānim un pašā koksnē līdz 2 cm.
7) augstums tik tiešām atkarīgs no trauka, bet vēlams urbt mazliet augstāk, kur miza nav tik grumbuļaina izveidojusies, jo labāk var aiztaisīt ciet un ar laiku miza aizaugs caurumu - attiecīgi sanāks ne zemāk par 50 cm,
8) procesu nobeigt izurbto caurumu aiztapojot.

Ja nav iespējas bērzu sulas iztecināt pašiem, tās var meklēt veikalos vai tirgū. Vienīgi šādā gadījumā noteikti ir jānoskaidro, kad sulas tecinātas un, vai tās tika uzglabātas ledusskapī, jo bērzu sulas, lai attīrītu organismu un vairotu enerģiju pavasarī, nedrīkst būt uzrūgušas!

Kā pareizi uzglabāt bērzu sulas, lai tās varētu dzert arī vasarā?
Tās jāsapilda pudelēs, jāpievieno kādas garšvielas (pēc izvēles) un jāļauj kārtīgi uzrūgt. Tomēr šādā veidā glabāta bērzu sula zaudēs tajā esošās attīrošās un veselīgās vielas, toties tās stimulēs gremošanas orgānu darbību, tātad – aktivizēs vielmaiņu.

Iecienītākās bērzu sulu receptes uzglabāšanai:
- Bērzu sula + upeņu zariņš.
- Bērzu sula + citrona (vai laima) šķēlīte + rozīnes.
- Bērzu sula + rozīnes + apelsīnu miziņas.
- Bērzu sula + nedaudz svaigi spiesta citrona sula + upeņu zariņš. Pēc trīs dienām pievieno sauju dzērveņu un var likt galdā.
- Bērzu sula + cukurs + soda. Dažas dienas ļauj ieskābt un vislabāk dzert aukstu.
- Bērzu sula + medus + citrons.
- Bērzu sula + nedaudz rīsi + cukurs + rozīnes. Šādi sagatavotu sulu var uzglabāt pat līdz Jāņiem.

Ieskaties! Noderīgi!

Apgādā Zvaigzne ABC izdotā grāmata "Bērzs" sniegs zināšanas un praktiskus padomus par to:

- kādas ir dažādu augu ārstnieciskās īpašības;
- kā ievākt un sagatavot šo augu drogas un kā pagatavot no tām ārstnieciskos līdzekļus;
- kā šos līdzekļus pareizi izmantot dažādu slimību ārstēšanai;
- kā mājas apstākļos pagatavot lieliskas maskas, losjonus un citus līdzekļus ādas un matu kopšanai.

Kopš seniem laikiem ir novērots, ka bērzu pirtsslotas mazina stresu, muskuļu saspringumu, padara ādu gludāku un samtaināku, kā arī attīra un aromatizē pirts gaisu. Bērza lielisko dziedniecisko īpašību dēļ to izmanto dažādu ārstniecības preparātu un skaistumkopšanas līdzekļu pagatavošanai.
Tautas medicīnā organisma spēcināšanai un dažādu slimību ārstēšanai lieto arī svaigu bērzu sulu.