Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:2, Did:0, useCase: 3


Vai mazam bērnam pietiek tikai ar ikdienas uzturā uzņemtiem vitamīniem?

Šķiet, mūsdienās bērniem arvien biežāk novērojamas dažādas veselības problēmas un samazināta imunitāte pret apkārtējās vides radītājiem faktoriem. Vai tas skaidrojams ar izmaiņām pārtikas kvalitātē un kā zināt, ka bērnam pietiekamā daudzumā tiek nodrošinātas visas nepieciešamās uzturvielas, vitamīni un minerālvielas? Šoreiz noskaidrosim, kā savam bērnam sagādāt labāko uzturu, kas palīdzēs nodrošināt pareizu attīstību un dzīvesprieku.

Jāsaka, ka, uzmanīgi un rūpīgi plānojot un sekojot līdzi bērna uzturam, var nodrošināt visu bērnam nepieciešamo, tomēr mūsdienu straujajā dzīves ritmā to paveikt nereti ir ļoti sarežģīti. Tieši tādēļ, lai palīdzētu augošajam organismam saņemt visu nepieciešamo, noderēs dažādi aptiekās pieejamie vitamīni bērniem, ar kuriem bagātināt atvases diētu. Protams, pat lietojot vitamīnus, nedrīkst aizmirst arī par veselīga uztura noteikumiem.

Pareiza bērna uztura noteikumi
Pirmkārt, svarīgi nodrošināt, ka bērna uztura pamats ir pietiekams, lai uztura bagātinātāji spētu iedarboties un tos nevajadzētu lietot pārlieku daudz. Pateicoties pētījumiem par veselīgāko bērnu uzturu, izstrādāti norādījumi veselīgai diētai, kuros precīzi uzskaitīts, cik daudz produktu no katras grupas vajadzētu nodrošināt dienā:

• Piena produkti (vismaz 375-400 ml dienā)
• Olas, gaļa, zivis (65 g dienā)
• Graudaugi ( 85-90 g termiski neapstrādātu graudu vai 160 g termiski apstrādātu graudu)
• Dārzeņi un augļi (225 g augļu, 175 g dārzeņu, gan svaigi, gan termiski apstrādāti. Arī augļu sulas, kas sastāda 90-100 g no kopējā dienas apjoma)
• Vajadzētu ierobežot saldumu patēriņu un koncentrēties uz tīru taukvielu uzņemšanu (no sviesta, eļļas) – kopumā 35-40 % no kopējā enerģijas apjoma jāsastāda taukiem (aptuveni 5-7 g dienā)

Jāpievērš uzmanību D vitamīna un dzelzs līmenim
Protams, bērna augšanas un attīstības procesā svarīga loma ir visiem vitamīniem, mikroelementiem un minerālvielām, tomēr dažus no tiem ir īpaši jāizceļ, jo tos nepieciešams uzņemt lielās devās. Pie tādiem noteikti pieskaitāmi D vitamīns un dzelzs. Bērnu attīstības īpatnību dēļ viņiem nepieciešams pat piecarpus reizes vairāk dzelzs un septiņas reizes vairāk D vitamīna nekā pieaugušajiem. Noteikti jāpievērš uzmanība arī kalcija un svarīgo taukskābju daudzumam bērna uzturā. Rūpīgi sekojot augstāk minētajiem uztura norādījumiem, nepieciešamība uzņemt papildu vitamīnus, minerālus un mikroelementus ar uztura bagātinātājiem tiek samazināta līdz minimumam, tomēr noteikti nav jābaidās tos izmantot, it īpaši, ja bērnam raksturīgi smagi un ilgstoši slimošanas periodi. Uztura bagātinātāji var nodrošināt tik ļoti nozīmīgo un nepieciešamo papildu devu ar vērtīgajām vielām, kas palīdzēs atlabt un nodrošinās pilnvērtīgu attīstību.

Par spīti izstrādātajiem pareizas ēšanas noteikumiem, pētījumu rezultāti liecina, ka D vitamīna un dzelzs trūkums bērniem Eiropā ir visai izplatīts. Pētnieki to skaidro ar to, ka mūsu diētās arvien mazāk tiek patērētas zivis, kas ir nozīmīgākais un galvenais D vitamīna avots. Tādēļ kā bērniem, tā pieaugušajiem vajadzētu vairāk pievērst uzmanību ikdienas uzturam un tam, cik daudz tajā ir zivju vai jūras produkti – tas palīdzēs gan pašu, gan bērnu veselībai! Bērni mācās no vecākiem, tādēļ ir ļoti svarīgi jau no pašas mazotnes rādīt priekšzīmi un ļaut bērnam attīstīt veselīgus uztura ieradumus.

Tā kā pasaulē arvien biežāk iedzīvotājiem tiek konstatēts D vitamīna deficīts, šis vitamīns bieži tiek pievienots dažādiem rūpnieciski ražotiem produktiem, lai nodrošinātu sabiedrības veselību. D vitamīnu mēdz pievienot piena produktiem, sulai, maizei, brokastu maisījumos u.c. – ja bērns lieto šādus produktus, tad tas ir jāņem vērā. Lai pārliecinātos, ka D vitamīna daudzums bērna organismā ir pietiekams, ieteicams veikt regulāras asins analīzes un, balstoties uz to rezultātiem, veikt diētas izmaiņas.

Jānorāda, ka bērniem līdz gada vecumam bieži novērojams dzelzs deficīts, jo šī mikroelementa rezerves sāk veidoties tikai tad, kad bērns uzturā sāk lietot produktus, kuros tas atrodams. Ja bērna barošanā tiek izmantots piena maisījums, tad pastāv mazāka iespējamība, ka varētu izveidoties dzelzs deficīts – tas, līdzīgi kā D vitamīns, tiek pievienots maisījumiem.

Sākot lietot cieto pārtiku, jāvēro dzelzs līmenis
Pēc tam, kad bērns sāk lietot cietos pārtikas produktus (apmēram 26 nedēļu vecumā), jākontrolē dzelzs daudzums. Līdz šim brīdim bērns galvenokārt tērē no mātes ‘’mantotās’’ dzelzs rezerves, tādēļ šajā brīdī ir ļoti svarīgi tās atjaunot. Visveiksmīgāk to var izdarīt ar dzīvnieku valsts produktu palīdzību, tomēr jāatgādina, ka dzelzs uzsūkšanos organismā var kavēt pārmērīgs kalcija daudzums uzturā (ja tiek lietots daudz piena un piena saturošu produktu). Tā kā bērnu uzturā ir daudz piena produktu un tādēļ varētu būt nepieciešams uzņemt īpaši daudz dzelzs, var izmantot arī aptiekās pieejamos uztura bagātinātājus.

Īpašie piena dzērieni bērniem – labs papildu vitamīnu avots
Arī laikā, kad ikdienas uzturā stabilu vietu ieņēmusi cietā pārtika, bērnu tik iemīļoto pienu var izmantot, lai nodrošinātu papildu vitamīnu devu. Šim nolūkam jāizmanto īpašie piena dzērieni maziem bērniem, kurus papildus ikdienas uzturam var izmantot līdz pat 3 gadu vecumam. Protams, šajā vecumā piena dzēriens nevar aizstāt pamata ēdienreizes, tomēr to var izmantot papildus tām jeb uzkodās. Bērnam šādā vecumā ik dienas nepieciešamas piecas ēdienreizes – trīs no tām pamata (kurās vajadzētu likt uzsvaru uz cieto pārtiku) un divas no tām papildus (kurām var izmantot piena dzērienus, kas ir labs papildu vitamīnu avots). Līdz trīs gadu vecumam pakāpeniski vajadzētu pāriet uz uzturu, kurā visi nepieciešamie vitamīni un mikroelementi tiek nodrošināti ar pārtiku un nepieciešamākiem uztura bagātinātājiem, kas piemēroti vecākiem bērniem.

Lai iegūtu plašāku informāciju par bērniem derīgākajiem kompleksajiem vitamīniem un uztura bagātinātājiem, konsultējieties ar savu ģimenes ārstu vai farmaceitu.