Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:5, Did:0, useCase: 0


Pieci iemesli, kādēļ „zaļās” un ilgtspējīgās inovācijas ir nepieciešamas pasaulei

Redakcija
Redakcija

Inovācijas vienmēr ir bijušas ļoti nozīmīgs attīstības dzinējspēks, piemēram, tvaika dzinējs pavēra ceļu dažādu procesu mehanizācijai. Šodien pasaules uzmanības centrā ir „zaļās” inovācijas, kuras veicina turpmāko progresu un vienlaikus mazina cilvēku nodarīto kaitējumu dabai.

Par to, kas ir „zaļās” inovācijas, kas jau līdz šim ir paveikts Latvijas un visas Baltijas mērogā, kādu pieredzi varam pārņemt no norvēģiem un kādu finansējumu šim mērķim ir iespējams piesaistīt – par to tiks diskutēts Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) organizētajā Baltijas „zaļo” inovāciju forumā, kurš notiks šā gada 15. jūnijā.

Pirms foruma vērts padomāt un atcerēties, kādēļ „zaļās” un ilgtspējīgās inovācijas ir ļoti nepieciešamas pasaulei. Lūk, pieci iemesli.

#1 „Zaļās” inovācijas ir vienīgais veids, kā saudzēt planētu

Pēdējo trīsdesmit gadu laikā strauji pieaug cilvēku skaits un globālā labklājība, tādēļ ir dubultojies dabas resursu patēriņš un tas, nenoliedzami, negatīvi ietekmē visu planētu. Prognozes liecina, ka iedzīvotāju skaits turpinās strauji pieaugt, 2030. gadā pārsniedzot deviņus miljardus, tādēļ problēmas var kļūt tikai lielākas.

Svarīgs nākotnes nosacījums ir nodalīt ekonomikas attīstību no dabas postīšanas, veicinot ilgtspējīgu saimniekošanu un „zaļu” risinājumu izmantošanu.

#2 Efektīvāka dabas resursu izmantošana uzlabo biznesa konkurētspēju un palielina peļņu

Kaut arī valda uzskats, ka videi draudzīgāka biznesa uzturēšana ir dārgāka, eksperti atzīst, ka iespējami efektīvāka pieejamo resursu izmantošana ir ienesīga biznesa stratēģija. Tas ir nebeidzams process, kura rezultāts ir zemākas izmaksas, lielāka cenu stabilitāte, drošākas darba vietas un augstāka konkurētspēja. Un, protams, lielāka peļņa.

Piemēram, tiešsaistes elektroaudita programmrīks, kas spēj padziļināti analizēt ēkā esošo elektrosistēmu procesus un piedāvāt elektrības patēriņa samazināšanas iespējas, uzlabo ražošanas kvalitāti un drošumu. Šādas programmas izmantošana ļauj uzlabot uzņēmēju konkurētspēju, samazinot elektrības izmaksas uz vienu produkcijas vienību, saka LIAA Norvēģijas finanšu instrumenta nodaļas vadītāja Inese Sārtaputne.

#3 Videi draudzīgu inovāciju idejas veicina ciešāku sadarbību starp valstīm un nozarēm

„Sadarbojoties, piemēram, ar Norvēģiju, mēs mācāmies viens no otra, iegūstam jaunu skatījumu uz lietām, uzzinām par jaunām idejām,” skaidro Sārtaputne.

Kā piemēru viņa min programmu „Inovācijas „zaļās” ražošanas jomā”, kuras ietvaros uz LIAA nāca konsultēties vairāki auto riepu pārstrādes ideju autori. Nederīgās riepas var izmantot ne tikai kā kurināmo rūpnīcās, bet arī pārstrādāt jaunos produktos vai sajaukt kopā ar citiem materiāliem, tādā veidā iegūstot jaunu. Pārstrādātās gumijas šķiedras mēdz iejaukt asfaltā, palielinot asfalta kalpošanas laiku un izturību. Tās mēdz sajaukt arī ar betonu, kas uzlabo tā siltuma un skaņas absorbcijas īpašības. Ir lasīts, ka gumijas šķiedras var pievienot mulčai, lai palīdzētu saglabāt augsnes mitrumu, kontrolētu augsnes temperatūru un samazinātu nepieciešamo pesticīdu apjomu.

#4 Ilgtspējīgu produktu radīšana radikāli maina veidu, kā uzņēmēji domā par vidi, tehnoloģijām un esošajiem biznesa modeļiem

„Zaļo” inovāciju mērķis nav pārvirzīt vides piesārņojuma izcelsmi no viena avota uz citu. To mērķis ir kopumā mazināt kaitējumu dabai. Taču, lai patiešām mazinātu videi nodarīto kaitējumu, nepietiek ar „kosmētiskām” izmaiņām produktus, ir nepieciešama daudzu līdz šim pašsaprotamu parādību maiņa. Turklāt inovatīvie risinājumi var būt ļoti ienesīgi, atgādina LIAA Norvēģijas finanšu instrumenta nodaļas vadītāja.

Piemēram, elektromobiļi tikai tad būs patiešām „zaļa” alternatīva ierastajām mašīnām, ja to darbināšanai nepieciešamā elektrība tiks iegūta, izmantojot saules, vēja enerģiju vai citus atjaunojamos resursus.

Spilgts piemērs ir LED gaismekļi, kas ir energoefektīvi un ilgtermiņā ekonomiski, salīdzinot ar iepriekšējiem apgaismojuma risinājumiem. Tikpat būtiska ir dažādu IT risinājumu ieviešana, kuri atvieglo ikdienas darbu un samazina to resursu patēriņu, kas tiktu izmantoti, ja šādu rīku nebūtu.

#5 „Zaļo” inovāciju izstrāde veicina dabu aizsargājošu likumu ieviešanu

Nenoliedzami, inovatīvu izgudrojumu pārtapšanu reālos produktos visvairāk finansē privātuzņēmēji. Taču šis process ir vieglāks un efektīvāks, ja ir izveidota to atbalstoša normatīvā bāze. Proti, ja valdība ar saviem lēmumiem veicina, piemēram, pāriešanu no fosilajiem enerģijas avotiem uz atjaunojamiem resursiem vai tādu „zaļo” inovāciju ieviešanu, kas atbilst konkrētām vietējām vajadzībām.

Baltijas „zaļo” inovāciju forums notiks 2016. gada 15. jūnijā LU Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā (Rīga, Jelgavas ielā 1).

Baltijas „zaļo” inovāciju forumu organizē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra sadarbībā ar Innovation Norway Norvēģijas finanšu instrumenta programmas „Inovācijas „zaļās” ražošanas jomā” ietvaros. Atbalsta: Norvēģijas Karalistes vēstniecība.