Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:417, Did:0, useCase: 0


Kā vērtīgāk izmantot ārkārtas situāciju? Idejas ģimenes tradīciju krātuvītei

Redakcija
Redakcija

Vai jums ir ģimenes tradīcijas? Noteikti ir – gan savā ģimenē izveidojušās, gan no laika, kad dzīvoji vienā ģimenē ar vecākiem, līdzi paņemtās. Pasākumi atcelti, ir īstais laiks un iespēja pavadīt laiku ģimenes lokā. Tā pa īstam! Dalāmies ar sirsnīgu rituālu, ģimenes kultūras un paradumu idejām, kas stiprina ģimenes attiecības, rada uzticības pilnu atmosfēru, emocionālu tuvību, pieķeršanos un atstāj siltas atmiņas uz visu mūžu. Lasi un iedvesmojies!

1. Svinēt dzimšanas dienas (apaļas un mazāk apaļas), tautas un valsts svētkus. Dzimšanas dienās vienmēr pasūtīt kliņģeri ar svinamā cipara attēlojumu vai gatavot kādu konkrētu ēdienu. Kopīgi braukt uz mežu pēc Ziemassvētku eglītes, to rotāt. Eglītes galotnē vienmēr novietot kādu īpašo rotājumu. Liet laimes Jaungadā. Dārzu izravēt pirms Jāņiem. Lieldienās olu meklēšana dārzā. Skriet ar plikām kājām ap māju Ziemassvētku vakarā. Bērnu sagatavots koncerts.

2. Atzīmēt citus ģimenei svarīgus notikumus, piemēram, liecību saņemšanas dienas, eksāmenu beigas mūzikas skolā, pieaugušajiem karjeras vai ienākumu lēcienus u.c. Pirmajā septembrī tradicionāli apciemot vecmāmiņu. Pēc sekmīgas skolas beigšanas doties kādā tālākā ekskursijā.

3. Kopīgas ēdienreizes brīvdienās un arī darbdienās, ja sanāk. Kopīgu vakariņu laikā dalīties, kas ar katru brīnišķīgs notika šajā dienā. Tāda tradīcija palīdz iemācīt bērniem vienmēr saskatīt labo notikumos un uzlabot visu ģimenes locekļu noskaņojumu. Brīvdienu pankūku rīti. Svētku brokastis Māmiņdienā, kad māmiņa nepiedalās gatavošanā. Tematiskās virtuves dienas, kad visa ģimene kopā gatavo kādas valsts nacionālo ēdienu. Pat ja viss beigsies ar picas pasūtīšanu un jūs atteiksieties no Burgundijas liellopu sautējuma pagatavošanas, jums būs bijis jautri!

4. Vienmēr neatkarīgi no garastāvokļa un laikapstākļiem ārā, patiesi novēlēt viens otram labu rītu, labu dienu un labu nakti. Apskāviens un skūpsts atvadoties un satiekoties. Pamāt ar roku, stāvot pie loga un pavadot dienas gaitās. Šie vārdi un darbības katram ģimenes loceklim visas dienas garumā kļūst par sava veida talismaniem, aizsargājot ar rūpju siltumu, atgādinot, ka neatkarīgi no dzīves notikumiem un problēmām ģimene vienmēr ir līdzās un palīdzēs tikt galā ar jebkuru situāciju.

5. Visu laiku pateikties viens otram: par rūpēm, vakariņām un negaidītu dāvanu, par to, ka jūs vienkārši esat viens otram. Katru dienu atrast iemeslus pateicībai un pastāvīgi priecāties par viens otra sasniegumiem.

6. Skaļi lasīt priekšā grāmatas pirms gulētiešanas. Saglabāt šo tradīciju arī tad, kad bērni jau paaugušies.

7. Pasniegt viens otram dāvanas. Atcerieties to maģisko sajūtu bērnībā, kad mamma atgriezās mājās no darba un izņēma no somas nelielu dāvaniņu? Tā varēja būt tikai konfektīte vai cits sīkumiņš, bet jūs vienmēr gaidījāt šo brīdi. Mazā pārsteiguma gaidīšanu ar maigumu atceramies visu mūžu. Izveidojiet šādu tradīciju saviem bērniem un vīram/sievai. Dāvana var būt mazs sīkums, galvenais, lai tā būtu regulāra un piepildīta ar jūsu rūpju un uzmanības enerģiju.

8. Ja kāds no ģimenes devies ceļojumā vai komandējumā, atsūta uz mājām pasta atklātni, atved suvenīrus, gardumus.

9. Kopīgas galda spēles. Kopīgs filmu vakars mājās. Brīvdienu rīts visiem kopā gultā pļāpājot, skatoties TV un piekožot kādu našķi.

10. Kopīgas vakara pastaigas, izbraukums ar riteni, skrējiens vai saulrieta/saullēkta vērošana.

11. Kopīga aktīvā atpūta – sportošana, pavasara pelde, pārgājieni, pikniki. Sadalīt tētis + dēls vai meita (piemēram, slidot) īpašo kopīgo nodarbi un mamma+ meita vai dēls.

12. Vietējais ceļojums svaigā gaisā. Ievziedu laiks Siguldā, Ceriņu svētki Dobelē, Rundāles pils rozes, Zoodārzs, riteņu brauciens ar teltīm pa Latviju, laivošana u.tml. Mašīnā braucot skaita stārķus vai ko citu, spēlē spēles.

13. Katru gadu vienā un tajā pašā īpašajā dienā fotografēties un salīdzināt kā izauguši. Gada bilžu kolāžas vai prezentācijas veidošana.

14. Mērīt bērnus pie stenderes.

15. Pagājušās dienas rezultāti - katru vakaru uzdot bērniem jautājumus: kā pagāja diena? Kas visspilgtāk palika atmiņā? Kas tev patika? Ko tu iemācījies? Ko jaunu uzzināji? Ko varēji izdarīt labāk? Ieguvumi. 1. Māca bērniem analizēt savas jūtas un rīcību. 2. Ļauj noskaidrot, ko bērns domā.

16. Īpašas rūpes/"rituāls", kad kāds ir apslimis u.tml.

17. Mazas, jaukas zīmītes ar labiem vārdiem un mīlestības apliecinājumiem, ko tuvinieki atdod visneiedomājamākajās vietās. Tik vienkārša uzmanības izpausme var uzlabot garastāvokli un sniegt atbalstu grūtā dienā, radot sajūtu, ka esi klāt (ja zīmīte atradusies mēteļa kabatā). Zīmītes ar novēlējumiem, aforismiem, atbalsta un uzmundrinājuma vārdiem, ko visi ievieto kādā skaistā traukā. Katru dienu (vai kad kļuvis skumji) izņem un izlasi vienu zīmīti.

Ģimenes rituāli palīdz ģimenes locekļiem justies priecīgiem, aizrautīgiem, iedvesmotiem, apmierinātiem un laimīgiem.