Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:15, Did:0, useCase: 3


Kā notīrīt nevēlamus zīmējumus no ēkām un vides objektiem

Redakcija
Redakcija

No 1. jūnija līdz 26. jūlijam visā Latvijā norisinās kampaņa Cif tīra Latviju ar mērķi vērst sabiedrības uzmanību vienai no aktuālajām problēmām pilsētās – ēku, pieminekļu un vides objektu nelikumīgai apzīmēšanai, galvenokārt, tiem uzrakstiem un zīmējumiem, kuri ir agresīvi, vulgāri, vairo neiecietību sabiedrībā un kuros iekļauta necenzēta valoda. Kā tiek organizēta un īstenota objektu tīrīšana no nelikumīgajiem un nevēlamajiem zīmējumiem, stāsta kompānijas Unilever pārstāve Evita Meiere.

Pirms ķerties klāt tīrīšanai, konstatējot šādu pārkāpumu, ir jāziņo par to pašvaldības policijai. Saņemtā informācija no iedzīvotājiem var palīdzēt pārkāpēju notveršanā. Policijas darbinieki, pārkāpēju pieķerot notikuma vietā, sauc to pie administratīvās atbildības, taču ne vienmēr ir iespējams atrast un identificēt vainīgo. Saprotams, ka policijas klātbūtnē šādi pārkāpumi netiek veikti, bet, ja iedzīvotāji par tiem ziņo savlaicīgi, vainīgo notvert ir daudz reālāk. Lielākajās pilsētās Latvijā dažviet ir izvietotas video novērošanas kameras, kas arī ievērojami palīdz vainīgo notveršanā.

Tīrāmās virsmas novērtēšana. Katram materiālam ir savas īpašības, kas jāņem vērā, lai tīrīšanas procesā virsma netiktu bojāta un saglabātu savu sākotnējo izskatu. Tīrīšanas efektivitāti ietekmē arī tas, cik sen un ar ko šis zīmējums ir uzkrāsots. Piemēram, ne visi marķieri ir noturīgi, tos iespējams pat izdosies notīrīt ar ziepēm un ūdeni. Turpretī zīmējumu notīrīšana, kas uzpūsti ar krāsu baloniņu, prasa lielāku piepūli. Jo ilgāk krāsa ir bijusi saskarē ar virsmu, jo vairāk spēka un laika jāpatērē tās notīrīšanai. Arī kampaņas Cif tīra Latviju ietvaros katra vieta, kuru plānots notīrīt, vispirms tiek novērtēta, lai piemeklētu piemērotāko tīrīšanas veidu un līdzekli.

Tīrīšana ar sadzīves tīrīšanas līdzekļiem. Pēc virsmas novērtēšanas var pieņemt lēmumu par to, kāds tīrīšanas veids būtu efektīvākais un nenodarītu bojājumus. Metāla virsmas – nerūsējošā tērauda, alumīnija, dzelzs, kā arī PVC, virsmas krāsotas ar metālisku krāsu, lakota koka virsmas, stikla virsmas, flīzes, akmens virsmas – ir iespējams notīrīt ar efektīvu sadzīves krēmveida tīrīšanas līdzekli, kuru izmanto, piemēram, vannasistabas vai virtuves tīrīšanai. Līdzekli uzklāj uz virsmas un atstāj uz dažām minūtēm, tad noslauka. Tas, cik efektīvi izdosies notīrīt zīmējumu ar sadzīves tīrīšanas līdzekli, ir atkarīgs ne tikai no virsmas materiāla, bet arī no krāsas, un tā, cik sen tā uzklāta.

Profesionāla tīrīšana vai pārkrāsošana. Ja nav iespējams virsmu notīrīt ar sadzīves tīrīšanas līdzekli, tad jāizvērtē profesionālas tīrīšanas vai pārkrāsošanas opcijas. Piemēram, akmens virsmas, it īpaši sarkano ķieģeļu tīrīšana ir sarežģīta un tai ir nepieciešami daudz spēcīgāki tīrīšanas līdzekļi. Profesionāla tīrīšana tiek īstenota ar granulētu sodu, kas spēj efektīvi notīrīt tādas virsmas kā betonu, ķieģeli. Šādu pakalpojumu piedāvā profesionāli uzkopšanas uzņēmumi. Lielus laukumus, kuru virsmām tīrīšana var radīt bojājumus, piemēram, senas ēkas fasāde ar defektiem (nolupusi krāsa u.c.), ieteicams pārkrāsot, līdz ar to efektīvi noslēpjot zīmējumu un neradot bojājumus virsmai.

Kampaņas Cif tīra Latviju ietvaros no dažādām ēkām, celtnēm un vides objektiem gan Rīgā, gan citās Latvijas pilsētās Cif komanda notīra zīmējumus un uzrakstus, atgriežot šīm vietām sākotnējo izskatu. Tādēļ ikviens iedzīvotājs no visas Latvijas ir aicināts ziņot par ēkām vai vides objektiem, kurus vēlas redzēt atkal “brīvus” no rupjiem, neglītiem zīmējumiem un uzrakstiem, kampaņas Cif tīra Latviju oficiālajā Facebook lapā: facebook.com