Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:16, Did:0, useCase: 0


Ziedu valoda. Ko stāsta ROZES?

Ziedu valoda. Ko stāsta ROZES?
Foto: Iveta Apškrūma, epadomi.lv

Vai zināt senu grieķu leģendu par to, kā roze kļuva par mīlestības simbolu?
Reiz mīlestības dieviete Afrodīte, steidzoties uz tikšanos ar savu mīļoto, savainoja kāju uz baltās rozes ērkšķiem. Nokrāsojušās no dievietes asinīm, baltās rožu ziedlapiņas kļuva sārtas. No tā laika sarkanas rozes tiek uzskatītas par mīlestības un kaisles simbolu.

Rozes cilvēcei pazīstamas jau vairāk kā 35 miljonus gadu. Un jau no seniem laikiem cilvēki dāvinājuši viens otram rozes, piešķirot tām slēptu jēgu. Atkarībā no krāsas un ziedu skaita, no rozēm tikušas veidotas pat veselas vēstules, kas reizēm bijušas daiļrunīgākas par vārdiem.

Piemēram, sarkanas rozes dāvinātas kā mīlestības un cieņas simbols.
Baltas rozes tika pasniegtas jaunām meitenēm kā šķīstības un tīrības simbols.
Rozā rozes tika dāvinātas attiecību sākumā vai viegla flirta gadījumā.

Dzeltenas rozes agrāk dāvināja kā drīzas šķiršanās zīmi un pārejošas mīlestības. Arī greizsirdīgi mīļotie dzeltenas rozes dāvināja kā brīdinājumu savām pārāk aizrautīgajām draudzenēm, ja tās flirtēja ar citiem vīriešiem.

Koraļļu krāsas vai oranžas rozes liecināja par dāvinātāja vēlēšanos uzsākt attiecības ar rožu saņēmēju.

Burgundijas vīna krāsas rozes liecināja par to, ka dāvinātājs lielu uzmanību pievērš ārienei.
Kopā vienā pušķī saliktas dzeltenas un sarkanas rozes nozīmēja laimes un prieka vēlējumus.

Pasteļkrāsu rozes dāvināja kā draudzības simbolu.
Tējas roze liecināja par mūžīgu mīlestību.

Ja rožu pušķi bija domāts dāvināt bērnam, tas sastāvēja tikai no neizplaukušiem rožu pumpuriem. Sarkani rožu pumpuri simbolizēja tīrību un daili, balti- jaunību un šķīstību.

Rožu pušķis no pilnībā izplaukušiem ziediem liecināja par pateicības jūtām, ko dāvinātājs izjūt pret saņēmēju.

Šifrētās ziedu vēstulēs liela loma bija ne tikai krāsai, bet arī ziedu skaitam pušķī:

1 roze liecināja par kautrīgu mīlestību;

2 rozes bija kā saderināšanās vai drīzu laulību vēstnesis;

3 rozes- atzīšanās mīlestībā;

5 rozes dāvināja vēlot laimi un veiksmi;

Ar 10 rozēm izteica sajūsmu par mīļoto sievieti;

11 rozes viens otram dāvināja mīloši laulātie;

12 rozes piederējās dāvināt iepazīšanās un kāzu jubilejās;

16 rozes dāvināja draugiem un radiniekiem;

29 rozes bija kā mūžīgas mīlas solījums;

36 rozes- laimes vēlējums;

101 roze- absolūta pielūgsme, apbrīna un godbijība.

Uzmanība gan bija jāpievērš ne tikai ziedam, bet arī lapām un kātiņam. Lapas tika uzskatītas par cerību simbolu: ja tās noplūktas, uzdāvinātais zieds vēstīja par veltīgām cerībām.

Mūsdienās ziedu valodai vairs netiek pievērsta tik liela uzmanība. Tagad vairāk tiek domāts par pušķa izskatu, rožu kātu garumu un ziedu saņēmēja mīļāko krāsu. Taču daži uzskati tomēr saglabājušies līdz pat mūsu dienām. Piemēram, sarkanas rozes vēl joprojām vairākums cilvēku uzskata par mīlestību simbolizējošām, tāpēc, izvēloties rozes savai priekšniecei, priekšroka dodama neitrālākām krāsām.

Veidojot pušķi, jāņem vērā:

- Tā cilvēka raksturs un temperaments, kuram šis pušķis domāts
Ekstravertiem cilvēkiem labāk izvēlēties piesātinātos toņus, savukārt, intravertiem labāk piestāvēs atturīgie toņi.

- Saņēmēja vecums
Vecāka gada gājuma cilvēki dos priekšroku tradicionālām krāsām- sārtai, sarkanai, bordo, jaunie pratīs novērtēt arī oriģinālākus aranžējumus.

- Pušķa noformējums
Polietilēna, kreppapīra vai folijas iepakojums mūsdienās runā par sliktu gaumi. Ziedi jādāvina vai nu iepakoti rīspapīrā vai arī vispār bez iepakojuma. Ja pušķi domājat pārsiet ar lentu, tai jābūt no dabīga materiāla rozā, sārtos, pelēkos vai brūnos toņos.

Ja izvēloties pušķi, paļaujas tikai uz intuīciju, ir viegli kļūdīties. Tāpēc, lai nenokļūtu neveiklā situācijā, tomēr kaut nedaudz jāpārzina ziedu valoda un jāprot tajā runāt.

Ja vēlaties to iemācīties, iesaku izlasīt apgāda Zvaigzne ABC izdoto Vanesas Difenbau grāmatu "Ziedu valoda". Tajā iepazīsieties ne tikai ar rožu, bet visu ziedu valodu un kopā ar grāmatas varoni Viktoriju Džounsu piedzīvosiet intriģējošus un aizraujošus viņas dzīves mirkļus, kuri skaisti saaudušies pagātnes un tagadnes vēstījumā, radot neaizmirstamu sievietes portretu, kura cenšas sazināties ar apkārtējo pasauli ziedu valodā. Viņa neuzticas nevienam, tāpēc izvairās gan no savām, gan citu cilvēku jūtu izpausmēm un vārdiem, un viņa baidās ieskatīties acīs savai sāpīgajai pagātnei. Tomēr Viktorijai piemīt unikāla spēja - viņas veidotie ziedu pušķi sniedz cilvēkiem prieku un dziedina viņu dvēseli. Kādu dienu Viktorijas dzīvē ienāk mīlestība, bet viņa vēl nekad nav darinājusi laimes pušķi pati sev...

Esmu pārliecināta, ka pēc grāmatas izlasīšanas jūs pavisam citādāk izvēlēsieties ziedus dāvināšanai. Tā mainīs jūsu uzskatus uz visiem laikiem. Jūs sapratīsiet, ka patiesībā ziedu valoda nav izzudusi; tā ir dzīva un ļoti interesanta valoda!

Jā, un vēl- pirms iegādāties grāmatu, paskatieties, kāds zieds uz tās attēlots. Grāmata ir izdota ar trīs dažādiem vākiem- katrs no tiem ar citu nozīmi. Te nu gan varat vadīties pēc savas intuīcijas. Piemēram, es izvēlējos grāmatu ar rozes attēlu, jo tie ir mani mīļākie ziedi.