Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:75, Did:0, useCase: 0


Latvijas gada monēta 2010

Latvijas Banka rīko tradicionālo sabiedrības aptauju par gada monētu un aicina ikvienu izteikt savu viedokli par to, kura no 2010. gadā tapušajām jubilejas un piemiņas monētām ir "Latvijas gada monēta 2010". Aptauja ļauj centrālajai bankai izcelt mākslinieku devumu šai īpašajā mākslas žanrā un noskaidrot, kā sabiedrība vērtē paveikto jubilejas un piemiņas monētu jomā, kādas tēmas, mākslinieciskie risinājumi tai šķiet pievilcīgākie.

Laimē vienu no monētām Latvijas publiskajās bibliotēkās otrajā monētu dienu nedēļā – no 14. līdz 20. martam!

Monētu dienas bibliotēkās norit vienlaikus ar Latvijas Bankas aptauju „Latvijas gada monēta 2010”.
Monētu dienu ietvaros pašvaldību publisko bibliotēku apmeklētājiem piedāvā īpaši aizraujošas iespējas piedalīties šo unikālo mākslas darbu vērtēšanā, saņemt kā balvu kādu no piecām 2010. gadā kaltajām monētām un palīdzēt savai bibliotēkai iegūt monētu katalogu. Bet ne tikai!
Sīkāku informāciju skaties: Monētu dienas Rīgā un Latvijā

Gada balvas pretendentes

2010. gads monētu mākslā nozīmē monētas Hercogam Jēkabam 400, Neatkarības deklarācija, Latviešu ābece, Dzintara monēta un Laika monēta III, satura ziņā akcentējot Latvijas vēsturi, valstiskumu, kultūras vērtības, arī plašākas filozofiskas kategorijas. Monētas radījuši mākslinieki Ilze Lībiete, Ilmārs Blumbergs, Arvīds Priedīte, Aigars Bikše, Laimonis Šēnbergs, Ligita Franckeviča un Jānis Strupulis. Visvairāk balsu ieguvušās monētas autori – mākslinieki, kas veidojuši tās grafisko dizainu un plastisko veidojumu (ģipša modeli) – saņems balvu kā gandarījumu un cieņas apliecinājumu par darbu Latvijas naudas izveidē.

Par tradicionālu balvu māksliniekiem ir izvēlēta tēlnieka Teodora Zaļkalna 1922. gadā iecerētā un 2008. gadā nokaltā Latvijas monēta, kas ir atzīta par Pasaules gada monētu 2010.

Kā balsot?

Aicinām cilvēkus izvēlēties vienu monētu, kura katru individuāli uzrunā ar māksliniecisko risinājumu, ir emocionāla, oriģināla, tematiski saistoša.

Balsošana būs iespējama no 7. marta līdz 20. martam. Elektroniskā aptaujas anketa pieejama Latvijas Bankas interneta lapā, to iespējams arī izdrukāt un nosūtīt pa pastu. Nobalsot iespējams arī pie Latvijas Bankas klientu kasēm centrālajā ēkā Rīgā un filiālēs Daugavpilī un Liepājā.

Apbalvošanas pasākumā monētu autori izlozēs balvas aptaujas dalībniekiem – iesūtītās anketas piedalīsies loterijā, kuras balvu fondā ir pa pieciem eksemplāriem no katras aptaujai nominētās monētas. Aptaujas un loterijas rezultāti 11. aprīlī tiks publicēti Latvijas Bankas interneta vietnē.

Iespēja piedalīties savas valsts naudas tapšanā

Šogad, balsojot par gada monētu, vienlaikus aicinām cilvēkus piedalīties savas valsts naudas tapšanā un ierosināt, viņuprāt, svarīgas un interesantas tēmas nākamajām jubilejas un piemiņas monētām. Monētu dizaina komisija, kurā kopā ar Latvijas Bankas darbiniekiem strādā Latvijā pazīstami mākslas un kultūras eksperti un mākslinieki, šīs idejas apkopos, izvētīs un monētu mākslai un naudas simbolikai derīgās noguldīs "ideju bankā" nākamajiem gadiem.

Apbalvošana

Aptaujas rezultāti tiks paziņoti 11. aprīlī, kad svinīgā apbalvošanas pasākumā Latvijas gada monētas 2010 autori saņems balvu "Gada monēta" un tiks piešķirtas arī divas tradicionālas speciālbalvas:
-LTV raidījuma "100 g kultūras" vērtējums
-numismātu jeb naudas kolekcionāru vērtējums.
Elektroniskā anketa pieejama:
Latvijas Banka - Latvijas gada monēta 2013