Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:75, Did:0, useCase: 0


10 fakti, ko Tu iespējams, nezināji par kalnu riteņbraukšanu

Redakcija
Redakcija

Kalnu riteņbraukšana ir iekarojuši milzu popularitāti visā pasaulē - vienam tas ir hobijs, citam - profesionāla nodarbe. Visiem, kas vēlas izbaudīt sportisku azartu, ir iespēja svētdien, 12.oktobrī, noslēgt Latvijas riteņbraukšanas sezonu "Jūrmalas MTB velomaratonā"! Taču kur radies un kā attīstījies šis sporta veids? Ielūkojamies faktos un vēstures lappusēs!

1. Kalnu divritenis - izplatītākais vellapēds Latvijā

Kalnu divriteņi jeb mountinbaiki (MTB) veido lielāko daļu jeb 70% no visiem Latvijā pārdotajiem "veļļukiem", liecina veikala "FANS" apkopotie dati. MTB ir drošākais no visiem divriteņu tipiem. Velosipēds aprīkots ar ātrumiem, lai varētu pārvietoties pa dažādu tipu ceļiem, taciņām un kalniem. rāmja ģeometrijas, riepu un citu iemeslu dēļ uz asfalta gan ripos lēnāk nekā, piemēram, šosejas velosipēds.

2. Pirmais kalnu velosipēds dzimst Kalifornijā

MTB evolūcijas pirmsākumi meklējami pagājušā gadsimta 70.gadu sākumā, kad Ziemeļkalifornijas pilsētā Anselmo pirmo kalnu divriteni piemājas garāžā uzbūvē divi aizrautīgi velosipēdisti - Čārlijs Kellijs un Harijs Fišers. 1979.gadā jaunie vīrieši oficiāli pārdod pirmo kalnu savā ražotnē "MountainBikes" uzbūvēto velosipēdu - smagu tehnikas brīnumu, kam piemontēta krosa motocikla stūre un riepas. Šis laiks sakrīt ar brīdi, kad Amerikā velosports piedzīvo atdzimšanu.

3. Pirmie kalnu divriteņi maksā veselu bagātību

Lai gan pirmie kalnu maksā vairāk nekā 1400 ASV dolāru (aptuveni 1100 eiro), īstus riteņbraukšanas fanus cena nebiedē. Pārdošana iet uz urrā, bet pašu velosipēdu konstrukcija arvien tiek pilnveidota.

4. Pirmās MTB sacensības - 80.gadu sākumā

Pirmās MTB sacensības ASV norisinās pagājušā gadsimta 80.gadu sākumā, kad izveidojas kalnu divriteņu asociācija NORBA (National Off-Road Bicycle Association). 80.gadu nogalē dibina Starptautisko mountinbaiku asociāciju (International Mountainbike Association, IMBA), bet 1990.gadā notiek pirmās starptautiskās kalnu riteņbraukšanas sacensības.

5. Pirmais velosipēds ar alumīnija rāmi

1982.gadā kompānija "Cannondale" prezentē pasaulē pirmo divriteni ar alumīnija rāmi. Šis braucamais bija svara ziņā krietni vieglāks par tērauda rāmju vellapēdiem. Nedaudz vēlāk kompānija "Kestrel" nāk klajā ar oglekļa šķiedras un titāna rāmjiem, bet 90.gadu vidū kompānija "Sachs" izgudro hidrauliskās disku bremzes.

6. MTB kļūst par olimpisko sporta veidu

1993.gads ir īpašs - togad pieņem lēmumu par kalnu riteņbraukšanas iekļaušanu olimpisko spēļu programmā.

7.Kalnu riteņbraukšanā - vairākas apakšdisciplīnas

Kalnu riteņbraukšanā ir vairākas apakšdisciplīnas, kurās izmantoti dažādu konstrukciju un ģeometrijas MTB velosipēdus. a)Kross jeb apvidus šķērsošana (Cross-Country) ir izplatītākā pamatdisciplīna. Šajā disciplīnā, pamatā tiek veiktas trases no viena punkta līdz otram, jeb pa īsāku trasi vairākus apļus ar kopīgu vai atsevišķu startu. b)Nobrauciens (Downhill) - distances veikšana uz ātrumu speciālā trasē ar pastiprinātu slīpumu. c)Četru braucēju kross (Fourcross) - šajā disciplīnā īpašu trasi ar šķēršļiem un virāžām veic vienlaicīgi līdz četriem braucējiem ar kopēju barjeras startu. d)Kalnu Triāls (MTB Trials) - pastiprināti šķēršļotas trases veikšana tikai uz velosipēda riteņiem, atbalstam neizmantojot nedz kājas, nedz ķermeni.

8. Augstākās kalnu riteņbraukšanas sacensības

Augstākās kalnu riteņbraukšanas sacensības, ko dēvē par jaku uzbrukumu”, katru gadu notiek Nepālā, kur ir viens no sarežģītākajiem reljefiem Himalajos. Sacensībām ir 11 līmeņu, bet to kopējais garums sasniedz 400 kilometru.

9. Vērienīgākās kalnu riteņbraukšanas sacensības

Pasaulē vērienīgākās MTB sacensības pēc dalībnieku skaita norisinās Birkebeineras trasē, Norvēģijā, kas ir 95 kilometrus gara. Sacīkstēs ik gadu piedalās vairāk nekā 10 tūkstoši riteņbraucēju.

10. Kalnu riteņbraukšana relaksē un aizrauj

Ja tev bijusi grūta diena darbā un esi dusmīgs uz visu pasauli, palīdzēs kalnu riteņbraukšana, kas ir labs līdzeklis pret stresu. Aktīva pedāļu mīšana ne tikai palīdz “nolaist tvaiku” un relaksē, bet ir arī aizraujoša un kārtīgi izkustina muskuļus. Šādu iespēju tev sagādās arī "Jūrmalas MTB velomaratons", kurā varēsi izvēlēties saviem spēkiem atbilstošu distanci - 47 kilometru garo "Turkish Airlines" distanci vai 20 kilometru garo "LUKOIL" Veselības distanci.

Iepriekš reģistrēties dalībai velomaratonā var līdz piektdienai, 10.oktobrim (ieskaitot) vietnē Baltijas Maratoni - masu sporta pasākumu..., kā arī sporta klubos "CityFitness'' un veikalos ''Fans''.

Bērniem līdz 12 gadu vecumam dalība bez maksas.

"MTB Jūrmalas velomaratonu" organizē ''Baltijas Maratoni'' sadarbībā ar Jūrmalas pilsētas domi.

Pasākumu atbalsta "Turkish Airlines", "LUKOIL", "Fans", "Cityfitness", "DION", "GARMIN", "Koblenz" un "Skandi Motors".