Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:1, Did:0, useCase: 0


PTAC konstatē būtiskas neatbilstības bērnu māneklīšiem un māneklīšu turētājiem

Redakcija
Redakcija

PTAC konstatē būtiskas neatbilstības bērnu māneklīšiem un māneklīšu turētājiem
Dažas no precēm, kas rada risku to lietotājiem

Viena no precēm, kuru noteiktu savas dzīves posmu lieto pati neaizsargātākā sabiedrības daļa – zīdaiņi, ir bērnu māneklīši, kā arī pēdējā laikā aiz vien lielāku popularitāti ieguvušie māneklīša turētāji. Daudzi informatīvie kanāli sniedz ieskatu to daudzveidībai un tehnoloģiskiem uzlabojumiem, lai zīdainim māneklītis pēc iespējas atgādinātu mātes krūti, bet lai māneklītis vienmēr būtu bērna tuvumā, lielisks palīgs ir māneklīša turētājs. Tomēr veicot pārbaudes šiem produktiem gan Latvijā, gan Eiropā tika konstatēts, ka liela daļa no tiem neatbilst drošuma prasībām un rada risku tā lietotājam.

Pēdējo gadu laikā Eiropas Savienības tirgus uzraudzības iestādes ir saņēmušas vairākus ziņojumus par negadījumiem, kuros iesaistīti bērni vecumā no 0 – 4 gadiem, no kuriem 44 ievainojumi gadā bija saistīti ar māneklīšiem un māneklīšu turētājiem. Visnopietnākais risks, ko var radīt šo produktu lietošana ir nosmakšanas risks, aizrīšanās ar smalkām detaļām, ventilācijas caurumu trūkums un saindēšanās risks. Ar mērķi veicināt Eiropas, tostarp Latvijas tirgū piedāvāto bērnu preču drošumu un samazināt neatbilstošu un nedrošu preču pieejamību patērētājiem, PTAC 2017.gadā piedalījās PROSAFE kopprojektā par bērnu aprūpes priekšmetiem - bērnu māneklīšiem un bērnu māneklīšu turētājiem. Kopā PROSAFE kopprojektā piedalījās 13 tirgus uzraudzības iestādes no 11 Eiropas Savienības (turpmāk – ES) dalībvalstīm. Kopumā tika atlasīti un pārbaudīti 195 preču paraugi no, kuriem 73 bija māneklīši un 122 māneklīšu turētāji. No 122 māneklīšu turētājiem – 77 bija tradicionālie māneklīšu turētāji, bet 45 ar rotaļlietu elementiem. Pēc veiktajām pārbaudēm tika konstatēts, ka no pārbaudītajiem preču paraugiem 29% māneklīšu un 78% māneklīšu turētāju tika konstatētas būtiskas neatbilstības un tie var radīt risku patērētājam. Projekta rezultātā ir sastādīts 31 ES ātrās ziņošanas sistēmas RAPEX (turpmāk – RAPEX) ziņojums par atklātām bīstamām precēm, 39 preču paraugiem tika apturēta tirdzniecība, kā arī veikta preces atsaukšana no tirdzniecības vietām un 45 preču paraugiem tika veikti nelieli pasākumi vai nodoti paziņojumi komersantiem.

Projekta ietvaros Latvijā tika izņemti 16 preču paraugi no, kuriem 6 bija bērnu māneklīši un 10 māneklīšu turētāji (no tiem 5 māneklīša turētāji ar rotaļāšanās elementiem). Pēc preču testēšanas laboratorijā, 9 preču paraugiem jeb 56,25% tika konstatētas neatbilstības būtiskām drošuma prasībām, kā arī neatbilstības marķējumā un lietošanas instrukcijas nenodrošināšanā atbilstoši prasībām.

- 1 bērnu māneklītim konstatētas neatbilstības attiecībā uz trieciena izturību un ventilācijas caurumu lielumu, kura neatbilstība var radīt nosmakšanas risku bērnam. Konstatētas neatbilstības arī informācijas jeb marķējuma nenodrošināšanā atbilstoši prasībām.
- 3 bērnu māneklīšu turētājiem konstatētas neatbilstības attiecībā uz trieciena izturību, stiepes izturību un uz auklas garumu, kas var radīt nožņaugšanās risku. Tāpat konstatētas neatbilstības informācijas nenodrošināšanā atbilstoši prasībām.
- 5 bērnu māneklīša turētājiem ar rotaļu elementiem konstatētas neatbilstības attiecībā uz auklas garumu, trieciena izturību, stiepes izturību, detaļu stiprinājumu, rotaļu elementu formām un izmēra, kas bērnam var radīt aizrīšanās un nožņaugšanās risku. Arī šīm precēm tika konstatētas neatbilstības informācijas nodrošināšanā.

Pēc konstatētajiem rezultātiem 1 bērnu māneklītim, 2 bērnu māneklīšu turētājiem un 5 māneklīšu turētājiem ar rotaļāšanās elementiem tika apturēta tirdzniecība, kā arī veikta preces atsaukšana no mazumtirgotājiem. Savukārt 4 knupīšu turētāju modeļi ar rotaļāšanās elementiem tika iznīcināti.

Ņemot vērā testēšanas rezultātus, diemžēl jāsecina, ka 80% no Latvijā pārbaudītajiem bērnu māneklīšu turētājiem neatbilst būtiskām drošuma prasībām, un gandrīz visi testētie preču paraugi bija atpazīstamu zīmolu ražotāji. Īpaši uzmanīgiem aicinām būt patērētajiem, iegādājoties rokdarbnieku izstrādājumus, jo testēšanas rezultāti liecina, ka neatbilstības mājražotāju piedāvātajai precei tika konstatētas divas reizes vairāk nekā sērijveida ražojumiem. Vienlaikus mājražotāji tiek aicināti iepazīties ar normatīvo aktu prasībām, lai viņu ražotā prece neapdraudētu tā lietotāju.

Uzzināt par Latvijā atklātajiem (bīstamajiem) nedrošiem māneklīšiem un māneklīšu turētājiem varat PTAC izveidotajā datubāzē Latvijā atklātās bīstamās preces ŠEIT .

Ar Eiropā atklātajām nedrošām precēm var iepazīties RAPEX ātrās brīdināšanas sistēmas - iknedēļas ziņojumu vietnē: https://ec.europa.eu/consumers/cons...