Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:1, Did:0, useCase: 3


Tēvu tipi un kā tie ietekmē dēlu attīstību

Redakcija
Redakcija

Tuvojoties māmiņdienai, laiks atcerēties, cik svarīga loma foršām attiecībām ģimenē, ir tētim. Tēva tēlam ir izšķiroša loma dēla attiecībās ar apkārtējo pasauli. Caur tēva tēlu un attieksmi, zēns uzzina, kas tas ir: būt vīrietim. Psiholoģe Marija Eriļa aplūko dzīvē sastopamos tēvu veidus un kā tie ietekmē zēna attīstību un seksualitāti.

Klāt neesošais tēvs

Tāds tēvs fiziski var būt klāt, parādīties mājās, dzīvot ar ģimeni vienā dzīvoklī, bet emocionāli viņa nav klāt. Ģimene viņam ir kā mēbele, viņš nav uzņēmies tēva lomu, atstājot to mātei vai citam vīrietim.

Klāt neesošā tēva dēls jūtas pamests, atstāts novārtā. Tēvs viņu pameta - tas nozīmē, ka viņš nav pelnījis uzmanību. Tādi pārdzīvojumi var izraisīt zemu pašnovērtējumu. Zēns vai nu izvēlēsies tēva lomas izpildītājus no apkārtējās vides, vai arī izveidos pilnīgi izdomātu tēva tēlu. Dēls dusmojas, ka tika pamests, veido tēva-nelieša tēlu. Pēc tam šo tēlu viņš redzēs apkārtējos vīriešos, it īpaši ar varu apveltītajos.

Klāt neesošā tēva dēlam būs grūtības ar spēka un vīrišķības izpausmēm, iespējamas bailes no sievietēm, sastopami erekcijas traucējumi. Partneres šādam vīrietim bieži saka, ka viņš ir pārāk “mīksts” un maigs, vai ka viņas īsti nevar izjust viņa klātbūtni, iesaistīšanos procesā. Šādiem vīriešiem dažreiz ir grūti palikt uzticīgiem vienai partnerei.

Aizliedzošais tēvs

Ļoti stingrs tēvs veic simbolisku dēla kastrāciju: tikai tēvs var baudīt dzīvi, aizliedzot dēlam pašu svarīgāko - pieaugt. Kamēr tēvam pieder visa vara, dēls paliek mazs zēns aizliegumu gūstā. Tēvs atņem viņam iespēju justies vērtīgam, nozīmīgam.

Šādi ierobežojumi var sākt vajāt dēlu visās dzīves jomās: attiecībās ar sievietēm - nepārtraukti tabu, riska uzņemšanās biznesā - tas nav viņam. Vīrišķības jautājums paliek sāpīga un vāji apgūta teritorija. Šie vīrieši nejūtas neatkarīgi, viņiem ir ārkārtīgi grūti pieņemt lēmumus, balstoties tikai uz savu viedokli.

Aplūkojamā tipa vīriešus nomoka greizsirdība: viņam visi bez izņēmuma šķiet stiprāki konkurenti. Atkarībā no aizliegumu skaita un tā, cik nežēlīgs bija tēvs, dēlu seksuālās īpatnības būs atšķirīgas. Tās var būt erekcijas traucējumi vai priekšlaicīga ejakulācija, tas negatīvi ietekmē pašnovērtējumu. Bieži vien šādi vīrieši kaut ko aizliedz savām mīļotajām: ierobežo sociālo loku, paši izvēlas viņas tērpus.

Viena no svarīgākajām tēva lomām ir izveidot skaidru un saprotamu rāmi attiecībām ar dēlu. Tas ir audzināšanas pamats. Tomēr svarīgi to darīt dēla interesēs. Ja vadmotīvs ir varas tieksme, vēlme pakļaut, pārmācīt dēlu, viegli pārvērsties par aizliedzošo tēvu.

Cietsirdīgais tēvs

Daudzi vīrieši vīrišķību demonstrē ar cietsirdības izpausmēm. Tomēr cietsirdīgais tēvs ir nopietns šķērslis zēna kļūšanai par vīrieti. Vardarbības un pazemojuma ainas no bērnības saglabājas atmiņā visu mūžu, un apkārtējie šķiet biedējoši, spējīgi būt cietsirdīgi. Tieši šī iemesla dēļ daudzi vīrieši baidās kļūt par tēviem. Viņiem šķiet, ka mantojuši no tēva “nežēlības gēnu” un šis briesmonis var jebkurā brīdī iznākt priekšplānā.

Pašapliecinoties uz dēla rēķina, nežēlīgais tēvs pumpurā iznīdē dēla vīrišķību. Zēnam ir tikai divi izturēšanās veidi: padoties tēva nežēlības priekšā vai sacelties pret viņu. Ja padodas, viņš par to kaunas un pašnovērtējums nokrīt pavisam zemu. Sacelšanās laikā pārvēršas par nervu kamolu, izjūt pastāvīgu iekšēju spriedzi.

Runājot par seksualitātes attīstību, pirmajā gadījumā iespējama seksuālā temperamenta pazemināšanās, otrajā - sievietes idealizācija.

Ilgi un neatlaidīgi strādājot ar sevi, nežēlīgo tēvu dēli spēj rast mieru jaunā ģimenē, attiecībās ar tuviniekiem, iemācās dzīvot priekā, nevis pastāvīgas karadarbības zonā.

Tēvs - glābējs

No pirmā acu uzmetiena glābjošā tēva tēls var šķist ļoti pozitīvs. Tomēr tas ir modelis ar “dubulto dibenu”. Pārāk gādīgs un izpalīdzīgs tēvs nedara kopā ar dēlu, bet tā vietā.

Tāds vīrietis pārāk iesaistās dēla dzīvē, ierobežo viņa patstāvību un pat priecājas par neveiksmēm: “Nu re! Es taču tevi brīdināju!” Šī pieeja nostāda dēlu līdzatkarīgā stāvoklī. Viņam ir grūti patstāvīgi pieņemt lēmumu, tēva viedoklis joprojām ir pārliecinošākais un noteicošākais.

Tiesa, ir tēvi, kuri “es tevi brīdināju” vietā saka: “Tā nav kļūda, tā ir pieredze”, mudinot dēlu pieņemt visus dzīves aspektus, nejūtoties kā neveiksminiekam katras kļūdas dēļ.

Runājot par seksualitāti, pirmajā gadījumā vīrietis jebkuru seksuālās funkcijas traucējumu uztvers kā pilnīgu krahu, un tas negatīvi ietekmēs pašnovērtējumu. Otrajā gadījumā vīrietis centīsies izprast neveiksmes cēloni un, balstoties uz šo pieredzi, izvairīsies no apstākļiem, kas apdraud viņa seksualitāti.

Tēvs - cietējs

Daudzi vīrieši raksturo tēvu kā vāju cilvēku, cietēju. Šīs ciešanas var būt psiholoģiskas (ilgstoša depresija, ko papildina alkohola lietošana) vai somatiskas (hroniska slimība). Tā vai citādi, bet tēvs nav tā spēcīgā personība, kas tik nepieciešama zēnam.

Bieži vien dēlam jau jaunībā jāieņem ģimenes galvas loma. Sekas var būt dažādas: gan pārākuma sajūta pār citiem (“Es esmu stiprāks par tēvu!”), gan neremdināmas ilgas (tēvs - klāt neesošs un atsvešināts). Var attīstīties pārmērīgs altruisms, vēlme padarīt visus laimīgus. Šādi cilvēki bieži kļūst par ārstiem, glābējiem un citu līdzīgu profesiju pārstāvjiem.

Tēva – cietēja dēls pieaugušā vecumā var nespēt rūpēties par savu mīļoto, arī seksuāli, zemapziņā gaidot, ka aprūpēs viņu. Seksualitāti viņš var uztvert kā sarežģītu, apgrūtinošu jomu.

Tēvs – līdzdalībnieks

Dabiskākais un konstruktīvākais modelis: tēvs un dēls ir viena “bara”, saimes daļas. Viņi darbojas kopā, piedalās sava veida "slepenā sazvērestībā". Tēvs it kā saka: “Vienas asinis tev un man, mēs pakļaujamies vieniem un tiem pašiem likumiem, risinām tās pašas problēmas. Ļauj man parādīt, kā ir būt vīrietim, un tu mēģināsi kļūt par tādu, bet pats savā stilā.”

Tāds tēvs necenšas pārmērīgi aizsargāt dēlu: viņš saprot, ka jau no mazotnes zēnam ir svarīgi tikt galā ar vecumam atbilstošu nenoteiktības un neapmierinātības līmeni. Viņš gādīgi pārbauda, ​​vai dēlam tas ir pa spēkam, vēro, kā pārvarot grūtības zēns pāriet jaunā attīstības līmenī.

Attiecībās jūtams vieglums un brīvība, nevis mēģinājumi izcelties un dominēt. Tāds ceļš palīdz vīrietim atrast savu patieso spēku, kurā tiek pieņemta paša ievainojamība. Tas ļauj viņam kļūt iejūtīgam un uzmanīgam pret tuviniekiem.

Vīriešiem, kuri jau kopš bērnības jūtas kā vīriešu kopienas locekļi, ir harmoniska un veselīga attieksme pret sievietēm. Noslēpumainā sievišķība viņus aizrauj, rada spēcīgu seksuālo tieksmi, kas ietver visus ziņkāres toņus: vēlmi iegūt, iepazīt, atklāt, pavedināt. Seksā šādi vīrieši necenšas sievieti pakļaut, pārspēt. Tāda partneru līdztiesības sajūta par spīti viņu lielajām atšķirībām ļauj dzīvot pilnvērtīgu, bagātu seksuālo dzīvi.