Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:13, Did:0, useCase: 0


13 fakti, ko jūs, iespējams, nezinājāt par kaķiem

13 fakti, ko jūs, iespējams, nezinājāt par kaķiem
Spudriks
Foto: Iveta Apškrūma, pnc.lv

Kaķi laikam ir paši noslēpumainākie radījumi uz zemes. Un, ja to uzvedība mājas apstākļos ir samērā saprotama, neparedzamības faktors tik un tā paliek. Pat, ja jums šķiet, ka pazīstat savu kaķi pilnībā un vispār labi orientējaties kaķa dabā, daži fakti no šeit aprakstītajiem, iespējams, jums tomēr ir nezināmi.

1. Kaķi parasti nesasveicinās savā starpā ar purniņiem, jo tādējādi viņi var kļūt ievainojami. Neskatoties uz to, kaķi, kas ilgu laiku dzīvo kopā un ir labi pazīstami, taču uz kādu laiku bijuši šķirti, jūtas par sevi diezgan pārliecināti, lai satiekoties, saliktu kopā purniņus, tādējādi apliecinot savu pazīšanos un pat savācot informāciju par to, kāda pašsajūta ir pazīstamajam kaķim, kur viņš bijis un ar ko nodarbojies.

2. Slavenā kaķu murrāšana parasti nozīmē to, ka pūkainis ir apmierināts ar dzīvi, taču zemas rīkles skaņas, ka ļoti atgādina murrāšanu, var signalizēt par sāpēm, ko cieš dzīvnieks. Ja esat tuvās attiecībās ar savu kaķi un labi atšķirat viņa garastāvokļa maiņas un uzvedību, tad varēsiet atšķirt šīs skaņas.

3. Kaķēni iemācās murrāt jau vienas nedēļas vecumā un var darīt to gan ieelpas, gan izelpas brīdī diezgan ilgu laika periodu.

4. Jauni kaķi murrā monotoni, savukārt vecāki- divos vai trijos rezonējošos toņos.

5. Zinātnieki vēl joprojām nav atklājuši, kā rodas murrājošā skaņa un kāpēc tikai kaķi prot murrāt. Taču daudzi no viņiem uzskata, ka murrājošā skaņa rodas nevis rīklē, bet gan kaķa organisma kardiovaskulārajā sistēmā.

6. Kontaktējoties ar saviem mazuļiem, kaķenes spēj atdarināt mazu kaķēnu valodu, tajā pat laikā, satiekoties ar pieaugušiem kaķiem, viņas izmanto pieaugušo vokālos signālus. Interesanti, ka kontaktējoties ar saviem saimniekiem, kaķenes bieži vien izmanto tieši mazuļu valodu.

7. Kaķi, tāpat kā suņi, var nopietni saslimt vai pat nomirt no šokolādes.

8. Lielāko daļu laika kaķi pavada guļot, taču viņi nav cieši iemiguši, bet atrodas pussnauda stāvoklī. Tad, kad kaķis patiešām aizmidzis (atrodas dziļa miega fāzē), viņa smadzenes izplata tādus pašus viļņus kā guļoša cilvēka smadzenes. Tātad,- pilnīgi iespējams, ka kaķa sapņi ir līdzīgi cilvēka sapņiem.

9. Kad viena kaķa acis nejauši sastopas ar cita kaķa acīm, viņi tās vispirms samirkšķina un tad samiedz. Ja gribat ātri sadraudzēties ar svešu kaķi, noķeriet viņa skatu, samirkšķiniet acis un tad ātri novērsiet skatienu.

10. Kaķa pulss sastāda no 160 līdz 240 sitieniem minūtē atkarībā no viņa vecuma: jo jaunāks kaķis, jo ātrāk sitas viņa sirds.

11. Kaķi slikti saprot norādījumus. Daudz vieglāk no kaķa būs panākt labu uzvedību, ja par pareizu rīcību paslavēsiet un apbalvosiet viņu ar kādu gardumu.

12. Katru dienu dodiet kaķim gabaliņu svaigas gaļas (vistu, trusi, liellopu). Jēlas gaļas košļāšana nostiprina un atveseļo kaķa zobus un smaganas.

13. Kaķi ļoti labi panes karstumu. It sevišķi tās šķirnes, kuru senči sākotnēji dzīvojuši tuksnešainos un karstos apgabalos.

Tas ir inetersanti

Ja neticat, ka pasauli spēj mainīt viens vienīgs kaķis, tad acīmredzot neko neesat dzirdējuši par Ahmedabadu – kaķi, kura dēļ izcēlās skandāls starp ASV un Pakistānu, Sniedziņu – kaķi, kurš palīdzējis notvert dučiem noziedzinieku, un Tiblzu – kaķi, kas izbeidza veselas sugas pastāvēšanu.

Tie ir tikai daži no 100 kaķiem, kas aprakstīti šajā grāmatā, godinot kaķu ieguldījumu zinātnē, vēsturē, mākslā, valsts pārvaldē, reliģijā un citās jomās. Lasot uzzināsiet par siāmieti, kas sarakstījis divus pētnieciskos darbus fizikā, kaķi, kurš pabeidzis koledžu, un kaķeni, kas sarakstījusi fūgu. Iepazīsiet arī kaķus, kas iedvesmojuši izcilus literatūras un klasiskās mūzikas šedevrus, un peļu junkurus, kas izglābuši savu saimnieku dzīvi.

Grāmata "100 kaķi, kas mainīja pasauli. Patiesi stāsti par izciliem kaķiem" ir piemineklis visiem inteliģentajiem, drosmīgajiem un mīlošajiem kaķiem.

Grāmata izdota Apgādā Zvaizgne ABC un nopērkama visās Apgāda grāmatnīcās.