Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:57, Did:0, useCase: 3


Mācības gudrai interneta lietošanai

Redakcija
Redakcija

Skolēnu brīvdienās, kad daļa jauniešu vairāk brīvā laika var pavadīt internetā, eksperti atgādina par atbildīgu interneta lietošanu. Lattelecom sadarbībā ar atraktīvo Latvijas jauniešu Youtube zvaigzni Evelīnu Parkeri apkopojis piecus noderīgus padomus.

Dzīvesvietas adrese jāsargā
Neapdomīga savas adreses, skolas vai ārpusstundu nodarbību vietas atklāšana svešiniekiem ietekmē personisko drošību un privātumu. “Vienmēr pirms savu video veidošanas un publicēšanas piedomāju, lai neatklātu detaļas par savām mājām. Tā sevi un ģimeni varu pasargāt no miera traucēšanas vai ļaunprātīgas izjokošanas,” atklāj Evelīna.

Padomā, pirms publicē
Pirms ieraksta veikšanas sociālajos tīklos vai video publicēšanas padomā par saturu. “Kad sāku veidot Youtube video, pirms publiskošanas tos vienmēr parādīju saviem vecākiem – viņi bija mani pirmie skatītāji un kritiķi,” savus karjeras pirmsākumus atceras Evelīna. Ieraksti no interneta nepazūd, tāpēc, ja nav pārliecības, vai arī vēlāk gribēsi, ka noteiktu informāciju par tevi var atrast – nepublicē to!

Neliec savu kontaktinformāciju internetā
Ļoti rūpīgi apdomā, vai tiešām izvietot savu kontaktinformāciju internetā, it īpaši, ja tavs profils ir publisks. Piemēram, mobilā telefona numurs ir privāta informācija, ko labāk atklāt tikai draugiem un ģimenes locekļiem. Tā izvairīsies no riska, ka tev raksta nepazīstami cilvēki, ar kuriem negribi runāt. Vienmēr atceries – internetā nevajadzētu citiem atklāt informāciju par sevi, dalīties ar savu atrašanās vietu vai sūtīt bildes, ja vien nav skaidri zināms, kas atrodas otrā pusē.

Vecākiem jāzina, ja satiecies ar draugiem no interneta
Ja brīvlaikā izdomā doties uz kādu meetup jeb satikšanos, vienmēr par to pabrīdini savus vecākus. Tikšanās ar interešu biedriem vai slavenībām, kas iepazītas internetā, var būt aizraujoša, taču nekad nevar zināt, kas vēl apmeklēs šo pasākumu. Vienmēr iedod vecākiem kāda drauga kontaktinformāciju, ar kuru būsi kopā. Un atceries, nav jākautrējas atstāt pasākumu, ja tev tas nepatīk.

Izvēlies drošus WiFi tīklus
Vienmēr pirms pieslēgšanās bezmaksas WiFi tīkliem pārliecinies par to ticamību. Izvēlies tos, ko sabiedriskās vietās piedāvā iestāde, kurā atrodies, vai lieto Lattelecom-free, kas plaši pieejams visā Latvijā. Tas mazinās risku nejauši iegūt vīrusu savai ierīcei vai to, ka kāds redzēs tavus datus, īpaši gadījumos, ja darbojies ar sensitīvu informāciju. WiFi tīkls vislabāk noderēs, kad vēlēsies noskatīties kādu video, aizsūtīt draugiem bildes vai sekot līdzi klases sarakstei kādā no sociālo tīklu aplikācijām.