Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:245, Did:0, useCase: 3


24 foršas idejas, kā #paliecmājās laikā nodarbināt bērnus

Redakcija
Redakcija

Ja doma par ilgstošu uzturēšanos pašizolācijā kopā ar bērniem tev izraisa paniku, vari būt drošs – tu tāds neesi vienīgais. Daudzi vecāki uztraucas - ko pasākt ar šo kopīgā laika pārpilnību? Protams, daudz kas atkarīgs no bērna vecuma. Pusaudži visdrīzāk paši atradīs, ar ko nodarboties un varbūt vēl vecākiem ieteiks, bet mazākiem bērniem nepieciešama pastāvīga vecāku vai kāda cita pieskatītāja klātbūtne un nodarbju maiņas ierosinājumi. Mazajiem pat mazgāšanos var padarīt par jautru piedzīvojumu Ļauj bērnam izmantot ūdenī šķīstošos marķierus “tetovējumiem”, pēc tam salaid vannā siltu ūdeni ar putām, lai nomazgā zīmējumus, izbaudot nebēdnīgo atmosfēru un krāsaino ūdeni.

Mazuļi vecāku uzraudzībā var darboties arī ar citiem sadzīves priekšmetiem, jo viņiem viss ir jauns, interesants un neiepazīts. Dažas idejas – darboties ar pinceti (pārcelt priekšmetus no viena trauciņa citā) un pipeti, spaidīt veca telefona podziņas, virknēt ķēdīti no saspraudēm, spēlēties ar tukšām sērkociņu kastītēm, ar zīmuli apvilkt priekšmetus, no putraimiem lasīt ārā zirņus vai pupas u.tml. Ielūkosimies vēl citu ideju apkopojumā.

1. Internetā joko, ka briesmīgi laiki pienākuši. Cilvēkiem nākas biežāk mazgāt rokas, gatavot mājās ēdienu un pavadīt laiku ar saviem bērniem. Tā jau varot nonākt arī līdz grāmatu lasīšanai... Tad nu nosauksim šo kā pirmo ideju – mudināt bērnus lasīt grāmatas. Neviens taču neapstrīdēs, ka lasīšana attīsta domāšanu un fantāziju. Vecākiem bērniem tā var būt skolas obligātā literatūra, izklaidējoša literatūra u.c. Var piedāvāt pavingrināties svešvalodas lietošanā un lasīt vai klausīties audiogrāmatas svešvalodā. Mazākiem bērniem derēs krāsojamās grāmatas vai bilžu grāmatas ar lieliem burtiem, kā arī tās, kurām pievienotas uzlīmes un bērns pats var tās ievietot grāmatas lapās. Kad krāsojamās grāmatas apnikušas, internetā var atrast izkrāsojamos attēlus katrai gaumei - pasaku varoņi, dzīvnieki, automašīnas, lelles utt. Izdrukā un ļauj bērnam darboties.

2. Iepazīstini bērnu ar krustvārdu mīklu risināšanas prieku. Mēģiniet izveidot savu krustvārdu mīklu. Rēbusi - lieliska krustvārdu mīklu alternatīva, tikai krāsaināka un uzskatāmāka. Izdrukājiet tos no interneta un risiniet kopā ar bērnu.

3. Ierosini bērnam ar roku uzrakstīt vēstuli vecmāmiņai un pievienot savu zīmējumu. Iemāci, kā pareizi raksta uz aploksnes.

4. Paņem vecos žurnālus un ļauj bērnam izgriezt no tiem spilgtus attēlus. Tad paņem lielu lapu un piedāvā izveidot šo attēlu kolāžu.

5. Internetā atrasta lelle, kuru var saģērbt, var būt lieliska alternatīva jaunām rotaļlietām. Izdrukā tīkamāko attēlu, ļauj bērnam izgriezt lelli un tās tērpus, pēc tam uzlīmē papīra modes dāmu uz kartona pamatnes.

6. Veidot origami. Tas attīsta acu koordināciju, matemātisko domāšanu, telpiskās uztveres prasmes un sīko motoriku.

7. Izgriezt sniegpārsliņas un papīra ornamentus, vingrināties darboties ar šķērītēm.

8. Iegādājies tāfeli un dod bērnam uzdevumus, ko uzzīmēt ar krītiņiem.

9. Kopīgi darboties virtuvē vai citos mājas darbiņos - kūkas, pīrāgi, istabas un mantu kārtošana vai jebkas cits! Ļauj bērnam paeksperimentēt ar ēdienu dekorēšanu. Ēdienu gatavošana ir lieliska izklaide, kas apvieno patīkamo ar lietderīgo - jautrība, prasmju apgūšana un gards rezultāts. Mazākiem bērniem interesanta var šķist pat, piemēram, dažāda lieluma karotīšu vai krāsainu kokteiļa salmiņu šķirošana.

10. Mazuļus var iesaistīt rotaļlietu mazgāšanā. Mīkstās rotaļlietas ieliek veļas mašīnā un parāda bērnam, kā tās apņem putas. Pēc tam kopā noberziet gumijas rotaļlietas ar suku un ziepēm un noslaukiet tās ar salvetēm.

11. Sarīkot ģenerāltīrīšanu ar bērnu piedalīšanos. Pašizolācija ir piemērots laiks mierīgai tīrīšanas saplānošanai. Mēs visi zinām, ka tīrīšana nav diez ko “jautrs” pasākums, turklāt kad mājinieki neapmeklē skolu un nestrādā, māja noteikti tiek piejaukta diezgan ātri. Sašķirotās nevajadzīgās lietas mēģiniet pārdot interneta tirdzniecības vietnēs.

12. Mājas teātra izrāde, leļļu vai ēnu teātra izrāde vai filma. Ļauj bērnam izmantot drēbes un rekvizītus, lai iestudētu kādu lugu vai iecienīto pasaku. Kāds, kurš uzvedumā nepiedalās, var nofilmēt šo izrādi un aizsūtīt tālienē esošajiem radiniekiem.

13. Modes skate. Ļauj bērniem parevidēt pieaugušo skapi, izvēlēties lietas, aksesuārus un rotaslietas, kas viņiem patīk, un pēc mājās atvērtā skaistumkopšanas salona apmeklēšanas (frizūra, masāža u.tml.) parādīt modes skati.

14. Kopīgi skatīties filmas un teātra izrādes (arī svešvalodās, tā papildinot savas zināšanas), tad tās apspriest un rakstīt recenzijas. Ja kāds no ģimenes locekļiem tieši to filmu nevēlas skatīties, uzspēlējiet spēli – “Slavinoša recenzija”. Norunājiet, ka viņam filma jānoskatās un jāuzraksta slavinoša recenzija (ne jau pilnīgi izdomāta, lai mēģina paskatīties uz filmu, par kuru negribēja pat dzirdēt, ar citām acīm – ko tajā var saskatīt labu un interesantu. Ne jau velti pārējiem ģimenes locekļiem tā patīk.) Par izpildīto uzdevumu – balva.

15. Pētīt fotogrāfijas, senus albumus, dzimtas koku; dalīties savās bērnības atmiņās. Kārtot jaunās fotogrāfijas, rīkot fotokonkursus.

16. Īstais laiks dažādām spēlēm (galda spēles, tai skaitā šahs un dambrete, monopols, kāršu spēles, cirks utt.). Var likt puzli, tā ir lielisks līdzeklis bērna attīstībai, turklāt pēc tam to var piekārt pie sienas kā attēlu un atgādinājumu par komandas darbu. Ja spēlēs piedalās vecāki, tās bērniem varētu īpaši patikt.

17. Ja vecākiem apnīk piedalīties, sarīkojiet dārgumu medības. Paslēpiet pa visu dzīvokli 10 līdz 20 lietiņas un bērns būs aizņemts vairākas stundas.

18. Lietot bezmaksas izglītojošās, informatīvās un kultūras procesu vietnes. Piemēram, daudzi zooloģiskie dārzi un akvāriji piedāvā iespēju tiešraidē sekot līdzi dzīvnieku dienas gaitām. Digitāli iespējams apmeklēt visdažādākos pasaules muzejus, tai skaitā Luvru. Internetā pieejamas tiešsaistes kameras, kas ļauj ielūkoties dažādu putnu un dzīvnieku “guļamistabās”, atliek tikai nedaudz pameklēt. Virtuāli var aizceļot kaut uz Āfriku un pavērot savvaļas dzīvnieku dzīvi. Ko nu par Āfriku, var apmeklēt arī Marsu un izpētīt tā virsmu vai virtuāli pabūt starptautiskā kosmosa stacijā. Mūsu pašu Latvijas dabas fonds piedāvā tiešraides no putnu ligzdām. Jūras ērgļu pārim Durbē nesen izšķīlušies divi mazuļi.

19. Rosināt bērnu regulāri sazvanīties vai saredzēties videokonferencēs ne tikai ar radiniekiem, bet arī draugiem un skolas biedriem.

20. Nodarboties ar dažādiem sporta veidiem vai fiziskām aktivitātēm, ko var piekopt mājās vai pagalmā. Piemēram, ar jogu, vingrošanu, lēkāt ar lecamauklu, braukt ar skrituļdēli vai skrituļslidām, sarīkot spilvenu kaujas, spēlēt paslēpes, “gurķus”, lēkāt klasītes, dejot, dziedāt karaoke utt.

21. Uzbūvēt istabā paslēptuvi – namiņu, izmantojot galdu, krēslus, segas, pledus, spilvenus utt. Namiņā līdzi var paņemt gardas uzkodas, lukturīšus, grāmatas, rotaļlietas utt. Vārdu sakot, visu, kas palīdzēs aizraujoši un lietderīgi pavadīt laiku. Pēc darba bērniem pievienojas vecāki – lai kopā padzertu tēju un pastāstītu pāris noslēpumainu stāstu.

22. Piedāvāt bērniem iejusties dārznieka lomā. Stādīt un sēt uz palodzes novietojamās kastītēs un podos, pēc tam darboties piemājas dārzā. Vākt augus un veidot herbāriju vai kompozīcijas mājokļa izrotāšanai. Ja sēklu nav, var ievietot ūdens glāzē sīpolu un vērot, kā aug lociņi.

23. Pikniks istabā vai uz balkona. Lai bērns izvēlas piknika ēdienkarti, kopā pagatavojiet sviestmaizes vai ko citu, neaizmirstiet arī termosu ar tēju/kakao, visu salieciet grozā un dodieties piknikā turpat viesistabā uz segas vai uz balkona. Ja pašizolācija turpināsies arī vasarā, siltā vasaras naktī dodieties pavērot zvaigznes.

24. Pievērsieties dažādiem radošiem mājās paveicamiem eksperimentiem, piemēram, vulkāna izvirdumam mājas apstākļos, 'slaima' (neparastas konsistences elastīga masa) pagatavošanai, ziepju vārīšanai, ziepju burbuļu šovam, sveču liešanai, papīra izgatavošanai no makulatūras, burvju triku apgūšanai. Ja negribas neko meistarot, lai darbojas ar kinētiskajām smiltīm vai bērnu konstruktoru.

Mūsu bērni atcerēsies šo neparasto laiku visu mūžu, tāpēc parūpēsimies, lai viņu atmiņas būtu jautras un pozitīvas, bet laiks – lietderīgi un aizraujoši pavadīts.