Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:259, Did:0, useCase: 3


Eiropas kultūras galvaspilsētas vārds plaši izskan ārvalstu medijos

Redakcija
Redakcija

No 2014.gada 1.janvāra par Rīgu kā Eiropas kultūras galvaspilsētu ārvalstu mediji ir veidojuši īpašus rakstus, sižetus, reportāžas un blogus vismaz 758 reizes 47 valstīs un globālajos medijos (tostarp, Euronews, ARTE un Deutsche Welle). Līdz jūnija sākumam Eiropas kultūras galvaspilsētas Preses centrā ir viesojušies 235 ārvalstu žurnālisti, to skaitā: 37 televīzijas un 21 radio komandas, pārstāvji no 37 ārvalstu laikrakstiem un 27 ārvalstu žurnāliem, 15 portālu pārstāvji, desmit blogeri un vairāki desmiti neatkarīgo žurnālistu.

Eiropas kultūras galvaspilsētas statuss Rīgai un Latvijai ir devis plašu un pozitīvu publicitāti gan par Rīga 2014 kultūras notikumu programmu, gan par pilsētu kopumā. Ārvalstu mediji atzīmē, ka Rīgas kļūšana par Eiropas kultūras galvaspilsētu ir likumsakarīga, jo Latvijas galvaspilsēta ir pazīstama ar senu vēsturi, bagātu kultūras dzīvi un lielisku arhitektūru. Eiropas kultūras galvaspilsētas gada pirmajā pusgadā ikdienas Rīgā uzturas ārvalstu mediju pārstāvji, gatavojot publikācijas par Rīga 2014 programmu.

Šajā brīdī visvairāk publikācijas par Rīgu kā Eiropas kultūras galvaspilsētu ir Vācijas medijos, kas sastāda 31% jeb 233 rakstus, sižetus vai reportāžas, otro vietu dala četras valstis – Francija, Krievija, Itālija un Lietuva, kas katra kop ā veido 5%.

Pateicoties Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas statusam, pilsētas vārds ir izskanējis daudzos vērienīgos pasaules televīzijas un radio kanālos (piemēram, Vācijas ZDF un ARD, Vācijas un Francijas ARTE, Lietuvas Televīzijā, Krievijas Rosija 1, Austrijas ORF, Itālijas Rai 2, BBC Radio 3 un 4 (Lielbritānija), Radio 1 un 4 (Polija), Rai 1 Radio (Itālija), Radio France u.c), ziņu aģentūrās (piemēram, Reuters, DPA (Vācija), ANSA (Itālija), AFP (Francija)), laikrakstos, žurnālos un specializētajos izdevumos (piemēram, Hensingin Sanomat (Somija), Die Zeit (Vācija), Gazeta Wyborcza (Polija), the Independent (Lielbritānija), The Guardian (Lielbritānija), Den (Ukraina), Frankfurter Allgemeine (Vācija), El Pais (Spānija), Politiken (Dānija), Neue Zürcher Zeitung (Šveice), žurnālos GEO (Krievija), National Geographic (Beļģija), Merian (Vācija)), portālā Art Weekenders (Nīderlande) un žurnālā Opera Now (Lielbritānija).

Kā šī gada Eiropas kultūras galvaspilsēta, Rīga ir iekļuvusi daudzos „top galamērķu” sarakstos, piemēram, National Geographic raksta: „Ar kļūšanu par 2014.gada Eiropas kultūras galvaspilsētu, Rīga ir ceļā uz savas vietas kontinenta – lepni bruģētajās - krustcelēs atgūšanu.” (sk. http://travel.nationalgeographic.com/travel/best-trips-2014/#/riga-latvia-women-bar_72699_600x450.jpg).

Tieši kultūras dēļ Lielbritānijas dienas laikraksts The Independent š.g.4.jūnija numurā Rīgu ir ievietojis kā vienu no „Top 6” negaidītu galamērķi lieliskam vasaras ceļojumam: „Arvien modernāks galamērķis ir Latvijas galvaspilsēta Rīga, un nav labāka laika, lai to apmeklētu, jo pilsēta ir nosaukta par Eiropas kultūras galvaspilsētu 2014.gadā” (sk. http://www.independent.co.uk/student/student-life/six-unexpected-destinations-for-a-splendid-student-summer-holiday-9478952.html).

Spānijas lielākais laikraksts El Pais 2.jūnija numurā, iekļāvis Eiropas kultūras galvaspilsētas ekspozīciju Stūra māju pie 30 aizraujošiem galamērķiem (sk. http://elviajero.elpais.com/elviajero/2014/05/27/actualidad/1401184969_424210.html).

Arī Lielbritānijas laikraksts Daily Express, ar 488000 tirāžu dienā, jau martā iekļāvis Rīgu top galamērķos 2014.gadā: „Ar elegantajām jūgendstila ēkām, un UNESCO aizsargātu viduslaiku vecpilsētu, Latvijas galvaspilsēta ir lieliska izvēle kā viena no šī gada Eiropas kultūras galvaspilsētām” (sk. http://www.express.co.uk/travel/articles/463818/Top-places-to-visit-in-2014-Cities-worldwide-get-set-for-their-share-of-glory).

Pulicera balvu saņēmušais digitālais medijs Huffington Post, kas dibināts ASV ar redakcijām arī citviet pasaulē, kurš 2012.gadā atzīts kā vispopulārākais politiskais portāls pasaulē ar 110 miljoniem apmeklētāju mēnesī, ir Rīgu kā kultūras galvaspilsētu iekļāvis trīs top sarakstos, vienā no tiem rakstot: „Dziļi iegravēta Eiropas vēsturē, Rīga ir sinonīma klasiskajai mūzikai, elegancei, un vēsturiskai arhitektūrai” (sk. http://www.huffingtonpost.com/fodors/top-10-european-cities-at_b_4942072.html?utm_hp_ref=travel&ir=Travel?view=print&comm_ref=false).

Savukārt Lielbritānijas The Guardian 5.aprīlī rakstīja: „Rīga jau sen ir populāra kā „city break” galamērķis, bet 2014.gada Eiropas kultūras galvaspilsētā ir arī plaukstoša jauniešu un alternatīvā kultūra.” (sk. http://www.theguardian.com/travel/2014/apr/06/riga-latvia-city-of-culture-2014).

Īpašu uzmanību ārvalstu medijos pēdējā mēneša laikā ir pievērsusi viena no vērienīgākajām Eiropas kultūras galvaspilsētas ekspozīcijām „Stūra māja. Lieta Nr.1914/2014”. Piemēram, ziņu un viedokļu portāls, kuru dibinājusi bijusī populāro ASV izdevumu New Yorker un Vanity Fair galvenā redaktore, un kuru apmeklē vidēji 17 miljoni lasītāju mēnesī, The Daily Beast, 4.jūnija rakstā ar nosaukumu „VDK moku māja atver durvis Rīgā” raksta: „Šogad pamestās ēkas slēgtās durvis beidzot atveras, pavēršot kopējo vēlmi pēc patiesības realitātē. Pilsēta ir atvērusi Stūra namu no maija līdz oktobrim (...) Gandrīz nekas nav aiztikts kopš Padomju Savienības sabrukšanas 1991.gadā, sniedzot satriecošu ieskatu dzīvei aiz Dzelzs priekškara.” (sk. http://www.thedailybeast.com/articles/2014/06/04/secret-kgb-torture-house-opens-its-doors-in-riga.html).

Ziņu portāls Indijā Business Insider, ar vienu miljonu apmeklētāju mēnesī, ar virsrakstu „Nepiedzīvots ieskats šausminošā bijušā VDK ēkā” raksta: „Bēdīgi slavenā VDK ēkā Rīgā, Latvijā, tagad ir atvērta apmeklētājiem, atgādinot par aģentūras vairoto teroru padomju varas laikā.” (sk. http://www.businessinsider.in/An-Unprecedented-Look-Inside-A-Terrifying-Former-KGB-Headquarters-PHOTOS/articleshow/34489852.cms).

Darbs ar ārvalstu medijiem Rīga 2014 ietvaros notiek un monitorings tiek veikts sadarbībā ar Latvijas Institūtu. Monitoringa veidošanā nav izmantoti profesionālie mediju monitoringa rīki. Mediju publikāciju monitorings tiek veikts iespēju robežās, izmantojot interneta meklētājus, kā arī saņemot saites vai publikāciju kopijas no medijiem, kuri ir Rīgā viesojušies. Aktualizēto ārvalstu mediju publikāciju sarakstu par Rīga 2014 var aplūkot šeit: Rīga 2014 atspoguļojums ārvalstu medijos - Rīga...

Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu veido nodibinājums Rīga 2014 sadarbībā ar valsts, pašvaldības un nevalstiskajām kultūras organizācijām, radošajām apvienībām. Programmu finansē Rīgas dome, Kultūras ministrija un Eiropas Komisija. Rīga 2014 programmas partneris ir Lattelecom, kas arī nodrošina tehnoloģisko atbalstu.