Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:10, Did:0, useCase: 0


Apceļosim Latviju. Nedēļas nogale Ventspilī

Redakcija
Redakcija

Nav nemaz nekur tālu jābrauc, lai izbaudītu īsti rietumniecisku atpūtu. Tepat Latvijā ir pilsēta, kurā nokļūstot, jūs jūtaties kā citā valstī. Te ir gan moderni izveidots pilsētas centrs, gan lieliski atjaunota vecpilsēta, un to visu rotā kopti parki, jauki smaržojošas ziedu kompozīcijas un veldzējošas strūklakas. Šī pilsēta ir Ventspils,- pilsēta, kas lepojas ne tikai ar sakoptību, bagātu kultūras un sporta dzīvi, bet arī piemērotu vidi ģimenēm un bērniem. Ģimenes vai draugu lokā pavadīta nedēļas nogale vai atvaļinājums Ventspilī būs īsts baudījums pat visprasīgākajiem ceļotājiem: neaizmirstamas emocijas un iespaidi garantēti. Pie kam lielākā daļa apskates objektu pieejami bez maksas vai par simbolisku samaksu. Tā teikt,- ekskluzīva atpūta gandrīz par baltu velti.

Ko apmeklēt un apskatīt

Ventspils iedzīvotāji pamatoti lepojas ar savu Zilā karoga pludmali. Pirmo reizi Ventspils pludmale ES zilo karogu saņēma1999.gadā. Pludmalē ir nodalītas vindsērfinga, nūdistu un smēķētāju zonas, kā arī bērnu rotaļu laukumi. Ziemeļu pusē to noslēdz mols ar promenādi, pa kuru var aiziet līdz pat galā uzstādītajai bākai.
Savukārt, pie Dienvidu mola auto stāvlaukuma uz paaugstinājuma novietots oriģināls 25 m garš un 85 t smags 1967.gada zvejas kuģis "Azova", kura klājs ir pieejams apskatei.
Blakus kuģim ieraudzīsiet no milzu enkuru ķēžu posmiem izveidoto 4 m augsto krēslu.
Tepat arī ierīkots skatu tornis, kura augstums ir 19 m virs jūras līmeņa. Uz tā augšējās platformas novietots visiem brīvi pieejams tālskatis jūras vērošanai.

Blakus Zilā karoga pludmalei atrodas Akvaparks- iecienīta ģimeņu atpūtas vieta. Šeit ir trīs āra baseini, slīdkalniņi, džakuzi un saunas, kā arī vairāki rotaļu laukumi. Peldēšanas piederumus var iznomāt uz vietas.
Skvērā pie Akvaparka ir apskatāmi vairāki interesanti Ventspils starptautiskā akmens tēlniecības simpozija mākslas darbi.

Ventas krastā atrodas viena no skaistākajām Livonijas ordeņa pilīm Latvijā. 13.gadsimta beigās te slējās tikai mūra tornis, bet pils mūsdienu veidols tapis lielākoties 14.gadsimtā.
Ar pils vēsturi var iepazīties muzejā, kur izveidota arī digitālā ekspozīcija. Savulaik cietokšņpils bija pielāgota savrupās ordeņa kopienas vajadzībām- te bija guļamistaba, ēdamzāle, sanāksmju zāle un kapela. Kapela vēlāk tika izmantota kā luterāņu baznīca, bet no 1824.gada līdz 1959.gadam pils ēku ik pa laikam izmantoja kā cietumu. Pirmā Pasaules kara laikā te bija vācu armija, bet no 1962.gada līdz 1983.gadam- padomju robežsargu kazarmas.
Muzeja telpās saglabājušies sienas gleznojumu fragmenti, kas tapuši no 15. līdz 17.gadsimtam, te var aplūkot arī etnogrāfisku priekšmetu un seno rotu kolekciju.
Bez tam šeit jūs varēsiet patrenēties šaušanā ar loku vai pat sarunāt, lai jums ļauj izšaut no mazā lielgabala pils priekšā.

Tepat aiz pils gar Ventmalu stiepjas Ostas ielas promenāde, no kurienes vairākas reizes dienā kursē ekskursiju kuģītis "Jēkabs". Ar to var doties nepilnu stundu ilgā braucienā pa Ventas upes grīvu līdz pat ostas jūras vārtiem.
Ventmalā apskatāms arī slavenais M.Poļa piemineklis jūrniecības pamatlicējam Krišjānim Valdemāram, kas ir viena no iemīļotākajām tūristu fotografēšanās vietām.
Taču tas nebūt nav viss, ko var redzēt, pastaigājoties gar Ventas malu. Te ir arī Jūrakmens, kas savulaik izcelts no 17,5 m dziļuma, strūklaka "Kuģu vērotājs", kas lieliski sasaucas ar "Kālija parka" industriālo ainavu, tēlniecības objekts "Septiņi mentālie meteorīti", historisma un jūgendstila periodā būvētā Ventspils brīvostas pārvalde, puķu skulptūras "Mārītes" un, protams, dažas no Ventspilī tik pierastajām Govju skulptūrām.

Centrālā pasākuma vieta Ventspilī vasaras sezonā, kur regulāri notiek zaļumballes un lielākā daļa vasaras koncertu ir Reņķa dārzs. Dārzā izveidota Lutauša taka, kur apskatāmas pasaku tēla Lutauša pazaudētās mantas- 4 m augsts un 6 m garš zābaks, 3 m augsta un 6 m plata cepure, pogas, atslēgu saišķis un milzu kamols ar tajā iespraustu adatu. Adatas diegā var šūpoties. Šeit arī izvietoti vairāki interesanti vides mākslas objekti- 4 m augsta "Muša", "Mākoņaitiņas", "Dārza zvēriņi" peldošā strūklaka, kuras augstums tiek regulēts atkarībā no vēja stipruma, kā arī dažādi āra apstākļos izmantojami trenažieri.

Vēl viena ievērības cienīga apskates vieta ir Piejūras brīvdabas muzejs, kas dibināts 1954.gadā ar mērķi saglabāt latviešu zvejnieku ciematu etnogrāfisko mantojumu. Īpašā gaisotne, kas te valde, tā vien aicina apmeklētājus iejusties mūsu senču dzīves ritumā, aplūkojot zvejnieku sētas ar dūmnamiem, kūpinātavām un tīklu būdām. Viens no vilinošākajiem apskates objektiem ir lielās Užavas vējdzirnavas.
Muzejs piedāvā arī plašu zvejnieku laivu un enkuru kolekciju. Lielākasi enkurs, kas atrodas pie ieejas Piejūras parkā, ir 6 m augsts un 23 t smags.
Vasarās šeit var vērot amatnieku darbu, bet galvenā atrakcija ir šaursliežu dzelzceļš (sliežu platums- 600 m). Līdz 1960.gadam šis mazbānītis ar tvaika lokomotīvi kursēja starp piejūras ciematiem, bet tagad izbrauc 1,4 kilometrus garu loku pa Piejūras parku.

Nu un, protams, ja ceļojat kopā ar bērniem, noteikti jāapmeklē kāda no Bērnu pilsētiņām, kas Ventspilī ir divas (viena pilsētas centrā, otra- Pārventā). Tajās abās ir vairāki desmiti dažāda veida rotaļu iekārtas bērniem, bet centrā esošajā Bērnu pilsētiņā vēl arī milzīgs grozāms globuss. Šeit darbojas bērnu kafejnīca un katru svētdienu plkst 12:00 tiek organizēti atraktīvi muzikāli pasākumi bērniem.
Savukārt, Pārventas Bērnu parkā muzikālie pasākumi sākas plkst. 15:00, tepat netālu atrodas arī Pārventas Meža taka ar 12 dažādas sarežģītības pakāpes atrakcijām, kas veidotas no tauvu un trošu elementiem.

Kur paēst

Kad esat nostaigājuši pa Ventspili vairākus kilometrus, noguruši un izbadējušies, pienācis laiks iestiprināties. Mēs iesakām kafejnīcu Karlīnes picas, kas atrodas Karlīnes ielā 28. Tā ir vieta, kur vienmēr patīkami iegriezties, lai notiesātu kādu gardumu. Sevišķi šo vietu iecienījuši mūsu bērni,- te vienmēr atrodas kāds kārums, ar ko viņi mīl sevi palutināt. Diez vai atradīsiet citu vietu Latvijā, kur picas ir tik lielas un tik garšīgas kā šeit. Arī izvēle ļoti plaša: gan klasiskās, gan pikantās, gan arī saldās... pārklātas ar kārtīgu siera kārtu, tā vien prasās uzlikt tās uz mēles un nobaudīt. Un kur vēl picu smeķīgie nosaukumi ventiņu valodā! Tie noteikti jūs patīkami pārsteigs, piemēram, Pic’ar gāļ’ , „Pic’priekš zemnik’, Buļmeister pic’ .
Un vēl- "Karlīnes picās" regulāri tiek piedāvātas dažādas akcijas un loterijas, kas dod iespēju saņemt patīkamas atlaides un dāvanas. Šis jau nu ir apstāklis, kas tīk ne tikai mazajiem, bet arī lielajiem ēdājiem.
Kafejnīcas darba laiks ir no 10:00 līdz 22:00 katru dienu (arī sestdienās un svētdienās) . Telefons pasūtījumiem: 63620114 vai mobilais 25420114.

Vēl viens iemesls, kāpēc ir vērts aizstaigāt līdz "Karlīnes picām", ir pati Karlīnes iela, kas saglabājusi savu senatnes elpu. Nonākuši uz šī mazās ieliņas, jūs sajutīsieties kā nokļuvuši pagājušā gadsimta sākumā- tās pašas senās mājas un tas pats bruģis. Tā vien šķiet, ka tūlīt aiz stūra parādīsies kāds ormanis....

Kur nakšņot

Viena diena Ventspils apskatei, protams ir par maz, tāpēc jāmeklē naktsmājas. Mēs parasti izmantojam Ventspils augstskolas tūristu viesnīcas, kas atrodas Inženieru ielā 101 (tālruņi: 63629202, 26565230) pakalpojumus. Te ir gan labiekārtoti jauki numuriņi ar dušu un WC, gan arī ļoti pieņemamas cenas. Vienvietīgs numuriņš vienai personai maksā 8 Ls, par divvietīgu numuriņu būs jāsamaksā 12 Ls, bet četrvietīga numuriņa izmaksas sastādīs tikai 22 Ls. Ēkas 6. stāvā atrodas plaša un gaiša kafejnīca ar brīnišķīgu skatu uz jūru un ostu. Ēdieni ļoti garšīgi un porcijas pietiekami lielas.
Pirms pāris gadiem viesnīca ieguvusi 1.vietu ” konkursā "Labākais izmitināšanas uzņēmums Ventspilī „Jauniešu mītņu" grupā.

Kā nokļūt līdz naktsmītnei pēc jautras naktsdzīves

Taču pirms doties pie miera, jāizbauda naksnīgā Ventspils un izklaides, ko tā piedāvā. Kā pēc izklaidēm laimīgi nokļūt viesnīcā, ja esat lietojis alkoholiskos dzērienus? Te jums lieti noderēs SIA "Fortūna 2" diennakts taksometru pakalpojumi. Zvaniet 29470222 un pāris minūšu laikā taksis būs klāt. Šīs firmas pakalpojumus izmantojam jau gadiem un esam ļoti apmierināti gan ar servisu, gan cenu.

Lai jums jauka nedēļas nogale Ventspilī!

Raksta autore Iveta Apškrūma