Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:378, Did:0, useCase: 0


Kā krāt naudu, lai aizdevums nebūtu nepieciešams?

Redakcija
Redakcija

Kā krāt naudu, lai aizdevums nebūtu nepieciešams?
Foto: Shutterstock.com


Atbildīga pieeja finansēm nozīmē ne tikai tēriņu un ienākumu līdzsvaru, bet arī pārdomātu attieksmi pret uzkrājumiem. Neatkarīgi no tā, cik liels ir Tavs ikmēneša budžets, svarīgi ir regulāri novirzīt noteiktu ienākumu daļu finanšu drošības spilvenam. Taču kā izvēlēties piemērotāko krāšanas veidu, lai nedēļu pirms algas nebūtu vajadzīgs steidzams aizdevums? Iepazīsties ar naudas krāšanas padomiem šajā rakstā!

Pirmais solis pie krāšanas – mērķu nospraušana

Gandrīz visiem strādājošiem cilvēkiem pēc mēneša tēriņiem bankas kontā paliek zināma summa. Gadu gaitā iespējams uzkrāt pietiekami daudz, taču tā ir krāšana bez mērķa un bez noteiktas taktikas, tāpēc uzkrājumi vienkārši samaisās ar darba algu, kredītu līdzekļiem, pabalstiem un citiem naudas pārskaitījumiem. Ja vēlies krāt gudrāk, pirmām kārtam nosaki savus mērķus. Naudu var krāt:

● vērienīgam pirkumam;
● vecumdienām;
● bērnu izglītībai;
● rezervēm melnajai dienai;
● nelieliem pirkumiem, kas pārsniedz ikmēneša budžetu.

Piemērotākais krāšanas veids ir tieši atkarīgs no naudas izmantošanas mērķa. Lasi tālāk par Īstermiņa un ilgtermiņa krāšanas taktiku atšķirībām!

Foto: Shutterstock.com

Kā uzkrāt tūkstoti vai divus?

Krāt naudu zeķē ir gan riskanti, gan neracionāli – pēc impulsīviem tēriņiem pat var būt nepieciešams ātrais aizdevums, tāpēc labāk nodrošināties pret mirkļa iegribām ar krājkonta palīdzību. Krājkontus piedāvā visas komercbankas, kas apkalpo fiziskās personas, un tas ir pieejamākais krāšanas veids īstermiņa vajadzībām. Galvenās krājkonta priekšrocības ir:

● brīvs iemaksu un izmaksu skaits (dažas bankas nosaka minimālu iemaksu apjomu, citas ne);
● iespēja pārskaitīt dažādas summas jebkurā laikā;
● bezmaksas krājkonta pieslēgšana un apkalpošana lielākā daļā komercbanku.

Vēl viens īstermiņa uzkrājumu pluss – iespēja izņemt naudu pēc nepieciešamības. Lai noņemtu līdzekļus no krājkonta, internetbankā jānosūta pieprasījums, kas parasti tiek apstrādāts dažu darba dienu laikā. Ja vajadzīgā naudas summa nav ļoti liela, īstermiņa uzkrājumi ir noderīgāki nekā aizdevums – norēķinoties ar paša līdzekļiem, nav jāmaksā komisija un jātērē nauda procentu apmaksai.

Krājkonts var būt noderīgs, ja vēlies uzkrāt noteiktu summu samērā īsā laika periodā, bet tas ir izmantojams arī kā naudas rezerve negaidītiem tēriņiem. Krājkonta lielākais trūkums ir zems kapitāla pieaugums – esošie peļņas procenti nav augsti, tāpēc uzkrātās summas apjoms ir atkarīgs tikai no personīgām iemaksām. Ja Tavs mērķis ir krāt ilgi un sakrāt daudz, pievērs uzmanību ilgtermiņa krāšanas stratēģijām!

Foto: Shutterstock.com

TOP ilgtermiņa uzkrājumu veidi

Ilgtermiņa uzkrājumi ir pelnošāki, jo uzkrātos līdzekļus iespējams investēt ieguldījumu fondos un vairāku gadu laikā vairot kapitālu. Pārbaudītas krāšanas taktikas ir:

uzkrājošā dzīvības apdrošināšana – uzkrājums ar pievienoto vērtību. Būtībā tie ir trīs pakalpojumi vienā: uzkrājošais konts, fondēti ieguldījumi un dzīvības apdrošināšana. Ja nevēlies riskēt ar ieguldījumiem fondos, vari izvēlēties garantēto ienesīgumu;

3. pensiju līmenis – brīvprātīgas iemaksas, ko cilvēks veic 10 - 30 gadu laikā. Galvenokārt tas ir uzkrājums vecumdienām, taču bankā uzkrātos līdzekļus var izņemt pirms valsts noteiktā pensijas vecuma iestāšanās;

investīcijas finanšu tirgū – naudas ieguldīšana fondos un vērtspapīros. Investīcijas var veikt patstāvīgi vai uzticēt investīcijas portfeļa pārvaldīšanu bankai. Šāda krāšanas taktika var būt ienesīgāka, taču tā prasa zināšanas un laiku un ir saistīta ar lielākiem riskiem.

Iemaksas dzīves apdrošināšanā un 3. pensiju līmenī ir regulāras, un banka parasti nosaka minimālu ikmēneša iemaksu apjomu. Fondu daļu un vērtspapīru pirkšanai nav noteikts ne naudas limits, ne darījumu biežums.

Vai vērts krāt 10+ gadus?

Izvēloties krāt ilgtermiņā, ik gadu varēsi saņemt atpakaļ līdz 20% no gada bruto darba samaksas par iemaksām uzkrājošajā dzīves apdrošināšanā un 3. pensiju līmenī. Atmaksāto summu vari tērēt pēc saviem ieskatiem vai no jauna ieguldīt uzkrājumos.

Kas attiecas uz ilgtermiņa uzkrājumu trūkumiem, kā lielāko var minēt nepieciešamību slēgt līgumu uz ilgu laika periodu, parasti vismaz uz desmit gadiem. Tieši tāpēc steidzamās situācijās arī cilvēkiem ar aktīvu apdrošināšanas vai privātās pensijas līgumu var būt vajadzīgs naudas aizdevums. Vēl viens mīnuss – nepieciešamība maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli no kapitāla pieauguma (2020. gadā – 20%).

Svarīgi ir atstāt bankas kontā pietiekami lielu summu ikdienas tēriņiem un neieplānotām vajadzībām, jo līdzekļu noņemšana no krājkonta vai fondētu iekrājumu izņemšana prasa vismaz dažas darba dienas, turklāt uzkrājumu apkalpotājs var pieprasīt komisiju par naudas izņemšanu pirms termiņa. Ja nu tomēr dzīvē atgādās negaidīta situācija, un steidzami jāmeklē papildu līdzekļi, Tev var būt noderīgs naudas aizdevums – mūsdienīgs risinājums īstermiņa vajadzībām.

Foto: Shutterstock.com

Aizdevums ikdienas mērķiem – operatīvs finanšu atbalsts

Pašlaik naudas aizdevums ir pieejams dažādos veidos – gan kā ātrais aizdevums līdz algas dienai, gan kā patēriņa kredīts ar garāku atmaksas termiņu. Parasti kredīta ņēmējam jāizvēlas kredīta veids pieteikšanās brīdī, taču tirgū ir arī aizdevēji, kas piedāvā elastīgāku risinājumu.

VIA SMS nebanku naudas aizdevums ir izmantojams kā īstermiņa vai ilgtermiņa kredīts, atkarībā no aizņēmēja vēlmēm un finanšu iespējām. Personām ar atbilstošu maksātspēju VIA SMS piedāvā aizņemties līdz 3000 eiro ar atmaksas termiņu no 1 līdz 40 mēnešiem. Pirmajā maksājuma datumā aizņēmējs var izvēlēties, vai vēlas segt kredītsaistības uzreiz vai veikt nelielus ikmēneša maksājumus vairāku mēnešu garumā. VIA SMS ātrais aizdevums ir pieejams personām no 20 līdz 70 gadiem, ar regulāriem ienākumiem un pietiekamu kredītspēju.

Uzkrājumu veidošana neizslēdz aizņemšanos, bet ikviens aizdevums jāpārdomā no A līdz Z. Vairāk informācijas par kredītu veidiem un aizņemšanās nosacījumiem meklē VIA SMS mājaslapā!