Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:378, Did:0, useCase: 0


Eksperti: Bez risku apzināšanās bizness līdzinās azartspēlēm

Redakcija
Redakcija

Latvijā uzņēmēji bieži vien izvairās domāt par iespējamiem riskiem un nevēlas ieguldīt līdzekļus sistēmās, kas varētu minimizēt daļu potenciālo problēmu, tā tehnoloģiju platformas BiSMART meistarklasē secināja biznesa eksperti.
„Protams, katrā uzņēmuma dzīves ciklā ir jārisina atšķirīgas problēmas, taču kopumā bez risku apzināšanās bizness līdzinās azartspēlei,” meistarklasē atzina “Adizes Institute International” rīkotājdirektors Latvijā Gregs Matērs.

Lūk, vairākas problēmas, kuras identificējuši eksperti.

Vienkāršu problēmu laiks ir pagājis

Vienkāršu problēmu laiki ir beigušies, tām ir tendence kļūt aizvien sarežģītākām un kompleksām. Tādēļ to risināšanai mēs sagaidām koordinētu rīcību un labu risku pārvaldību. Bez labas risku vadības sistēmas nebūs iespējams kontrolēt stratēģiskos riskus, ar kuriem jārēķinās jebkuram uzņēmumam.

Jāatceras, ka no uzņēmuma iekšienē meklējamajiem riskiem var savlaicīgi izvairīties. Piemēram, tehnoloģiju iespaidā mainās darba vide, jo šobrīd vienu un to pašu darbu var paveikt vairākos veidos, izmantojot dažādas ierīces, fiziski esot jebkur pasaulē, meistarklasē atzina tehnoloģiju evaņģēlists Fabians Kīnle.

Attālinātais darbs ne tikai paģēr ieviest drošības risinājumus, lai izvairītos no biznesam vitālas informācijas pazaudēšanas vai nelikumīgas publiskošanas, bet arī pieprasa mainīt domāšanu par darba vidi, darbnieku rekrutēšanu un vadīšanu.

Uzņēmēji „neredzot” un ignorējot šīs izmaiņas, palielinās „smadzeņu aizplūšana” un nākotnē biznesam var būt problēmas piesaistīt talantīgus speciālistus. Tāpat jāatceras, ka stagnācija palielina risku kādā mirklī „tikt izmestam” no tirgus, skaidro Kīnle.

Risku analīze netiek iekļauta projektu pārvaldībā

Izrādās, Latvijā bieži vien uzņēmēji riskiem vispār nepievērš uzmanību, jo sava biznesu neuztver kā ļoti lielu un datus – kā vērtīgu aktīvu, kas jāaizsargā. „Ļoti bieži risku analīze aprobežojas ar pieņēmumu, ka izvirzīto uzdevumu labāk paveiks plaši pazīstama kompānija, bet pārējām tas, visticamāk, nebūs pa spēkam,” ar novērojumiem dalās „HORTUS Digital” direktors Didzis Šimis.

Taču eksperti uzsver, ka būtība ir nevis biznesa lielumā, bet gan izpratnē par procesiem, proti, jebkurā projektā iekļauta risku analīze un pārvaldība ļauj jau izvairīties no iepriekšnovēršamām kļūdām. Savukārt speciālistiem aizvien noderīgāka prasme ir t.s. riska inteliģence, proti, gatavība riskēt pārdomāti, saprātīgi un strukturēti, sabalansējot iespējamos ieguvumus un zaudējumus.

Vieda risku pārvaldība nozīmē uz nākotni vērstu skatījumu un lēmumus, kas balstās faktos un pierādījumos. „Pieredze ir laba lēmumu pieņēmēja, taču ir nepieciešami elementāri pierādījumi par to, kāpēc ir pieņemti konkrētie lēmumi,” skaidro Latvijas Universitātes asociētā profesore, pārvaldības eksperte Iveta Reinholde.

IT jomas lielākie riski – biznesa datu zaudēšana un komercdarbības apstāšanās

Biznesa datu zaudēšana un komercdarbības apstāšanās ir lielākie riski, kuri apdraud ikvienu uzņēmumu. Plašāka risku analīze ļauj atklāt vājās vietas, kuras potenciālie negadījumi var ietekmēt visvairāk. Taču, lai izprastu konkrētu apdraudējumu, visvienkāršākais ir sākt domāt par sekām, ko tas rada. Piemēram, ja pazūd klientu dati, vai vispār ir iespējams turpināt biznesu un kādā veidā tas paveicams?

Labākais risinājums: kvalitatīvi veidota un profesionāli uzturēta IT sistēma, kurā tiek pedantiski lietota datu pārdomāta datu rezerves kopēšanas un atjaunošanas sistēma komplektā ar kādu „Site Disaster Recovery” risinājumu, skaidro Šimis.

Dažādu mītu dēļ netiek atvēlēti līdzekļi risku mazināšanai

Runājot par biznesam nepieciešamajām IT sistēmām, ir skaidrs, ka uz objektīvu risku analīzi un minimizāciju balstīts risinājums maksā dārgāk. Tādēļ ir jāizvērtē, kuri riski ir obligāti jāņem vērā, un uzņēmējam ir jānodefinē pašam sev, kāda ir attieksme pret iespējamām problēmām.

Piemēram, Latvijā pēdējos gados ir palēninājusies jauno tehnoloģiju ieviešana. Iemesls: daudzi uzņēmēji nav formulējuši savu attieksmi pret mākoņtehnoloģijām. Pasaulē „mākonis” jau sen tiek uzskatīts par pietiekami drošu risinājumu, kas pieejams par saprātīgām izmaksām, mēs vēl domājam, ko ar to darīt. Un tā kā tehnoloģijas, kas nav „mākonis”, ir dārgas, tad, protams, visi investīciju lēmumi tiek iesaldēti, atzīst „HORTUS Digital” direktors.

10.jūnijā notikušajā platformas BiSMART meistarklasē „SMART COMPANY” lielākā uzmanība tika pievērsta modernā uzņēmuma „sejai” un dažādiem gudriem tehnoloģiju pielietošanas aspektiem, tostarp digitālās pārvaldības nozīmei, „gudrai” datu pirkšanai, attālinātam darbam, kā arī konkrētai „gudro” iekārtu, piemēram, viedās novērošanas sistēmas izmantošanai. Meistarklases īpašais viesis – tehnoloģiju evaņģēlists Fabians Kīnle.