Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1), Fid:344, Did:0, useCase: 0

Diētas ārsts Andis Brēmanis: Mums ir visi priekšnosacījumi, lai dzīvotu veselīgi

Redakcija
Redakcija

Bez ūdens nav iedomājama dzīvība, arī veselīga uztura un dzīvesveida pamatnosacījums ir ūdens lietošana. Taču, kādu ūdeni lietot, ja veikala plauktā ir vismaz 30 dažādu ražotāju piedāvātais ūdens – pašmāju, importa, gāzētais, negāzētais, avotu ūdens, dabīgais minerālūdens, ūdens ar garšu un bez garšas u.c. Par dažādajiem ūdens veidiem un to, pēc kādām pazīmēm noteikt, ka organismam trūkst ūdens, stāsta diētas ārsts Dr. Andis Brēmanis. Tāpat savā viedoklī viņš uzsver, ka Latvijā ir visi priekšnosacījumi, lai dzīvotu veselīgi.

Ūdens daudzums atkarīgs no trīs faktoriem

Bez ūdens nav dzīvības. Ja baktērijas bez mitruma var iekapsulēties un gaidīt, cilvēka organisms to diemžēl nevar. Šķidruma aprite organismā notiek nepārtraukti – ūdeni vajag, lai sagremotu pārtiku, lai uzturvielas nonāktu audos, lai liekās vielas izvadītu no organisma u.c. Ūdens ir vajadzīgs! Kad man jautā, cik daudz ūdens dienā ir vajadzīgs, atbildu – es nezinu! Jo ir trīs mainīgie lielumi, kas ietekmē nepieciešamo ūdens daudzumu. Pirmkārt, tas, ko mēs ēdam! Ja vairāk ēdam sausus produktus – maizi, sieru u.tml., organismam vajadzēs vairāk ūdens. Ja pusdienās apēdīsiet arbūzu un svaigus gurķīšus, kādu laiku dzert noteikti negribēsies. Otrkārt, dienas režīms, proti, jo vairāk fizisko aktivitāšu dienas laikā, jo vairāk ūdens tiek izdalīts no organisma, attiecīgi, vairāk jāuzņem atpakaļ. Treškārt, ietekmi rada arī laikapstākļi. Saprotams, ka karstākā laikā patērējam vairāk ūdens.

Bagātīga ūdens izvēle

Mūsu valstī ir ļoti liela ūdens izvēle – ir gan avotu ūdens, gan dabīgais minerālūdens, ar dažādām garšām un bez tām. Un droši var izvēlēties sev tīkamāko. Pasaulē gan noteikti ir vietas, kur drošāk būtu dzert vīnu, jo nav zināms, kāds ir bakterioloģiskais piesārņojums, taču pie mums raizēm nav pamata. Nav jāraizējas arī par iespējamo plastmasas pudeļu kaitīgumu, galvenais, kas būtu jāņem vērā, pudeles nevajag karsēt un ilgstoši turēt saulē. Piemēram, karsta tēja jālej termosā, nevis plastmasas pudelē. Nav taisnība, ka, dzerot no plastmasas pudelēm, visi uzreiz būs slimi ar kādām briesmīgām kaitēm.

Var dzert gan gāzētu, gan negāzētu ūdeni – izvēlieties to, no kura spējat “atdzerties”. Ja kādam ir jūtīgāks kuņģis, tad labāk ieteiktu negāzētu ūdeni. Ir cilvēki, kuriem gāzēts ūdens rada diskomfortu, taču es parasti jokoju, sakot, ja māk atraugāties, arī gāzēts ūdens nāk par labu. Sportojot tomēr vairāk ieteiktu ūdeni bez gāzes.
Runājot par ūdens garšām, gribētos atgādināt, ka vasara ir laiks, kad varam papildināt ūdeni ar dažādām garšām pēc savas gaumes un fantāzijas – var pievienot citronu, piparmētru, meloni, gurķi u.tml.

Ikdienas un ārstnieciskais ūdens

Pērkot ūdeni, noteikti pievērsiet uzmanību minerālvielu sastāvam. Ja ražotājs ir apzinīgs, minerālvielu sastāvu noteikti varēs izlasīt uz iepakojuma. Spēcīgi mineralizēts ūdens vairāk noderēs ārstnieciskos nolūkos, piemēram, ja bijusi kāda saindēšanās ar pārtiku, šāds “niknāks” ūdens būs tieši laikā, savukārt ūdens ar zemo mineralizācijas pakāpi ir t.s. ikdienas ūdens, ko noteikti var dzert katru dienu. Vēl viens no rādītājiem, kam tiek pievērsta uzmanība, ir PH līmenis. PH 7 ir neitrāls ūdens, ja ūdenī ir vairāk kalcija un magnija, tas kļūst sārmaināks un mainās arī PH līmenis.

Pārvarēt slinkumu un dzīvot zaļi

Ūdens, klimats, kvalitatīva pārtika – Latvijā ir visi priekšnosacījumi, lai mēs būtu veseli, vienīgā nelaime ir pašu slinkums. Lai gan liela sabiedrības daļa aizvien vairāk domā par veselīgu uzturu un fiziskām aktivitātēm, pieaug arī to cilvēku skaits, kuriem ir liekais svars. Pusei Latvijas iedzīvotāju ir lielākas vai mazākas svara problēmas, 10% vīriešu un 17% sieviešu ir izteiktas svara problēmas. Satraucoši ir tas, ka šī problēma pieaug arī bērnu vidū. Nenoliedzami, pie mums nav tik dramatiska situācija kā ASV, taču noteikti ir vērts aizdomāties.
Mums ir labs ūdens un kvalitatīva pārtika, ļoti laba vide, nav pārapdzīvotības – ir viss, lai mēs varētu dzīvot zaļi. Mums jābūt kustīgākiem un vairāk jāēd augļus, ogas un dārzeņus. Ja pārvarēsim savu slinkumu, dzīvosim zaļi!

Http://www.RezervesDALAS24.Lv