Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1), Fid:329, Did:0, useCase: 0

ASV apstiprina zāles līdz šim neārstējamai multiplās sklerozes slimības formai

Redakcija
Redakcija

Amerikas Savienoto Valstu Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA, FoodandDrugadministration) marta beigās ir reģistrējusi pirmās un vienīgās zāles primāri progresējošas multiplās sklerozes ārstēšanai, kas ir viena no multiplās sklerozes (MS) formām ar vislielāko invaliditātes risku. Kompānijas Rochezāles ir paredzētas arī recidivējošas MS slimības ārstēšanai.

Jaunās zāles ir reģistrētas kā pirmās un vienīgās zāles gan recidivējošas, gan primāri progresējošas MS ārstēšanai. Diagnozes noteikšanas brīdī vairumam MS pacientu ir recidivējoša vai primāri progresējošas slimības forma1.

Roche Medicīnas nodaļas un Vispārējās preparātu izstrādes nodaļas vadītāja, M.D. Sandra Horninga (Sandra Horning) paziņojumā medijiem uzsvērusi, ka jauno zāļu reģistrācija FDA ir “.. jaunas ēras sākums multiplās sklerozes pacientiem, un pirmā šāda uz B-šūnām vērsta terapija ir būtisks solis zinātnes attīstībā. Līdz pat šim brīdim primāri progresējošās MS pacientiem nebija pieejami FDA apstiprināti ārstniecības līdzekļi un dažiem pacientiem ar recidivējošu MS joprojām tiek novērots slimības aktivitātes un invaliditātes pieaugums, neraugoties uz pieejamajām terapijas iespējām. Mēs esam pārliecināti, ka jaunās zāles, lietojot tās ik pēc sešiem mēnešiem, ļaus mainīt slimības gaitu MS pacientiem. Mēs esam apņēmības pilni palīdzēt tiem, kas var gūt labumu, lietojot mūsu izstrādātās zāles.”

Jauno zāļu reģistrācijas pieteikumu ir apstiprinājusi arī Eiropas Zāļu aģentūra (EMA; EuropeanMedicinesAgency), un tas šobrīd tiek izskatīts.

Par multiplo sklerozi
Multiplā skleroze (MS) ir hroniska slimība, ar ko pasaulē slimo aptuveni 2,3 miljoni cilvēku un kuru šobrīd nav iespējams izārstēt.2,3 MS rodas, imūnsistēmai nepareizi darbojoties un uzbrūkot ap nervu šūnām esošajam izolācijas un atbalsta materiālam (mielīna apvalkam) galvas smadzenēs, muguras smadzenēs un redzes nervos, izraisot iekaisumu un tam sekojošu bojājumu. Šo nervu bojājums var izraisīt virkni dažādu simptomu, tai skaitā muskuļu vājumu, nogurumu, redzes traucējumus, un var novest pie invaliditātes.4,5,6 Lielākajai daļai ar MS slimojošo cilvēku pirmais slimības simptoms rodas vecumā no 20 līdz 40 gadiem, kas šo slimību padara par vadošo netraumatisko invaliditātes cēloni jaunu pieaugušo vidū.7

Recidivējoši remitējošā MSir slimības visizplatītākā forma un tai raksturīga jaunu pazīmju vai simptomu parādīšanās vai to pasliktināšanās (recidīvi), kam seko atlabšanas periodi.8,9 Aptuveni 85% MS pacientu sākotnēji diagnosticē recidivējoši remitējošo MS formu .10 Pārsvarā šī diagnosticētā recidivējoši remitējošā MS vēlākā posmā pārveidojas par sekundāri progresējošu MS, kuras gadījumā laika gaitā tiek novērots pakāpenisks invaliditātes pieaugums.10 Recidivējošās MS formas sastopamas pacientiem ar recidivējoši remitējošu MS un pacientiem ar sekundāri progresējošu MS, kuriem joprojām rodas recidīvi. Primāri progresējošā MS ir novājinoša slimības forma, kurai raksturīga simptomu nemitīga pasliktināšanās parasti bez izteiktiem recidīviem vai remisijas periodiem.1 Primāri progresējošo MS formu diagnosticē aptuveni 15% pacientu.10 Līdz šim FDA nebija apstiprinājusi nevienas zāles primāri progresējošās MS ārstēšanai.

Pacienti ar visām MS formām piedzīvo slimības aktivitāti – iekaisumu nervu sistēmā un neatgriezenisku nervu šūnu izzušanu galvas smadzenēs, pat ja nav redzamu klīnisko simptomu vai tie nepastiprinās.11 Svarīgs MS ārstēšanas mērķis ir, tiklīdz iespējams, samazināt slimības aktivitāti, lai pacientam palēninātu invaliditātes palielināšanos.12 Neraugoties uz pieejamo slimību modificējošo ārstēšanu (DMT; disease-modifyingtreatment), dažiem pacientiem recidivējošās MS aktivitāte turpinās un invaliditāte progresē.

Par Roche darbību neirozinātnē
Veicot izpētes darbu un zāļu izstrādi, Roche būtisku lomu piešķir neirozinātnei. Kompānijas mērķis ir, balstoties uz nervu sistēmas bioloģiju, radīt ārstēšanas metodes, ar kurām būtu iespējams uzlabot dzīvi cilvēkiem, kuri cieš no hroniskām un potenciāli invalidizējošām slimībām. Kompānijai ir vairāk nekā divpadsmit eksperimentālu zāļu klīniskās izstrādes procesā tādām slimībām kā multiplā skleroze, Alcheimera slimība, spinālā muskuļu atrofija, Parkinsona slimība, Dauna sindroms un autisms.

Par Roche
Roche ir pasaules mēroga vadoša kompānija farmācijas un diagnostikas jomā, kas par galveno uzdevumu ir izvirzījusi zinātnes attīstību cilvēku dzīves uzlabošanai. Pateicoties farmācijas un diagnostikas apvienojumam “zem viena jumta”, Roche ir kļuvis par līderi personalizētās veselības aprūpes jomā – tās stratēģijas pamatā ir mērķis atrast katram pacientam piemērotāko ārstēšanu ar vislabākajiem iespējamajiem rezultātiem.
Roche ir pasaulē lielākā biotehnoloģiju kompānija ar patiesi īpašām zālēm onkoloģijā, imunoloģijā, infektoloģijā, oftalmoloģijā un neirozinātnē. Roche ir arī pasaules līderis laboratorajā (invitro) diagnostikā un vēža diagnostikā uz audu bāzes, kā arī ieņem nozīmīgu lomu diabēta aprūpē.
1896. gadā dibinātā kompānija turpina meklēt labākus un efektīvākus veidus, kā novērst, precīzi diagnosticēt un sekmīgi ārstēt slimības, un sniegt ilgtspējīgu devumu veselības aprūpes sistēmai un sabiedrībai kopumā. Kompānijas mērķis ir uzlabot medicīnisko inovāciju pieejamību pacientiem, sadarbojoties ar visām iesaistītajām pusēm.
Divdesmit deviņi Roche radīti medikamenti ir iekļauti Pasaules Veselības organizācijas Būtisko zāļu sarakstos, un starp tiem ir dzīvību glābjošas antibiotikas, pretmalārijas līdzekļi un zāles vēža ārstēšanai. Dow Jones Ilgtspējas indeksā Roche jau astoņus gadus pēc kārtas ir atzīts par līderi farmācijas, biotehnoloģiju un dzīvības zinātņu nozarē.
Roche grupa, kuras galvenā mītne atrodas Bāzelē, Šveicē, darbojas vairāk nekā 100 valstīs, un 2016. gadā nodarbināja vairāk nekā 94 000 cilvēku. 2016. gadā Roche zinātnē un pētniecībā investēja 9,22 miljardus eiro, tās apgrozījums bija 47,12 miljardi eiro. ASV kompānija Genentech pilnībā pieder Roche grupai. Roche ir vairākuma akcionārs kompānijā ChugaiPharmaceutical (Japāna).
Latvijā Roche uzsāka savu darbību jau kopš pagājušā gadsimta 20. gadiem. 1930. gados Roche Latvijā uzcēla savu biroja un laboratorijas ēku Miera ielā 25. Kara un okupācijas dēļ kompānija bija spiesta pārtraukt darbību. RocheLatvijā savu darbību atsāka 1993. gadā. 1997. gadā tika izveidota pārstāvniecība, kas 2005. gadā pārtapa par Roche Latvija SIA.
Roche Latvija pamatuzdevumi ir veicināt inovatīvo medikamentu pieejamību Latvijas pacientiem, no kuriem lielākā daļa ir onkoloģijas slimnieku glābšanai, informēt veselības aprūpes speciālistus par jaunākajiem medikamentiem un citiem jaunumiem kompānijas darbībā, sekot līdzi zāļu tirgus attīstībai un aizstāvēt kompānijas intereses.
LV/NEUR/0417/0001

Atsauces
1. MultipleSclerosisInternationalFederation. Typesof MS. Pieejams https://www.msif.org/about-ms/types...
2. MultipleSclerosisInternationalFederation. (2013). Atlasof MS 2013. Pieejams: msif.org
3. NationalInstitutesofHealth-NationalInstituteofNeurologicalDisordersandStroke. MultipleSclerosis: HopeThroughResearch. Pieejams: https://www.ninds.nih.gov/Disorders...
4. Ziemssen T. (2005). Modulatingprocesseswithinthecentralnervoussystemiscentral to therapeuticcontrolofmultiplesclerosis. J Neurol, 252(Suppl 5), v38-v45.
5. Hauser S.L. etal. (2012). Multiplesclerosisandotherdemyelinatingdiseases. In Harrison’sPrinciplesofInternalMedicine (pp.3395-3409). NewYork, NY: McGrawHillMedical.
6. Hadjimichael O. etal. (2007). Persistentpainanduncomfortablesensationsinpersonswithmultiplesclerosis. Pain, 127(1-2):35-41.
7. MultipleSclerosisInternationalFederation. Whatis MS? Pieejams msif.org
8. Lublin F.D., Reingold S.C. (1996) Definingtheclinicalcourseofmultiplesclerosis: resultsofaninternationalsurvey. NationalMultipleSclerosisSociety (USA) AdvisoryCommitteeonClinicalTrialsofNewAgentsinMultipleSclerosis. Neurology, 46(4):907–11.
9. Lublin F.D. etal. (2014). Definingtheclinicalcourseofmultiplesclerosis. Neurology, 83(3):278-86.
10. NationalMultipleSclerosisSociety. Typesof MS. Pieejams nationalmssociety.org
11. Erbayat A, etal. (2013). Reliabilityofclassifyingmultiplesclerosisdiseaseactivityusingmagneticresonanceimagingin a multiplesclerosisclinic. JAMA Neurol, 70(3):338-44.
12. MS BrainHealth. TimeMattersinMultipleSclerosis. Available at msbrainhealth.org