Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1), Fid:329, Did:0, useCase: 0

Vēzis tuvplānā

Redakcija
Redakcija

“Vēzis ir pieveikts” - šādu ziņu pēc PET/CT izmeklējuma ir saņēmuši jau vairāki desmiti diagnostikas centra “MedVision” pacienti. Tā, protams, ir visiepriecinošākā vēsts, ko sagaida katrs, kurš te ieradies. Tomēr ir ārkārtīgi svarīgi saprast, ka ikviens šī izmeklējuma rezultāts, pat ja tas atspoguļo smagu situāciju, nes līdzi ļoti vērtīgu informāciju. Redzot precīzus datus par vēzi un tā uzvedību, ārstam ir iespēja izstrādāt konkrētam pacientam individuālu un precīzu ārstēšanās plānu, kas veicina viņa ātrāku izveseļošanos.

Kopš šī gada aprīlī durvis vēris diagnostikas centrs “MedVision” – šobrīd Latvijā vienīgā medicīnas iestāde, kas nodrošina vēža diagnostiku ar PET/CT metodi – te jau pabijuši pacienti ar visdažādākajiem vēža veidiem. Visbiežāk izmeklējums veikts pacientiem ar Hodžkina un ne-Hodžkina limfomu (41% no visiem pacientiem) un krūts vēzi (17%), kā arī pacientiem ar nieru vēzi, vairogdziedzera vēzi, hepatocelulāro vēzi, holangiokarcinomu, pieauss siekalu dziedzera vēzi, placentas trofoblastisko audzēju, melanomu un plaušu vēzi. Arī izmeklējuma rezultāti ir visdažādākie, taču tos visus vieno ārkārtīgi nozīmīgs fakts – pilnīgi visi pacienti pēc izmeklējuma veikšanas ir ieguvuši precīzu informāciju par savu audzēju, kas ļauj vai nu atviegloti uzelpot, jo vēzis ir pieveikts, vai izvēlēties vispiemērotākos ieročus tālākai cīņai ar to.

Kad slikta ziņa kļūst par labu ziņu
Viens no būtiskiem PET/CT izmeklējuma ieguvumiem ir iespēja noskaidrot, vai pacientam pielietotā ķīmijterapija ir efektīva. Ar šādu mērķi uz PET/CT izmeklējumu līdz šim nosūtīti teju 50% no visiem pacientiem. Kāpēc tas ir tik svarīgi? Ķīmijterapija ir vēža ārstēšana ar iedarbīgiem medikamentiem, kas ne tikai nokauj vēža šūnas, bet var radīt nopietnus blakusefektus, kas pazemina dzīves kvalitāti - kā nespēks, slikta dūša, vemšana, matu izkrišana u. c. Tāpēc ir ļoti viegli iedomāties to "MedVision" pacientu prieku, kuriem PET/CT izmeklējums ir apliecinājis, ka vēzis ir pieveikts, un ārsts tālāko ķīmijterapijas kursu var saīsināt vai pat nenozīmēt vispār. Savukārt 1/3 pacientu izmeklējums ir parādījis pretējo – pielietotās zāles ir iedarbojušās tikai daļēji vai nav bijušas efektīvas vispār, un pilnīgi noteikti tās ir jāmaina pret citām. Ziņa, protams, nav iepriecinoša, taču tā ir ārkārtīgi būtiska, jo glābj pacientu no nepiemērotu zāļu patēriņa, ieilgušas slimības, lieki iztērētas naudas un nepamatotām fiziskām ciešanām. Svarīgi atzīmēt, ka šis faktors ir nozīmīgs ne tikai pacientam. Laikus apturot nevajadzīgu un dārgu valsts kompensējamo ķīmijterapijas zāļu patēriņu, finansiālais ieguvums kļūst mērāms jau valsts mērogā un iespējams daudz mērķtiecīgāk tērēt veselības aprūpei atvēlētos finanšu līdzekļus.

Pacienta ieguvumi pēc PET/CT izmeklējuma
Papildus terapijas efektivitātes novērtēšanai, PET/CT metodei ir vēl vairākas ļoti nozīmīgas priekšrocības un ieguvumi. Šis izmeklējums sniedz vispusīgu informāciju par audzēju, kas ļauj precizēt tā stadiju (izmēru un lokalizāciju), pārliecināties, vai nav radušās metastāzes, vai audzējs nav atgriezies (recidīvs), kā arī dod atbildi neskaidru diagnožu gadījumos. Lai gan vairumā gadījumu izmeklējuma rezultāti nav iepriecinoši, tie ir ļoti būtiski un dažkārt pat dzīvības cenā. Kā, piemēram, melanomas pacientam Aleksandram, kuram balstoties uz PET/CT izmeklējuma rezultātiem tika kardināli mainīts ārstēšanās plāns, un tas atgrieza vīrietim cerību uz izveseļošanos. Vai arī kādas kundzes gadījums, kad izmeklējot audzēju krūtī, negaidīti tika atklāta vēža metastāze paduses limfmezglā, kas vēlāk biopsijā apstiprinājās. Vēl kādam kungam negaidīti tika atklāta blakus saslimšana – limfoma agrīnā stadijā, kas tagad veiksmīgi tiek ārstēta ar ķīmijterapiju. Visi šie gadījumi ir skaudri, taču piekritīsiet, ka visi kā viens ir laime nelaimē. Varam tikai iedomāties, kā slimība attīstītos katram no viņiem, ja laikus nebūtu veikts PET/CT izmeklējums.

Latvijā pirmais PET/CT izmeklējums bērnam
Ievērības cienīgs notikums “MedVision” speciālistu pieredzē ir Latvijā pirmais PET/CT izmeklējums bērnam, kas Bērnu Klīniskās Universitātes Slimnīcas ārstu norīkojumā tika veikts 16 gadus vecam zēnam. Puisis sirga ar Hodžkina limfomu, bija iziets ķīmiterapijas kurss, un vajadzēja pārliecināties par tā efektivitāti. Jāatzīmē, ka bērna organisms krietni atšķiras no pieaugušā - tā vielmaiņas procesi ir intensīvāki, līdz ar to organisms jūtīgāk reaģē uz rentgena starojumu, slimības attīstās atšķirīgi un progresē straujāk, kā arī bērniem ir grūtības nekustīgi nogulēt procedūrai nepieciešamo laiku. Tāpēc, lai nozīmētu bērnam izmeklējumu ar PET/CT metodi, ir nepieciešams rūpīgi izsvērts ārstu konsīlija lēmums. Pieredzējuši bērnu ārsti izvērtē bērna veselības stāvokli, potenciālos ieguvumus un lemj par izmeklējuma nepieciešamību. Lai gan pastāv iespēja izmeklējumu veikt pilnā anestēzijā, 16 gadīgais zēns varonīgi izturēja procedūru un bija to pacientu vidū, kas saņēma iepriecinošo ziņu, ka vēzis ir izārstēts.

Ārvalstu pacienti novērtē cenu un kvalitāti
“MedVision” vārds ir izskanējis arī ārpus Latvijas robežām, un arvien biežāk no kaimiņvalstu pacientiem tiek saņemti jautājumi par iespēju šeit veikt PET/CT izmeklējumu. Ārvalstniekus saista gan izmeklējuma cena, kas ir krietni zemāka nekā citos Eiropas PET/CT centros, gan arī izmeklējuma augstā kvalitāte. Te vietā pieminēt “MedVision” sadarbību ar Stereotaktiskās radioķirurģijas centru “Sigulda", ar kuru atsevišķos gadījumos vieno integrēta pieeja vēža pacientu diagnosticēšanā un ārstēšanā. Šo sadarbību lielisks ilustrē paciente Kristina no Lietuvas, kura slimo ar intra okulāru melanomu – audzēju, kas izveidojies acs dobumā. Lai nezaudētu aci, sieviete izvēlējās Latvijā veikt tehniski sarežģītu un retu procedūru - radioķirurģisku operāciju ar Cyberknife tehnoloģiju uveālas melanomas recidīvam, un vairākus mēnešus vēlāk PET/CT izmeklējumu medicīnas centrā “MedVision”, lai novērtētu operācijas efektivitāti. PET/CT izmeklējumā tika gūts apstiprinājums, ka operācija bijusi veiksmīga un vēža šūnas izdevies sekmīgi iznīcināt.

Jaunas iespējas prostatas vēža diagnostikā
PET/CT metode ir ieguvusi ļoti plašu pielietojumu arī uroloģisko vēžu diagnostikā visā RietumEiropā, jo īpaši Vācijā. Drīzumā arī "MedVision" sāks piedāvāt progresīvu prostatas vēža diagnostiku ar specifiskām vielām 18F-holīnu un 68Ga-PSMA, kas vislabāk parāda tieši šī vēža šūnu izplatību organismā - vai tās ir lokalizējušās prostatā, limfmezglos vai kaulos kā metastāzes. 18F-holīns efektīvi palīdz atklāt metastātisku prostatas vēzi un kaulu metastāzes, kā arī precizēt atkārtota prostatas vēža atrašanās vietu un stadiju. Savukārt 68Ga-PSMA izmantošana palīdz vadīt biopsiju arī sākotnēja prostatas vēža gadījumā. Īpaši svarīgs PET/CT izmeklējums ir tiem prostatas vēža pacientiem, kuriem slimība atgriežas pēc iepriekš veiktas ķirurģiskas vai staru terapijas. Ar vienu PET/CT izmeklējumu iespējams noteikt metastāzes gan mīkstajos audos, gan kaulu sistēmā daudz precīzāk, salīdzinot ar citiem izmeklējumiem – datortomogrāfiju, magnētisko rezonansi un skeleta scintigrāfiju.

Kas ir PET/CT?
PET/CT ir viena no pasaulē modernākajām un precīzākajām metodēm onkoloģisko saslimšanu diagnostikā. Tajā apvienoti pozitronu emisijas tomogrāfijas (PET) un datortomogrāfijas (CT) izmeklējumi, kas tiek secīgi veikti vienā iekārtā vienas vizītes ietvaros. Šīs procedūras rezultātā tiek iegūts augstas kvalitatātes attēls, kas ļauj precīzi identificēt audzēja lokalizāciju, izplatību un raksturu.
• PET/CT metode ļoti labi atpazīst jau dažus milimetrus sīku, ļaundabīgu audu veidojumu, turklāt to bieži atklāj agrīnāk, kad vēzis vēl nav redzams ar citām diagnostikas metodēm.
• PET/CT izmeklējumā tiek iegūta precīza informācija par audzēja šūnu funkcionālo dabu – kur tas atrodas, cik liels, lēni augošs vai agresīvs, vai kaut kur ir izplatījušās metastāzes.
• PET/CT spēj agrīni noteikt staru un ķīmijterapijas efektivitāti
• Ja ir aizdomas, ka pēc ārstēšanās vēzis ir atgriezies (recidīvs), tad PET/CT izmeklējums to parāda visagrīnāk.Http://www.RezervesDALAS24.Lv