Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1), Fid:329, Did:0, useCase: 0

Latvijas iedzīvotājiem nav izpratnes par melanomas bīstamību

Redakcija
Redakcija

Latvijas iedzīvotājiem nav izpratnes par melanomas bīstamību, secinājuši aptaujas “Bīstami ādas veidojumi un to riska faktori” organizatori –biedrība “Dermatologi pret ādas vēzi” un Starptautiskais Viroterapijas centrs.

Kā rāda aptaujas rezultāti, gandrīz trešdaļa jeb 28 % iedzīvotāju nezina, ka melanoma ir ļaundabīgs ādas audzējs. Savukārtdesmitā daļa aptaujāto maldīgi uzskata, ka dzimumzīmes nevar attīstīties par audzēju.

Pētījuma dati norāda, ka informētības līmenis par melanomu sieviešu un vīriešu vidū ir atšķirīgs. Tā, piemēram, melanomu par ļaundabīgu audzēju uzskata 75 % aptaujāto sieviešu un 60 % vīriešu.Vīrieši ir mazāk informēti arī par to, ka dzimumzīme var pārtapt ļaundabīgā audzējā –to neapzinās 15% sieviešu un divreiz vairāk – 36% vīriešu.
27 % respondentu uzskata, ka ar melanomu iespējams saslimt tikai konkrētā vecumā, kas ir maldīgs priekšstats, jošī bīstamāslimība var skart ikvienu cilvēku jebkurā vecumā. Aptauja atklāj arī to, kaseniori ir vairāk informēti, ka saslimt ar melanomu var jebkurā vecumā, nekā jaunieši (15 - 25 g.v.) – attiecīgi 80 % respondentu vecumā pēc 60 gadu vecuma un 62 % aptaujāto jauniešu.

Vairāk nekā puse jeb 56 % aptaujāto nav informēti, cik ātri melanoma var attīstīties. Jaunieši ir arī mazāk informēti par melanomas attīstības laiku nekā pensionāri – 38 % aptaujāto cilvēku pēc 60 gadu vecuma atzina, ka nav informēti, cik ātri melanoma var attīstīties, tikmēr jauniešu vidū - 62 %. Tāpat desmitā daļa respondentu, lielākoties jauni cilvēki,uzskata, ka melanoma nekādā veidā nevar viņus skart – tādi ir 6% sieviešu, bet vīriešu ar šādu pārliecību ir divreiz vairāk – 15%.

Viens no melanomas attīstību veicinošiem faktoriem ir ilgstoša un nepārdomāta atrašanās saulē vai solārija izmantošana.Aptaujas rezultāti apliecina, ka teju katram Latvijas iedzīvotājam (84 %) kādreiz ir bijis saules apdegums. Vienlaikus 22 % respondentu norādījuši, ka sauļojoties neizmanto nekādus ādas aizsardzības līdzekļus.Saskaņā ar aptaujas rezultātiem vairāk nekā trešdaļai jeb 34 % respondentu ir gaiša vai ļoti gaiša āda, kas ir īpaši jutīga pret saules apdegumiem. Šiem cilvēkiem, bez pretapdegumu līdzekļiem bieži uzturoties saulē, ir paaugstināts risks saslimt ar melanomu.

Aptauja tika organizēta interneta vidē no aprīļa beigām līdz maija sākumam. Tās laikā tika aptaujāti 500 dažāda vecuma Latvijas iedzīvotāji.

Akciju “Esi modrs!” Eiromelanomas dienu ietvaros organizē biedrība “Dermatologi pret ādas vēzi” sadarbībā ar Starptautisko Viroterapijas centru, kas norisināsies no 10. līdz 31. maijam.