Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1), Fid:121, Did:0, useCase: 0

TOP 5 aizraujoši fakti par skrituļslidošanas vēsturi

Redakcija
Redakcija

Skrituļslidošana mūsdienās daudziem ir kļuvusi par dzīves stila neatņemamu sastāvdaļu. Ne velti, gada siltajos mēnešos Latvijas pilsētu ielas burtiski piebirst ar lieliem un maziem skrituļotājiem! Jau 3.augustā visiem šā sporta veida cienītājiem un profesionāliem sportistiem ir iespēja sanākt vienkopus, lai baudītu sacensību azartu ‘’Lukoil’’ Jūrmalas skrituļslidošanas festivālā.

Bet vai zināji, ka pirmās skrituļslidas izgudrotas jau pirms vairāk nekā 250 gadiem? Lūk, pieci aizraujoši fakti par skrituļslidošanas vēsturi.

1. Kāpēc radās skrituļslidas

Ticamākais izskaidrojums - cilvēkiem ienāca prātā doma par skrituļslidām, jo viņi dedzīgi vēlējās slidot ne tikai ziemā, kad ir ledus, bet arī vasarā. Jāmin, ka saskaņā ar vairāku pētnieku apgalvojumiem ledus slidas esot izgudrojuši somi jau krietni senāk - aptuveni pirms 5000 gadu, izgatavojot tās no dzīvnieku kauliem.

2. Skrituļslidu dzimtene Beļģija

Par skrituļslidu dzimšanas brīdi uzskata 1760.gadu, kad vienrindas skrituļslidu agrīno versiju izgudroja kāds beļģis, vārdā Jons Jozefs Merlins. Viņš pievienoja koka spoles pie koka sloksnēm un pienagloja tās pie savām kurpēm. Dokumentāli avoti vēsta, ka šis vīrs bijis virtuozs mūzikas instrumentu izgatavotājs un dzīvojis nelielā ciematiņā, netālu no Ljēžas pilsētas.

3. Skrituļslidošana - kulta lieta Amerikā

Agrīnajiem masveidā ražotajiem skrituļslidu modeļiem bija vairāki dizaina defekti - tos bija grūti uzvilkt kājās un noregulēt, lodīšu gultņi viegli uzsūca netīrumus un mitrumu, ritenīši ātri bojājās, bet bremzes bija diezgan neefektīvas. 1980.gadā divi ASV Minesotas pilsētā dzīvojoši brāļi, Skots un Brennans Olseni, kādā sporta preču veikalā uzgāja veca dizaina skrituļslidu pāri. Abiem radās ideja izstrādāt uzlabotu modeli, kas būtu ideāli piemērots hokejistiem laikā, kad ir noslēgusies sezona. Domāts, darīts! Puiši ķērās pie darba savu vecāku mājas pagrabstāvā - tieši tur tapa leģendārais skrituļslidu zīmols "Rollerblades", kam bija milzīgi komerciāli panākumi. Amerikā skrituļošana 80.-90.gados kļuva par īstu kulta lietu - uz skrituļslidām kāpa ne tikai hokejisti un citi sportisti, bet teju ikviens. Skrituļotāji bija redzami it visur - īpašās arēnās, uz ielām, kafejnīcās.

4. Pasaulē skrituļslidas mūsdienās ražo 60 kompāniju

Ar laiku termins "rollerblade" ASV kļuva par sugas vārdu - ar to sāka apzīmēt visa veida skrituļslidas, apdraudot 1983.gadā dibināto kompāniju "Rollerblade Inc.", kas ilgu laiku bija pasaulē vienīgais skrituļslidu ražotājs. Mūsdienās pasaulē darbojas jau aptuveni 60 skrituļslidošanas ražotāju, taču "Rollerblade Inc." ir pārcietis visas vētras, turpina veiksmīgi darboties un lepojas, ka ieviesis pasaulē pirmos poliuretāna zābakus un riteņus, kā arī papēža bremzes un Aktīvo bremžu tehnoloģiju (ABT), kas ļauj ātrāk apgūt skrituļslidošanas prasmes. Interesanti, ka "Rollerblade Inc." pieder aptuveni 200 patentu un 116 reģistrētu preču zīmju.

5. Skrituļslidošanas popularitāte arvien pieaug

Skrituļslidošanas pieaugošā popularitāte, šķiet, skaidrojama ar vairākiem faktoriem. Daži min veselības apsvērumus - skrituļojot var sadedzināt tikpat daudz kaloriju, cik skrienot, taču skrituļošana rada mazāku slodzi locītavām. Daudziem skrituļošana ir patīkams socializēšanas veids, tāpēc visur pasaulē veidojas arvien jauni šā sporta veida klubi. Lielu popularitāti ieguvušas skrituļošanas sacensības un festivāli.

Bet kas vieno visus skrituļotājus? Sacensību gars, brīnišķīgā saviļņojuma un viegluma sajūta, kad tu it kā pacelies mazliet virs zemes, vari brīvi pārvietoties un izpaust savu personību, kā arī traukties uz priekšu lielā ātrumā. To visu varēs izbaudīt ikviens, kas svētdien, 3.augustā, piedalīsies Jūrmalas skrituļslidošanas festivālā, kura laikā tiks noskaidrots arī Latvijas čempions skrituļslidošanā.

Reģistrācija "LUKOIL" Jūrmalas skrituļslidošanas festivālam turpinās līdz 30.jūlijam; to var veikt, apmeklējot vietni "baltijasmaratoni.lv", sporta preču veikalos “FANS” vai kādā no “CityFitness” sporta klubiem.

Festivālā būs četras distances – “Turkish Airlines” Sporta distance (43,5 km), „Comedy Club” Tautas distance (14,5 km), Ģimenes distance (4,5 km) un LEGO bērnu distance.

Jūrmalas skrituļslidošanas festivālu organizē “Baltijas maratoni” sadarbībā ar Jūrmalas pilsētas domi un Latvijas Skrituļslidošanas federāciju. Pasākumu atbalsta "LUKOIL", ''Turkish Airlines'', ''Rollerblade'', “LEGO’’ un ''Comedy Club''.