Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1), Fid:5, Did:0, useCase: 0

Ceļvedis TV ekrānu izšķirtspējas labirintā

Redakcija
Redakcija

Septiņi no desmit Latvijas interneta lietotājiem norādījuši, ka, izvēloties televizoru, visbūtiskākā ir attēla izšķirtspēja un kvalitāte, kam seko ekrāna lielums un savienojamība ar citām ierīcēm, atklāj Samsung veiktais Snapshots pētījums. Lai noskaidrotu, kā izvēlēties televizoru ar ekrānu, kas pilnībā atbilst pircēja vajadzībām, Samsung Eletronic Baltics sadzīves elektronikas biznesa vadītājs Baltijā Viktors Markuls iezīmē būtiskākās atšķirības starp Full HD, UHD un SUHD televizoriem.

Full HD – ekrānu standarts jau desmit gadus

Full HD jeb augstas izšķirtspējas televizori ir kļuvuši par vispārpieņemtu standartu tehnoloģiju jomā, jo tāda kvalitāte ir pieejama arī foto un video kamerām, mobilajām ierīcēm un pat projektoriem. Full HD attēlā pikseļu skaits horizontāli sasniedz 1920, bet vertikāli – 1080, savukārt kopējais daudzums veido divus miljonus, kas ir pietiekami, lai nodrošinātu attēlu augstā kvalitātē. „Nav noslēpums, ka cilvēki arvien biežāk kinoteātra sajūtas tiecas izbaudīt mājās, tāpēc mūsdienās vairums jaunāko kino saturu ir iespējams iegādāties Full HD kvalitātē, taču prognozes liecina, ka jau tuvāko gadu laikā vairums vizuālā satura pāries uz UHD (ultra high definition jeb īpaši augstas izšķirtspējas) kvalitāti,” skaidro Viktors Markuls.

UHD – divas reizes lielāka attēla izšķirtspēja nekā Full HD

Jaunās paaudzes televizoros Full HD vietā aizvien biežāk parādās jauns apzīmējums – UHD jeb īpaši augstas izšķirtspējas televizori. Šajās ierīcēs pikseļu skats horizontāli un vertikāli ir palielinājies divkārt, salīdzinot ar ierasto Full HD ekrānu, kopā sasniedzot astoņus miljonus. Bieži šo lielumu apzīmē arī ar kombināciju 4K, kas apzīmē horizontālo pikseļu skaitu. „UHD jeb 4K satura radīšanai filmu un televīzijas industrijas pievērsušās pēdējos divus gadus, taču pārejas process notiek pakāpeniski. Neskatoties uz to, UHD ierīču īpašnieki ir ieguvēji, jo arī Full HD saturu redz uzlabotā versijā,” papildina V.Markuls.

SUHD – UHD attēla kvalitāte ar izteiktāku kontrastu un spilgtumu

Kā pastāstīja LCD produktu pielietojuma inženieris Kristaps Moruss: „Samsung SUHD televizoros ir izmantota jauna un unikāla nano kristālu tehnoloģija, kas šajos UHD TV nodrošina līdz par 64 reizēm vairāk krāsu nianses salīdzinājumā ar citiem tirgus modeļiem, kā arī vēl augstāku kontrastu un spilgtumu.” Tāpat attēla dziļums un krāsu palete rada nebijušu klātesamības efektu – ja UHD ekrānā krāsu kopējais skaits sasniedza 16 miljonus, tad jaunā SUHD TV izmantotā tehnoloģija spēj izšķirt vienu miljardu dažādu toņu, ļaujot, piemēram, zaļu krāsu redzet tik pat zaļu cik dzīvē, kas sākotnēji liekas nedabiski, jo cilvēka acs nav radusi pie tik košām krāsām TV ekrānā.

Samsung Electronics atgādina, ka, izvēloties TV, būtu jāņem vērā arī divu vadošo Eiropas asociāciju izsniegtie sertifikāti: