Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1), Fid:5, Did:0, useCase: 0

Eksperti: tehnoloģiju tendences mainīs uzņēmumu un valsts pārvaldes nākotni

Redakcija
Redakcija

Mākoņrisinājumi, datu analīze, mobilās tehnoloģijas, biometrija u. tml. – lielākā daļa no mums uz jautājumu, vai esam par tiem dzirdējuši, piekrītoši mās ar galvu. Bet, kā šie risinājumi var veicināt biznesa izaugsmi un konkurētspēju ne tikai vietējā, bet arī pasaules tirgū? Uz šiem un citiem jautājumiem vērienīgajā IT konferencē „DPA INDUSTRY DAY 2015” atbildes sniedza Microsoft, IBM, Frost&Sullivan un citu pasaules līmeņa uzņēmumu pārstāvji, daloties pieredzē un ar praktiskiem piemēriem par to, ko ar šīm tehnoloģijām var iesākt ne tikai IT speciālisti, bet arī ikviens uzņēmējs vai ierēdnis.

“Informācijas tehnoloģijas šodien ir it visur mūsu ikdienā un turpina attīstīties, arvien paplašinot cilvēku un biznesa iespēju robežas. Teorijā šo tēzi apzinās teju ikviens, bet praksē joprojām lielā daļā gadījumu cilvēki, kas atbild par uzņēmējdarbības attīstību un IT cilvēki vienā un tajā pašā uzņēmumā vai iestādē funkcionē kā divas, nesaistītas sistēmas. Vienlaikus, tehnoloģiju attīstība notiek tikai un vienīgi tādēļ, lai uzņēmumi un organizācijas gūtu no tām maksimālu labumu, sasniedzot savus mērķus,” situāciju nozarē komentē DPA direktors Gatis Ošs.

Lai diskutētu par šo un citiem aspektiem, kas saistīti ar IT tehnoloģiju jaunākajām tendencēm, mākoņrisinājumiem, iespējām biznesa attīstībā, kā arī ar IT jaunāko tehnoloģiju izmantojamību tādās šobrīd aktuālās jomās kā valsts drošība un pilsētvides un satiksmes infrastruktūras attīstība, Rīgā pulcējās 16 starptautiski atzīti profesionāļi no visas pasaules - ASV, Vācijas, Lielbritānijas, Slovēnijas, Igaunijas, Latvijas, Portugāles, Polijas un Lietuvas.

Kāda būs IT, biznesa vides un valsts pārvaldes mijiedarbība nākotnē?

Franks Leveks (Frank Leveqe), uzņēmuma Frost&Sullivan viceprezidents automobiļu un transporta industrijā, pieredzi ieguvis strādājot ar tādiem uzņēmumiem kā Hyundai, GM, Thales, Nokia-Navteg un Siemens. Leveks norāda uz tādām nākotnes globālajām vīzijām kā urbanizācija, kosmosa satelīti, robotika, dabai draudzīga vide un pilsēta, veselība un labklājība, kā arī mobilitāte, Y paaudze (sabiedrības grupa, kas nav lojāla kādam konkrētam zīmolam), virtuālā pasaule, kiberkarš, jauni biznesa modeļi u.c. Leveks paredz, ka 2020.gadā savā starpā savienotas būs 8 miljardi ierīces un attīstīta kļūs machine to machine komunikācija, kas nozīmē to, ka tehnoloģijas un ierīces varēs sazināties savā starpā bez cilvēku iejaukšanās. „Megatrendi ir mainīgi globālie spēki, kas definē nākotnes pasauli un ietekmēs biznesu, sociālo dzīvi, apkārtējo vidi un katra cilvēka ikdienu,” skaidro pasaulē atzinību guvušais eksperts, norādot uz tādiem globālajiem tīkliem, kā Google un Facebook, kas jau šobrīd bezbailīgi eksperimentē ar tehnoloģiju sniegtajām iespējām un arvien vairāk izmanto satelītus.

Kamēr Franks Leveks norāda uz tehnoloģiju iespējām nākotnē, Imrans Razaks (Imran Razzaq), Microsoft mākoņrisinājumu un publiskā sektora direktors no Lielbritānijas, vērš uzmanību uz to, kā ar IT palīdzību šobrīd tiek risināti sabiedrībai svarīgi jautājumi. Īpaši starptautiskais eksperts uzsver nepieciešamību sadarboties ar valsts pārvaldi, padarot to vienkāršāku un cilvēkiem atvērtāku. Piemērs tam ir mākoņrisinājumu un citu IT servisu izmantošana, lai atbrīvotos no garām rindām, dokumentu kalniem un padarītu valsts pārvaldi produktīvāku. Londonas un citu attīstīto pilsētu pārvaldes jau izmanto tehnoloģiju sniegtās iespējas, piemēram, ar aplikāciju palīdzību uzrunā arvien vairāk iedzīvotāju, sekmīgi samazinot vandālisma un noziedzības līmeni pilsētas ielās.
Mākoņrisinājumi un drošība

Deivids Blaziks (David Blazic), vadošais Consalta konsultants, kurš strādājis ar vairāk kā 80 klientiem no 17 valstīm un 3 kontinentiem, skaidro, kā un kāpēc uzņēmumiem sagatavoties mākoņrisinājumu izmantošanai. “Kultūras atšķirību dēļ Rietumi nevar konkurēt ar Āziju darba stundu ziņā, tādēļ mums ir jābūt produktīvākiem. Un mākoņrisinājumu izmantošana ir viens no veidiem, kā palielināt gan darbinieku produktivitāti, gan apmierinātību,” galvenos argumentus min Blaziks, norādot, ka pirms mākoņrisinājumu ieviešanas uzņēmumam ir jāapzinās esošais un vēlamais, jāsalīdzina iespējamie ieguvumi, jāizvērtē riski, jāatrod uzticams partneris un pats svarīgākais – jāveic izmēģinājums.

Runājot par mākoņrisinājumu ieviešanu uzņēmumos, neizbēgami jāpievēršas mākoņrisinājumu drošības tēmai. Jānis Bērziņš, DPA vecākais infrastruktūras risinājumu konsultants, norāda, ka cilvēki sākotnēji ļoti atturīgi vērtē šādus risinājumus, tomēr pēc to izmēģināšanas viņu priekšstati krasi mainās uz labo pusi. „Visbiežāk cilvēku priekšstats par „mākoņu” drošību ir mīts,” pauž Jānis Bērziņš, piebilstot, ka lielākais risks ir saistīts ar lietotāju neuzmanību jeb cilvēcisko faktoru. To apliecina Gartner Inc. veiktais pētījums, kurā atklājās, ka 96% no uzbrukumiem ir ļoti vienkārši un visbiežāk vērsti uz lietotāju neuzmanību.

Arī Aigars Jaundālders, DPA jaunu biznesa virzienu attīstības vadītājs, apstiprina, ka cilvēciskais faktors visbiežāk ir vājākais ķēdes posms IT drošībā, uzsvaru liekot tieši uz nedrošām parolēm un neuzmanīgu to lietošanu. Lai to risinātu, DPA jau ir radījis unikālu risinājumu CaptureIn Enterprise Identity, kas aizvieto paroles jebkurā tiešsaistes pakalpojumā. Tas, ka paroles vairs nav jāatceras un jāuzglabā, atvieglo dzīvi ikvienam – portālu īpašniekiem, bankām, uzņēmumiem, bet pats galvenais – ikvienam interneta lietotājam.

"DPA INDUSTRY DAY 2015" norisinājās piektdien, 24.aprīlī Splendid Palace, Elizabetes ielā 61, Rīgā. Konferencē uzstājās starptautiski atzīti tehnoloģiju eksperti un vizionāri no visas pasaules, kuri sniedza ieskatu par jaunākajiem biznesa tehnoloģiju sasniegumiem dažādās industrijās, prezentēja nākotnes tehnoloģiju vīziju un dalījās savā pieredzē.