Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44), Fid:270, Did:0, useCase: 060% Latvijas iedzīvotāju ikdienā būtu jāpalielina dārzeņu un augļu patēriņš

Redakcija
Redakcija

Biedrības “5 dienā” un GFK veiktā aptauja atklāj, ka 60% no respondentiem katru dienu apēd mazāk par 400 g augļu un dārzeņu, kas ir Pasaules Veselības organizācijas (PVO) veselīga uztura iniciatīvas „5 a day” jeb „5 dienā” noteiktā dienas norma. Tā paredz, ka cilvēkam dienā būtu jāuzņem vismaz 5 porcijas jeb 400 g augļu un dārzeņu, bet vienu porciju būtu ieteicams aizstāt ar sulas glāzi, kas pēc īpašībām ir auglis vai dārzenis.

Aptauja tika veikta SIA “CIDO Grupa” uzsāktā projekta SULASSPĒKS ietvaros un tajā piedalījās 1010 Latvijas iedzīvotāju. Projekta SULASSPĒKS misija ir ar dažādiem augstskolu pētījumiem un eksperimentiem, kā arī socioloģiskām aptaujām izglītot par sulu pozitīvajām īpašībām, kā arī veicināt augļu, dārzeņu un sulu patēriņu sabiedrības ikdienas uzturā.
Saskaņā ar aptauju visvairāk augļus un dārzeņus uzturā uzņem gados jauni cilvēki līdz 30 gadu vecumam. Savukārt viskūtrāk – vecuma grupā no 40–49 gadiem. Interesanti, ka mazāk tos dienā apēd tieši lauku un reģionālo pilsētu iedzīvotāji. Apzinīgāki ir Rīgas un Rīgas apkārtnes iedzīvotāji.

23% aptaujāto augļu un dārzeņu patēriņš svārstās no 400 – 700 g dienā. Tikai 8% iedzīvotāju augļus un dārzeņus dienā apēd vairāk nekā 700 gramus, kas pēc uzturu speciālistu jaunākajām vadlīnijām ir vēlamā dienas norma. Augļus un dārzeņus vispār uzturā nelieto 1% aptaujāto, bet savu ikdienas patēriņu nezina – 8% aptaujāto.

Biedrības “5 dienā” pārstāve Līga Sakne atgādina, ka augļi un dārzeņi pēc Pasaules veselības organizācijas iniciatīvas ir noteikta kā viena no galvenajām produktu grupām mūsu uzturā. Augļos un dārzeņos, kā arī to sulās ir dažādas minerālvielas un citas aktīvās vielas, kas ir nepieciešamas mūsu organismam un veselībai. Tiem ir ļoti labas spējas neitralizēt mūsu organismam kaitīgos brīvos radikāļus, kā arī tiem piemīt antioksidējošās īpašības. Tāpēc to lietošana mūsu uzturā ir ļoti svarīga.

Lai izglītotu sabiedrību par sulu vērtīgajām īpašībām un to nozīmi sabalansēta uztura veidošanā, biedrība “5 dienā” kopā ar Latvijas Lauksaimniecības universitāti (LLU) īsteno projektu SULASSPĒKS. Vienlaicīgi projekts apvieno dažādus veselības jomas ekspertus un domubiedrus, kas kļuvuši par projekta vēstnešiem. Projekta iniciators ir biedrība „5 dienā”, kas ir lielākā Baltijā sulu ražotāja SIA „CIDO Grupa” sociālā iniciatīva.

Projekta ietvaros LLU veikusi pētījumu laboratorijās, nosakot augļu un dārzeņu sulās esošās minerālvielas un bioaktīvās vielas. Galvenais secinājums, ka sulās visvairāk ir tādu minerālvielu kā kālijs, magnijs, mangāns un fosfors, kā arī tās ir labs antioksidantu un vitamīnu avots un tām ir labas spējas neitralizēt kaitīgos brīvos radikāļus. Pētījumā LLU laboratorijās tika analizētas apelsīnu, tomātu, ābolu, rozā greipfrūtu un ananasu 100% sulas, kuras ražo lielākais sulu ražotājs Baltijā “CIDO Grupa”. Pētījums tika veikts 2015.gadā. To kopā ar Dr.sc.ing. Solvitu Kampusi veica arī LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātes pētniece Dr. Sc. ing. Zanda Krūma, Dr.sc. ing. Ingmārs Cinkmanis un studentes Laura Hanka un Liene Ozola.

Daudzviet pasaulē, lai veicinātu dārzeņu un augļu patēriņu ikdienas uzturā, valsts mērogā ir ieviesta programma „5 a day” jeb „5 dienā”. Programmas iniciators ir Pasaules Veselības organizācija (PVO), un saskaņā ar to ikvienam cilvēkam veselības veicināšanai dienā nepieciešams uzņemt vismaz 5 porcijas augļu un dārzeņu, turklāt vienu no dienas porcijām ieteicams aizstāt ar glāzi sulas. Lai popularizētu “5 a day” konceptu Latvijā, pirms vairākiem gadiem ir izveidota biedrība “5 dienā”.