Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44), Fid:270, Did:0, useCase: 0


Izstāde “Saldā puķe” Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā

Lieldienu sestdienā 26. martā Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā ir skatāma jaunā izstāde “Saldā puķe”, kas būs atvērta apmeklētājiem līdz pat 18. maijam. Tā ir tapusi sadarbībā ar Latvijā mīlētāko saldumu zīmolu “Laima” un iepazīstina ar dažādu zemju augiem, no kuriem iegūtās izejvielas tiek izmantotas kārumu gatavošanā.

Latvijas Universitātes (LU) Botāniskā dārza Palmu mājas vestibilā no 26. marta līdz 18. maijam skatāma izstāde „Saldā puķe”. Salds un ļoti salds, ciets un kūstošs, mīksts un kraukšķīgs, staipīgs, birstošs, lipīgs – katrai gaumei: našķi lieliem un maziem kārumniekiem - konfektes, cepumi, marmelādes, dražejas, zefīri … To visu vieno cukurs, kam pievienota šokolāde vai augļi, rieksti vai sulas, sīrupi, eļļas, sēklas un daudz kas cits – lielākoties - augu izcelsmes produkti. Arī pašu cukuru iegūst no augiem: galvenokārt cukurbietēm un cukurniedrēm. Tas, ko senatnē ēda karaļi, tagad ir nogaršojams daudziem, tas, kas nebija iespējams pirms lielajiem ģeogrāfiskajiem atklājumiem, tagad ir savienots vienā našķī: piemēram, pavisam vienkāršajā apelsīnu karamelē cukurs no cukurbietēm, kuru priekšteči savvaļā ir sastopami Eiropā, apelsīnu eļļa no apelsīniem, kuru pamatsugas aug Ķīnas teritorijā, un glikozes sīrups, ko iegūst no kukurūzas, kas savvaļā savulaik bijusi tikai Amerikā. Mūsdienās, reti kuru augu ievāc dabā, lielākoties ir selekcionētas neskaitāmas šķirnes, lai uzlabotu cilvēkam derīgās auga īpašības: palielinātu cukura daudzumu, augļu izmēru, augšanas ātrumu, krāsu, smaržu vai garšu. Bet pašu augus audzē visur, kur vien tiem ir piemērots klimats – vaniļas orhideja dabā ir sastopama Amerikas tropu mežos, bet mūsdienās, to lielākās audzētavas atrodas Madagaskarā, savukārt cukurniedres, kuru dabiskais izplatības areāls ir Āzijas dienvidi, visvairāk tiek kultivētas Brazīlijā utt. Izstāde iecerēta, lai parādītu to augu dažādību, bez kuriem nebūtu iedomājami daži saldie mirkļi… Tā ir tapusi sadarbībā ar saldumu zīmolu “Laima”.

Izstādes „Saldā puķe” laikā LU Botāniskajā dārzā noteiktās dienās, iepriekš piesakoties ir iespēja apskatīt izstādi un eksotiskos augus Palmu mājā speciālista pavadībā – ar 50 % atlaidi par gida pakalpojumu. Individuālie apmeklētāji, kuri būs skatījuši izstādi „Saldā puķe”, laikā no 26. marta līdz 18. maijam, varēs doties uz Šokolādes muzeju Miera ielā 22 un tur, uzrādot LU Botāniskā dārza ieejas biļeti, saņemt 10% atlaidi Šokolādes muzeja biļetēm. Savukārt vienai klasei izstādes noslēgumā būs iespēja laimēt bezmaksas Šokolādes muzeja apmeklējumu gida pavadībā kopā ar iespēju doties uz šokolādes radošo darbnīcu. Visi akciju noteikumi mājas lapā Laima un LU Botāniskais dārzs - Latvijas Universitāte

Marts un aprīļa sākums ir labākais laiks, kad, atnākot uz LU Botānisko dārzu, baudīt arī acāliju ziedēšanas krāšņumu. To piebriedušie, maigie pumpuri, balto, sārto un violeto ziedu kupenas piepilda Acāliju māju. Pakāpeniski, noziedot vienām šķirnēm, plaukst arvien vēlākās ziedētājas. Kolekcijā kopā ir vairāk nekā 120 dažādas šķirnes. Tiem, kuri ilgojas pēc vasaras, Tropu tauriņu mājā ir iespēja baudīt siltumu, veldzēt skatu augu zaļumā un aizņemties no džungļu liegajiem lidoņiem kaut nedaudz bezrūpības. Pašlaik ir vērojami tauriņi no Dienvidamerikas. Savukārt 27. martā plkst. 12:00 Palmu mājā būs koncerts “Lieldienu improvizācijas”, kurā uzstāsies balss brīvajā improvizācijas meistare Dana Indāne un flautiste Agnija Ābrama.

LU Botāniskais dārzs atrodas Rīgā, Pārdaugavā, Kandavas ielā 2. Oktobrī – martā dārzs apmeklētājiem ir atvērts no plkst. 10.00 līdz 16.30, bet aprīlī no plkst. 9.00 līdz 19.00. Tropu Tauriņu māja - no plkst. 11:00 līdz 16:00. Ieejas maksa Botāniskajā dārzā: skolēniem – 2,00 EUR, studentiem un pensionāriem – 3,00 EUR, pieaugušajiem – 4,00 EUR. Par Tropu tauriņu mājas apmeklējumu papildus ieejas biļetei Botāniskajā dārzā jāmaksā – 4-17 gadus veciem bērniem, pensionāriem 3,00 EUR, pieaugušajiem 4,50 EUR.