Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44), Fid:270, Did:0, useCase: 0


Piedalies labdarības projektā par parakstu vākšanu vēža slimnieku atbalstam

Redakcija
Redakcija

Ar īpašu piparkūku cepšanas meistarklasi tika uzsākts labdarības projekts par parakstu vākšanu vēža slimnieku atbalstam portālā ManaBalss.lv. Meistarklasi vadīja Elmārs Tannis un par projekta vēstnešiem kļuvuši sabiedrībā zināmi cilvēki, pacientu un ārstu organizācijas. Piparkūku meistarklase ir sākums vēstnešu kustībai, kas uz organizācijām un uzņēmumiem sūtīs piparkūkas ar aicinājumu atbalstīt iniciatīvu portālā ManaBalss.lv

Elmāra Taņņa meistarklasē piedalījās Jana Duļevska, Baiba Sipeniece-Gavare, Gundega Skudriņa, Raimonds Elbakjans, Dins Vecāns, Lelde Lietaviete, Aivis Ceriņš, Vladislavs Lakše, Jana Nesteroviča un Natālija Tanne, kā arī Uldis Vesers (kolorektālā vēža pacientu biedrības “EuropaColon Latvija” vadītājs), Solvita Rubene (ginekoloģiski onkoloģisko pacienšu un tuvinieku biedrība “Gino” vadītāja) un Pēteris Loža (Latvijas Onkologu asociācija). Par projekta vēstnešiem kļuvuši arī Rūta Dimanta, Inese Lībiņa – Egnere, Linda Abu Meri un Hosam Abu Meri, kā arī citi.

Pēc Onkoloģisko pacientu organizāciju alianses iniciatīvas portālā “ManaBalss.lv” uzsākta parakstu vākšana, lai iesniegtu Saeimā priekšlikumu palielināt vēža ārstēšanai un diagnosticēšanai budžetu par 10 miljoniem eiro gadā, kā to paredz Veselības ministrija jaunajās politikas iniciatīvās. Alianse par nodomu uzsākt parakstu vākšanu paziņoja jau septembrī, bet šobrīd to ikviens var izdarīt portālā “ManaBalss.lv”.

Alianse ir pārliecināta, ka šāda iniciatīva un papildu budžeta pieškiršana palīdzēs samazināt mirstību un nodrošinās pacientu tiesības uz pilnvērtīgu ārstēšanos un uz kvalitatīvi nodzīvotu dzīvi.

Pēdējo gadu laikā situācija onkoloģijas jomā mūsu valstī nav uzlabojusies, tostarp arī tāpēc, ka nepietiekams ir valsts atvēlētais finansējums vēža diagnosticēšanai un ārstēšanai. Pateicoties mūsdienīgām diagnostikas metodēm un efektīvām ārstniecības iespējām, pasaulē vēzi vairs neuztver kā smagu, neārstējamu slimību, bet gan kā hronisku slimību ar labākiem ārstēšanas rezultātiem, slimnieku dzīvildzes pagarināšanu un mazāk izteiktām blakusparādībām. Diemžēl Latvijā ārsti atsevišķās vēža formās un diagonozēs ir spiesti izmantot metodes pretēji praksei Eiropā, tostarp Lietuvā un Igaunijā, kur aizvien vairāk izmanto efektīvākas un pacientu veselību saudzējošākas metodes.

Nepieciešami vismaz 10 000 Latvijas pilsoņu paraksti, lai Saeimā iesniegtu pacientu alianses iniciatīvu par papildu finanšu līdzekļu piešķiršanu vēža mūsdienīgai diagnosticēšanai un ārstēšanai. Tas dos juridisku spēku iniciatīvai, lai to iekļautu Saeimā izskatāmo jautājumu dienas kārtībā un atbildīgajai Finanšu ministrijai būtu uzdevums lemt par papildu finansējuma atrašanu un piešķiršanu onkoloģijai. Alianse kā vienu no avotu papildu finansējumam redz budžeta ieņēmumus, ko plānots iegūt no mikrouzņēmumu plānotās režīma maiņas.
Portālā “Mana Balss” iniciatīvas nosaukums ir “Lai vēzis būtu ārstējama slimība” (https://manabalss.lv/lai-vezis-butu-arstejama-slimiba/show).

Onkoloģisko pacientu organizāciju aliansē ir apvienojušās vairākas biedrības: krūts vēža pacienšu biedrība “VITA”, kolorektālā vēža pacientu biedrība "EuropaColon Latvija" un dzemdes un olnīcu vēža pacienšu biedrība “Gino”.